Podróże i miejsca

Ahoj przygodo!

Domowy sos karmelowy z solą

Składniki na około 250ml sosu:

200g drobnego cukru do wypieków
90g niesolonego masła
125ml śmietany kremówki
1 łyżeczka soli morskiej (możecie dodać ekstraktu waniliowego zamiast soli, jeśli nie jesteście fanami słodko-słonych połączeń)
Wykonanie:

Cukier umieść w rondlu na średniej mocy palnika i podgrzewaj, mieszając cały czas silikonową szpatułką (drewniana łyżka też się nada w ostateczności, ale może nie zbierać dobrze cukru z dna i karmel się przypali). Po pewnym czasie zaczną się pojawiać grudki (tak ma właśnie być) i cukier zacznie się topić.

Gdy cukier się roztopi i nabierze ciemnozłotego koloru, dodaj masło i wymieszaj, aż się roztopi i całość się połączy. Zachowaj przy tym ostrożność, bo reakcja gorącego cukru w połączeniu z chłodniejszym masłem może być dość gwałtowna.

Do masy cukrowo-maślanej wlej powoli kremówkę i wymieszaj. Uważaj przy tym, bo reakcja znów będzie wybuchowa i całość może wykipieć.

Na koniec wmieszaj sól (lub wanilię, jeśli wolisz).

Gotuj całość przez 2 – 3 minuty na małym ogniu, po czym przelej do pojemniczka i pozostaw do wystudzenia. Sos będzie gęstniał w miarę stygnięcia.

Przestudzony sos przechowuj szczelnie zamknięty z lodówce do dwóch tygodni. Przed użyciem najlepiej go ogrzać, bo będzie zbyt gęsty.
Momencik, trwa przetwarzanie danych   loading-animation