przepisy

358 inspiracji
12 obserwujących
Nalewka z granatów

Składniki:
•◦ 2 duże owoce granatu
◦ 1,5 szklanki wódki
◦ 0,75 szklanki cukru
◦ 1 szklanka spirytusu
◦ 1 szklanka przegotowanej wody
◦ 1 łyżeczka otartej z cytryny skórki

Sposób przyrządzenia:
Z 2 granatów odcisnąć sok, przecedzić , połączyć z wódką, odstawić na 12 godzin. Wodę doprowadzić do wrzenia, rozpuścić w niej cukier, schłodzić. W gąsiorku lub słoju połączyć nalew z soku granatów z pozostałymi składnikami. Odstawić na 30 dni. Po tym okresie nalewkę przefiltrować, rozlać do czystych butelek i odstawić w ciemne miejsce na minimum 3 miesiące.
ŚWIĄTECZNY LIKIER PIERNIKOWY


Smaczny likier świąteczny z nutą czekoladową i piernikową. Robi się go bardzo łatwo i dosłownie w 5min. Z podanego przepisu wychodzi ponad 800ml likieru.

Składniki:

250ml brązowego rumu
2 łyżki nutelli lub innego kremu czekoladowo- orzechowego (80g)
500ml słodkiej, płynnej śmietany 30- 36%
3 płaskie łyżeczki przyprawy do piernika
100g cukru pudru

Sposób przygotowania:

Nutellę włożyć do miski i mieszając trzepaczką wlewać powoli rum. Mieszać, aż nutella się rozpuści w rumie.
Dalej mieszając wlewać stopniowo śmietanę. Na końcu dodać cukier i przyprawę do piernika. Całość wymieszać.
Likier najlepiej przelać przez gazę. Likier przechowywać w szczelnie zamkniętej butelce, w lodówce. Przed pierwszym spożyciem najlepiej schłodzić go przez co najmniej 12godz., aby zgęstniał. Przed użyciem wstrząsnąć butelką.
Mus czekoladowo - śmietankowy na herbatnikach :: W kuchni Usagi - przepisy kulinarne

Deserek jest niesamowity, jak puszysta chmurka rozpływa się w ustach. Gorzka czekolada dodaje mu pazurka, alkohol podkręca smak, a herbatniki idealnie go uzupełniają. W dodatku robi się błyskawicznie i jest bezproblemowy. Zamrożony pewnie przypominałby moje ulubione lody cassate, ale tę opcję wypróbuję następnym razem. Ilość warstw i smaków zależy tylko od naszej wyobraźni.

Zdecydowanie polecam.

Przepis bierze udział w akcji Festiwal mascarpone 2011.

Składniki:
500 g serka mascarpone
200 ml śmietanki kremówki
150 g gorzkiej czekolady
ok. 80 g cukru
5 paczek herbatników (ok. 50 herbatników)
3 łyżki mleka
2-3 łyżki likieru amaretto, rumu lub innego, dobrego alkoholu
Serek mascarpone, cukier i śmietankę kremówkę dokładnie ubić na puszystą masę. Dodać alkohol i dokładnie wymieszać.

Spód i boki podłużnej foremki do keksów wyłożyć herbatnikami, docinając je tak, by jak najściślej przylegały. Wyłożyć połowę masy mascarpone i przykryć ją kolejnymi herbatnikami.

Czekoladę rozpuścić wraz z mlekiem w kąpieli wodnej. Lekko przestudzić i dodać do reszty masy mascarpone. Ubić do całkowitego połączenia składników i wyłożyć na herbatniki. Przykryć dokładnie resztą herbatników i wstawić do lodówki na około 4 godziny lub lepiej na całą noc.

Po tym czasie deser jest gotowy, wystarczy odwrócić foremkę i wyłożyć go na talerz.

