Kuchnia

Coś dla łasucha czyli słodkości

Domowy snickers

Przepis na ok. 20 batonów

Składniki: ok. 700 g czekolady, ok. 60 g masła, 1 szklanka cukru, 1/4 szklanki mleka skondensowanego, 200 g pianek marshmallows, 1/3 szklanki masła orzechowego, ok. 400 g krówek, ok. 300 g orzeszków ziemnych solonych

Przygotowanie: Wyłóż blachę lub brytwannę (o wymiarach ok. 20x30 cm) folią aluminiową. Rozpuść 300 g czekolady w kąpieli wodnej i rozsmaruj na folii. Odłóż blachę do lodówki do zastygnięcia czekolady.

Masa nugatowa: Rozpuść pianki marshmallows z dodatkiem paru łyżek ciepłej wody w kąpieli wodnej. Masło, cukier i mleko skondensowane podgrzewaj w garnku na średnim ogniu do czasu aż masło i cukier rozpuszczą się. Doprowadź do wrzenia i gotuj przez ok. 4 minuty, ciągle mieszając. Masa powinna zgęstnieć i zmienić kolor na ciemniejszy. Po 4 minutach natychmiast zdejmij garnek z ognia, szybko dodaj i wmieszaj masło orzechowe i rozpuszczone pianki marshmallows. Rozprowadź masę nugatową na warstwie czekolady. Następnie odłóż blachę do lodówki.

Karmel: Krówki przełóż do miski, dodaj parę łyżek wody, wstaw do mikrofali na ok. 1-2 minuty. Co 30 sekund wymieszaj i sprawdź, czy cukierki już się rozpuściły - masa powinna być płynna i gładka. Dodaj orzeszki i wymieszaj. Przełóż masę na warstwę nugatowej i rozprowadź za pomocą noża, następnie wygładź warstwę zwilżonymi rękoma. Włóż blachę do lodówki na ok. 45 minut do zastygnięcia karmelu.

Ostrym nożem pokrój masę na batoniki. Rozpuść 400 g czekolady w kąpieli wodnej, następnie za pomocą szpikulca do fondue lub widelca maczaj batoniki w rozpuszczonej czekoladzie i odkładaj do zastygnięcia na blachę wyłożoną papierem do pieczenia.

Batony można przechowywać do tygodnia w szczelnym pojemniku w temperaturze pokojowej, ewentualnie w lodówce.
Momencik, trwa przetwarzanie danych   loading-animation