Kuchnia

kuchnia

Kurnik zza wschodniej granicy
Jest to kolejny pieróg, tym razem pochodzący z Rosji. Kurnik ma charakterystyczny kształt okrągłej kopuły. Do farszu używa się gotowanego, rozdrobnionego mięsa z kury lub indyka, grzybów (najczęściej borowików), ugotowanego na sypko ryżu, jajek na twardo i, opcjonalnie, smażonej cebuli. Składniki nadzienia układa się warstwami. Ciasto może być drożdżowe lub półfrancuskie. To drugie, mimo iż łatwiejsze i można je obecnie kupić gotowe w sklepie, wymaga użycia dwóch lub trzech warstw oraz wymusza upieczenie kurnika w formie.

Kurniki wypiekano głównie jako potrawę weselną. Wiąże się to ze specyficznym miejscem jajka w kulturze – symbolu płodności, życia i nowego początku. Pieróg pieczony w domu pana młodego zdobiły wzory przedstawiające postacie ludzkie, co symbolizowało siłę rodziny. Na wypieku panny młodej widniały ornamenty kwiatowe, symbolizujące piękno, czułość, dziewiczą czystość i delikatność.

Przepis na kurnik z użyciem ciasta francuskiego:
800 g ciasta francuskiego, 500 g piersi kurczaka, 400 g grzybów, 3-4 cebule, 1 szklanka mleka, 1 jajko, szklanka mąki, sól i pieprz.

Pierś kurczaka ugotować i pokroić w paski. Podsmażyć grzyby z cebulą. Do mleka dodać jajko, sól, mąkę, zrobić naleśniki. Ciasto francuskie dzielimy na dwie nierówne części.
Na dnie formy ułożyć większą część ciasta, na niej lekko posoloną pierś kurczaka. Potem na kurczaka położyć kilka naleśników. Kolejna warstwa to grzyby z cebulą z dodatkiem soli i pieprzu. Na górze ostatnia warstwa z francuskiego ciasta. Brzegi ciasta dobrze zlepić. Widelcem z góry należy zrobić dziurki i posmarować jajkiem. Piec ok. 40 min. w temperaturze 200 st. C.

Galette des Rois dla trzech mędrców
Pochodzące z Francji ciasto, pieczone 6 stycznia z okazji święta Trzech Króli. Podobno jego tradycja sięga czasów antycznych. 6 stycznia był jedynym dniem w roku, kiedy niewolnicy mieli prawo krytykować swego pana. Według zwyczaju należało ukryć ziarenko fasoli w potrawach spożywanych tego dnia. Osoba, która odnalazła fasolę, na ten jeden dzień mianowana była królem. Chrześcijańskie święto Trzech Króli, wypadające w tym samym czasie, przejęło tę tradycję i zaczęto dzielić się ciastem z dodatkiem ziarna fasoli. Galette des Rois może być przyrządzane zarówno na słodko, z owocami, jak i w wersji wytrawnej. Dodatkowo jest wyjątkowo proste do zrobienia.

Przepis na galette z pieczarkami i ricottą polecany przez redakcję WP Kuchni:

Składniki na ciasto: 200 g mąki, 100 g zimnego masła, 1 jajko, szczypta soli morskiej, 3 łyżki wody.

Farsz: 6 średnich pieczarek, 1 cebula,1 ząbek czosnku, 200 g sera ricotta, 2 jajka, sól i pieprz do smaku.

Z mąki, masła, jajka, wody i soli zagniatamy ciasto. Na patelni podsmażamy na maśle pokrojoną w piórka cebulę, rozgnieciony czosnek i pieczarki. W miseczce mieszamy ricottę z jajkami, solą i pieprzem. Ciasto wałkujemy i wywijamy końce do góry tak, by powstał koszyczek. Do środka wkładamy pieczarki z cebulą, zalewamy masą serową. Pieczemy 40 min. w piekarniku rozgrzanym do 180 st. C. Banalne, prawda?
Momencik, trwa przetwarzanie danych   loading-animation