Smacznego!
"Nalewka z kwiatów czarnego bzu"

Składniki:

50 czystych kwiatów czarnego bzu (należy naprawdę dokładnie oglądać każdy egzemplarz, ponieważ ich słodkość uwielbiają mszyce)
0,5 kg cukru
1 l wody
0,7 l wódki
2 duże cytryny
kawałek papieru do pieczenia
gumka
gaza



Przygotowanie:

Podczas wiosennego spaceru, z dala od samochodów, zanieczyszczeń i wielkich miast zbieramy 50 dorodnych kwiatów. W domu kwiaty myjemy i osuszamy. Najlepiej pozostawić je na ręczniku papierowym na 2 - 3 godziny.

Cytrynę dokładnie szorujemy i kroimy w cieniutkie plasterki.

W garnku gotujemy syrop, składający się z litra wody i 500 g cukru. Kwiaty oraz cytrynę naprzemiennie układamy w dużym słoiku, zalewamy gorącym syropem i odstawiamy w dobrze nasłonecznione miejsce. Kiedy syrop ostygnie, nie zakręcamy go - wystarczy wycięty kwadrat z papieru do pieczenia, obwiązany recepturką.

Przygotowany syrop z kwiatami pozostawiamy na tydzień i dwa razy dziennie mieszamy wyparzoną, gorącą łyżką.

Kiedy syrop przeniknie smakiem i wszystkimi właściwościami bzu, przecedzamy go przed sitko, a następnie przez gazę. Do oczyszczonego płynu dodajemy 0,7 litra wódki i dokładnie mieszamy.

Przelewamy do butelek i przechowujemy w suchym i zaciemnionym miejscu.

Doskonała od razu - ale jak to zwykle z nalewkami bywa - najlepsza po pewnym czasie.

Pozdrawiam!
Ciasto Malibu

ciasto czekoladowe

7 jaj
2 lyżki kakao
1 szklanki cukru
5 lyżek mąki
1 lyżeczka proszku do pieczenia
1/2 lyżeczki amoniaku



Jaja rozdzielamy, białka ubijamy na sztywno, powoli dodajemy cukier i ubijamy aż będą błyszczące. Do białek dodajemy żółtka, miksujemy mikserem, a następnie przez sitko przesiewamy pozostałe składniki i delikatnie mieszamy. Ciasto wylewamy na blaszkę o wymiarach około 20x30 cm wyłożoną papierem do pieczenia.

Pieczemy w piekarniku nagrzanym do 175 st.C około 30 minut. Wyjmujemy i studzimy. Kroimy wzdłuż na dwa placki.



wkładka kokosowa

20 dkg cukru,
15 dkg wiórków kokosowych,
1 lyżka mąki ziemniaczanej,
5 białek,
1 lyżeczka proszku



Białka ubijamy na sztywno, dodajemy cukier i ubiajmy dalej aż masa będzie błyszcząca, mieszamy z wiórkami kokosowymi i resztą składników przesianych przez sitko. Pieczemy w takiej samej balszce, jak poprzednie ciasto, w piekarniku nagrzenym do 175 st.C około 30 minut. Wyjmujemy i studzimy.



Masa ananasowa:

2 puszki ananasow *
5 żółtek
2 łyżki mąki pszennej
1 łyżka mąki ziemniaczanej
5 łyżek cukru
200 g masła



Z ananasów odlać sok, dopełnić wodą do 500 ml, odlać z tego pół szklanki, a resztę zagotować. Pół szklanki soku wymieszać z pozostałymi składnikami (oprócz ananasów) i wlać na gotujący się sok. Ugotować budyń, odstawić do wystudzenia.

Po wystudzeniu utrzeć z masłem i dodać pokrojone w kostkę ananasy z jednej puszki (ananasy z drugiej puszki wykorzystać w dowolny sposób)



Rodzynki

40 dkg rodzynek
1 szklanka rumu



Rodzynki zalewamy rumem i odstawiamy na noc. Im dłużej stoją, tym więcej rumu wypiją i będą smaczniejsze.



Polewa czekoladowa

2 gorzkie czekolady
200 g śmietanki 30%
1 łyżka masła



Czekolady rozpuszczamy w kapielu wodnej lub kuchence mikrofalowej, mieszamy z masłem i śmietanką, dodajemy "pijane rodzynki" mieszamy dokładnie.



