Historia

Pamietam...

Skakanka

Reguły gry:

Że na skakance się skacze, wie każdy. Od wyobraźni posiadacza skakanki zależy jak bedzie skakał. Oprócz zwykłego przeskakiwania przez skakankę obunóż, lajkonikiem, na jednej nodze, prawej lub lewej czy krzyżakiem, do przodu lub do tyłu, zwyczjnie lub w układach figur, skakanka daje wiele możliwości różnorodnych zabaw w grupach.

PAN SOBIESKI

Osoba skacząca lajkonikiem na skakance mówi rymowankę: "Pan Sobieski miał trzy pieski, czerwony, zielony, niebieski". Wypowiadając ostatnią sylabę wyrzuca skakankę do tyłu (za siebie) i nie oglądając się mówi, ile kroków musi pokonać do skakanki: słoniowych (jak największych), normalnych lub stópek (stopa jedna za drugą). Następnie odwraca się i idzie zadeklarowaną liczbę kroków w stronę skakanki. Jeżeli jej dosięgnie skakankę, to gra dalej i cała zabawa zaczyna się od początku tylko teraz skaczący skacze obunóż (żabką), w kolejnej rundzie na jednej nodze, a dalej krzyżakiem. Jeśli nie uda się dosięgnąć skakanki, to skacze kolejne dziecko. Wygrywa ten gracz, która wykonał jako pierwszy wszystkie zadania.

JASKÓŁECZKA

Osoba skacząca na skakance mówi rymowankę: "jaskółeczko, jaskółeczko powiedz kiedy jest kółeczko". Jeśli z wyrzuconej za siebie skakanki utworzy się kółko zabawa przebiega adekwatnie do Pana Sobieskiego, jeśli nie skacze następna osoba itd.

SKOKI GRUPOWE

Do tej zabawy potrzebna jest długa skakanka (lina) co najmniej 4 metrowa, ale jeśli dzieci jest więcej to dłuższa. Dwie osoby stają naprzeciwko siebie w odległości i kręcą skakanką, a pozostali uczestnicy równocześnie przez nią skaczą. Najlepiej aby do skakanki gracze wchdzili (wskakiwali) kolejno. Dziecko, które skusi (nie przeskoczy lub zawadzi o skakankę) zmienia się z osobą kręcącą skakankę. Tutaj również można ustalać jakimi krokami uczestnicy skaczą. Jeśli jest zbyt dużo chętnych do zabawy można bawić się w ten sposób, że kolejne osoby wskakują do skakanki, a po określonej ilości skoków np. 3 wyskakują i ustawiają się w kolejce do kolejnych skoków.
Momencik, trwa przetwarzanie danych   loading-animation