Święta i uroczystości
Wielkanoc
Pasztet domowy - co zrobić z resztkami mięsa z rosołu? • mojedania.pl
ak zrobić pasztet domowy?
Składniki:
mięso (około 1 kg) i włoszczyzna z rosołu
25 dkg wątróbki drobiowej
25 dkg podgardla wieprzowego (uwaga!: nie zastępujemy podgardla boczkiem, ani innym tłuszczem, bo chodzi o substancje kleiste z podgardla, a nie tłuszcz)
2 jajka
2 cebule
3 czubate łyżki bułki tartej
1 łyżka mąki
przyprawy (gałka muszkatołowa, imbir, pieprz, sól, ziele angielskie, liść laurowy, jałowiec, papryka, ewentualnie rozmaryn, zielony pieprz, majeranek, koncentrat pomidorowy)
smalec do usmażenia wątróbki i wysmarowania formy do pieczenia
bułka tarta do wysypania formy
Przepis na pasztet domowy:
Pasztet domowy po upieczeniu i wystudzeniu - jeszcze w foremcePodgardle gotujemy w maleńkiej ilości wody – tylko tyle, żeby było przykryte na początek i nie przypaliło się na koniec. Do gotowania dodajemy 1 owoc jałowca, 1 ziarenko ziela angielskiego i 1 listek laurowy. Podgardle gotujemy około godziny. Zostawiamy do ostygnięcia.
Wątróbkę smażymy z cebulą. Na niewielkiej ilość smalcu (2 łyżki) smażymy cebulę na jasnozłoty kolor. Wkładamy oprószoną mąką wątróbkę i smażymy na dwie strony po około 2 minuty, przykrywamy pokrywką i pozostawiamy do wystygnięcia. Wątróbka bardzo lubi pryskać w czasie smażenia, dlatego ważne jest, żeby po opłukaniu i oczyszczeniu dokładnie osuszyć ją używając papierowych ręczniczków.
Mięso, wątróbkę i podgardle mielimy 2-3 krotnie przez maszynkę do mielenia mięsa. Dodajemy jaja, bułkę tartą i wyrabiamy ręką. Jeśli masa na pasztet wydaje nam się za gęsta. Możemy dodać nawet całą wodę z gotowania podgardla – oczywiście dodajemy po trochu. Masę przyprawiamy do smaku gałką muszkatołową, pieprzem, solą, papryką i imbirem.
Pasztet domowy na półmiskuJeśli chcemy nadać naszemu pasztetowi jakiś zdecydowany smak możemy dodać zamiennie: łyżkę majeranku, lub łyżeczkę rozmarynu, lub 2 łyżki zielonego pieprzu w ziarenkach (może być marynowany) lub małą puszkę koncentratu pomidorowego. Przyprawy musimy dokładnie i równomiernie rozprowadzić w masie na pasztet. Najprościej i najskuteczniej jest po prostu ręką wyrobić masę tak, jak wyrabia się ciasto drożdżowe lub ciasto na chleb do pieczenia.
Masę na pasztet wykładamy do formy wysmarowanej smalcem i wysypanej bułką tartą. pieczemy w piekarniku rozgrzanym do 190 stopni przez około godzinę.
MA==