Kolejność składania ciasta: placek czekoladowy smarujemy 1/3 kremu ananasowego, następnie układamy placek kokosowy, smarujemy 1/3 kremu, przykrywamy plackiem czekoladowym i lekko całość dociskamy. Górę i boki ciasta smarujemy pozostałym kremem. Na wierzch wylewamy rodzynki w czekoladzie, a boki obsypujemy wiórkami kokosowymi.

Schładzamy.

możemy użyć jednej puszki anansów i soku ananasowego z kartonu.
gotuj się do gotowania!: Cebulaczki wg Gosi czyli hit imprez wszelakich!!


Składniki:

ciasto:
50dag białego sera
50 dag mąki
25 dag margaryny
2 łyżeczki soli

farsz:
cebule 6-8 (zależny jakie duże)
pieprz
sól
zioła

dodatkowo:
przyprawa do pizzy

Z podanych składników na ciasto wyrobić gładkie ciasto (jeśli twaróg jest bardziej wilgotny wtedy trzeba dać więcej mąki). Gotowe ciasto uformować w kulę i odstawić na min.30minut do lodówki.

Cebulę pokroić w drobną kostkę, zeszklić na oleju, doprawić solą i pieprzem (dość solidnie, cebulaczki mają mieć wyrazisty smak). Po usmażeniu i doprawieniu dodać nieco bułki tartej (tak na oko) aby zagęścić nieco cebulkę.

Schłodzone ciasto, rozwałkowywać na grubość ok 0,5cm po czym wykrawać dużym kubkiem koła, napełniać farszem i zlepiać jak pierożki. Posmarować rozmąconym jajkiem, posypać przyprawą do pizzy, piec w piekarniku nagrzanym do 200 stopni ok. 25min. aż cebulaczki będą pięknie rumiane.
Podawać z sosem czosnkowym lub barszczykiem :)
Nalewka z kwiatów czarnego bzu Składniki

50 baldachów kwiatów czarnego bzu
2 (razem 20 dag) cytryny
2-3 limonki (razem 20 dag)
70 dag cukru
1 l spirytusu (96%)
1 łyżeczka korzenia arcydzięgiela (można dostać w aptekach lub sklepach z ziołami)

Sposób przygotowania

Gotujemy syrop z cukru i litra wody. Studzimy. Cytryny szorujemy namydloną szczoteczką, płuczemy w gorącej wodzie, kroimy w plasterki, usuwamy pestki. Do wyparzonego wrzątkiem słoja wkładamy kwiaty, przekładamy je plasterkami cytryn, zalewamy syropem, przykrywamy płótnem i stawiamy w nasłonecznionym miejscu na 10 dni. Co jakiś czas sprawdzamy, czy sok nie fermentuje i mieszamy zawartość słoja drewnianą łyżką. Sok zlewamy do garnka przez sitko wyłożone gazą, łączymy ze spirytusem, mieszamy i dodajemy sok z limonek. Nalewkę przelewamy do 2 litrowych butelek, dodajemy do każdej po 1/2 łyżeczki korzenia arcydzięgiela, odstawiamy na 4 tygodnie. Co 3-4 dni wstrząsamy butelką. Potem odstawiamy nalewkę na 2 tygodnie, aby się sklarowała. Kiedy to nastąpi, ostrożnie zlewamy ją znad osadu, a osad przesączamy przez sitko wyłożone papierowym ręcznikiem i dodajemy do nalewki. Odstawiamy na miesiąc, aby trunek dojrzał.
CIASTO NA PIZZĘ MAGDY GESSLER
Przepis Magdy Gessler

Składniki:
- 340 g mąki,
- 5 g suszonych drożdży,
- 1 ½ łyżeczki cukru,
- 1 ½ łyżeczki soli
- 2 łyżeczki oliwy,
- 250 ml letniej wody

