Ogród

Roslinki-to co kocham

Jak w prosty sposób rozmnożyć hortensję ogrodową? | 1. Utnij świeży, niezdrewniały pęd hortensji , najlepiej ok. 1 cm nad parą liści. Możesz uciąć samą końcówkę pędu z 1 parą liści lub cały długi pęd.

2. Jeśli utniesz końcówkę pędu, uszczknij czubeczek, aby nie rosła do góry, tylko zajęła się tym na czym zależy nam w tej chwili najbardziej, czyli wytworzeniem korzeni z pędu.

3. Jeśli utniesz długi pęd możesz z niego zrobić tyle sadzonek ile znajduje się na nim par liści. Każda sadzonka hortensji powinna być przycięta od góry ok. 1 nad parą liści i powinna posiadać ok 7-10 cm łodyżki.

4. Przedostatnią czynnością przy rozmnażaniu hortensji jest przycięcie liści o połowę, aby ograniczyć parowanie.

5. Tak przygotowaną sadzonkę możesz od razu włożyć w lekko kwaśne lub neutralne podłoże. Stosowanie ukorzeniacza nie jest potrzebne. Na początku stosowałam ukorzeniacz, ale hortensje przyjmują się równie dobrze bez niego.6. Pilnuj, aby ziemia nie przeschła, a na zimę zabierz nową, malutką hortensję do chłodnego pomieszczenia.

W tym roku, aby pokazać co się dzieje i jak szybko, sadzonkę hortensji po prostu włożyłam do szklaneczki z wodą. To co widać na zdjęciu, to stan po 3 tygodniach. W ubiegłym tygodniu zlitowałam się nad bieduśką i posadziłam ją w końcu w doniczce – już postawiła uszka i ma się bardzo dobrze, czego i tobie życzę. Teraz jest ostatni moment na rozmnażanie hortensji w ten sposób.

Hortensję wiechowatą czy bukietową (Hydrange paniculata) rozmnażam wczesną wiosną,
Momencik, trwa przetwarzanie danych   loading-animation