Kuchnia

Pod magicznymi wieczkami...

Przepis na dżem truskawkowy

Czas przygotowania: 3 godziny
Składniki (na ok. 6 porcji po 150 g):
1 kg truskawek
800 g cukru
sok i miąższ z 1 cytryny
skórka z 1/4 cytryny

Przydatne poradniki:
Jak pasteryzować słoiki
Jak przygotowywać przetwory z owoców

Wykonanie:

Krok 1. Truskawki myjemy, usuwamy szypułki, osuszamy na papierowym ręczniku i zasypujemy w misce cukrem. Odstawiamy na ok. 1-2 godziny.
Krok 2. Przekładamy truskawki z cukrem i puszczonym sokiem oraz sokiem i wyszorowaną, sparzoną skórką z cytryny do wysokiego garnka lub na patelnię o wysokich bokach. Delikatnie, na niewielkim ogniu podgrzewamy tak, żeby cukier całkowicie się rozpuścił.
Krok 3. Zwiększamy ogień tak, żeby syrop z truskawkami zaczął dość mocno bulgotać, ale nie wykipiał z garnka lub patelni. Przesmażamy truskawki, w trakcie, od czasu do czasu, zdejmując delikatnie, za pomocą łyżki, powstającą na ich powierzchni pianę.
Krok 4. Kiedy syrop zacznie ciemnieć i gęstnieć (po ok. 3 godzinach), zaczynamy sprawdzanie gęstości dżemu. Wylewamy kroplę na zmrożony w zamrażalniku talerzyk i odstawiamy na 1 minutę do zamrażalnika. Po przejechaniu palcem zmrożony dżem powinien się pomarszczyć i zachować nadany mu w ten sposób kształt.*
Krok 5. Dżem, po wyjęciu skórki z cytryny i kilku minutach studzenia, przelewamy do wcześniej wygotowanych lub umytych w zmywarce, na najwyższej temperaturze, słoików (nie wlewamy do pełna, zostawiamy ok. 2 cm wolnego miejsca od brzegu słoika), które przed wlewaniem dżemu trzymamy przez ok. 30 minut w piekarniku w temperaturze 100 st. C. Słoiki, podczas wlewania dżemu, należy trzymać przez grubą rękawicę i mocno dokręcać przez ścierkę.
Krok 6. Po zakręceniu słoiki można pasteryzować (wekować) w garnku z wrzątkiem, ale ja proponuję odwrócić je do góry dnem, zawinąć w gruby koc i wyjąć dopiero po 24 godzinach).
————–
* jeśli dżem jest za rzadki, kolejne próby gęstości przeprowadzamy co 5-10 minut.
Momencik, trwa przetwarzanie danych   loading-animation