Wykonanie:
Pierwszym elementem świadczącym o jakości pizzy jest ciasto, a najlepsze powinno być lekkie, cieniutkie i pięknie wypieczone na brzegach.
Rozpuścić drożdże w letniej wodzie i odstawić na 10 minut. W dużej misce wymieszać mąkę, cukier, sól i wlać drożdże. Wyrabiać 5-10 minut na blacie lub stolnicy oprószonej mąką, aż ciasto stanie się jednolite i elastyczne. Odstawić na 10 minut. Ponownie włożyć ciasto do miski i wyrobić z oliwą. Podzielić na porcje po 150 g i uformować w kule.
Przykryć ciasto folią i odstawić na 45 minut, aby urosło (powinno zwiększyć objętość dwukrotnie). Kiedy ciasto wyrośnie, nagrzać piekarnik do 230C. Oprószyć ciasto mąką i wałkować, tak by ze środka usunąć pęcherzyki powietrza. Uformować ciasto w placki o średnicy około 30 cm. Piec z ulubionymi dodatkami około 10-15 minut.
Kapuśniaczki z twarogowego ciasta

Te bułeczki są po prostu niesamowite! :) Nieco czasochłonne... ale w gruncie rzeczy nie takie trudne do przygotowania ;p Sprawdzą się jako dodatek do czerwonego barszczu ale i samodzielnie świetnie smakują, a twarogowe ciasto zapewnia im ciekawy smak.

PS. do farszu można również dodać pasztet :)



Składniki:

Ciasto:

420g mąki
15g drożdży
1/5 szklanki ciepłego mleka
3 łyżki jogurtu greckiego
250g twarogu

1 jajko
łyżeczka soli
łyżeczka cukru

Nadzienie:

1 kg kapusty
1 cebula
pieczarki
1 łyżka oleju
sól, pieprz
majeranek


Przygotowanie:

Drożdże rozpuścić w mleku, dodaj 2 łyżki mąki oraz cukier. Dokładnie wymieszaj, przykryj ściereczką i odstaw w ciepłe miejsce na ok. 10 min. Twaróg wraz z jajkiem rozetrzyj na gładką masę.

Na stolnicę przesiej mąkę, dodaj wyrośnięty zaczyn, masę twarogową oraz sól. Zagnieć gładkie i jednolite ciasto. Przełóż do miski i odstaw w ciepłe miejsce, aby wyrosło.

Farsz:
Kapustę drobno poszatkuj, posól i odstaw na kilka godzin, aż nieco zmięknie i puści sok. Cebulę posiekaj w drobną kostkę i podsmaż na rozgrzanym oleju, dodaj lekko odciśniętą kapustę i chwilę podsmaż. Dopraw solą, pieprzem i majerankiem. Odstaw do wystygnięcia.

Gotowe ciasto rozwałkuj na prostokątny placek o grubości ok. 0,3-0,5 cm. Łyżką nakładaj porcję farszu i zwijaj jak roladę. Następnie pokrój na mniejsze paszteciki.

Przenieś na blachę i odstaw jeszcze na chwilę do podrośnięcia. Przed włożeniem do piekarnika, posmaruj roztrzepanym jajkiem.

Piecz w rozgrzanym do temp.180C przez ok. 30 min.
Indyk w sosie paprykowo-serowym z makaronem pipe rigate


300g filetu z indyka
1 duża czerwona papryka
200g serków topionych naturalnych
1 łyżeczka słodkiej papryki
1 cebula
2 ząbki czosnku
sól, pieprz do smaku
100 ml mleka
200g makaronu pipe rigate (kolanka)
pęczek natki pietruszki


Filet z indyka tniemy w poprzek włókien na 5mm plastry.

Na patelnie wlewamy odrobinę oleju i podsmażamy indyka po minucie z każdej strony.

Dodajemy drobno pokrojoną cebulę, czosnek i paprykę. Wszystko chwilę podsmażamy (uważajcie, aby nie przypalić cebuli) i podlewamy odrobiną wody, dusimy przez 5 minut.

Dodajemy rozdrobnione serki topione i mieszamy tak długo, aż się rozpuszczą. Powinien powstać gęsty sos, do którego dodajmy mleko, aby nadać odpowiednią gęstość.

Na koniec danie doprawiamy solą, pieprzem i słodką papryką.

Makaron gotujemy według instrukcji, odcedzamy i mieszamy z drobno pokrojoną natką pietruszki.
Momencik, trwa przetwarzanie danych   loading-animation
Następna strona