Biżuteria

biżuteria

Z czego zbudować grill ogrodowy?

Materiały użyte do budowy grilla ogrodowego muszą być mrozoodporne, wytrzymałe na wysoką temperaturę oraz łatwe do utrzymania w czystości.

Ścianki zwykle są murowane z cegieł klinkierowych, kamiennych ciosów, łupków lub kamieni polnych. Najlepsze są do tego granity, sjenity, porfiry i inne twarde skały. Czasami wykorzystywane są także piaskowce, jednak mają porowatą strukturę, łatwiej się brudzą, chłoną wodę i szybciej niszczeją. Można temu przeciwdziałać, impregnując je stosownym preparatem. Jeśli decydujemy się na budowę ze zwykłej cegły, zabudowane palenisko należy wyłożyć płytkami szamotowymi.

Ruszt i palenisko – powinny być trwałe i nierdzewne. Ruszt najczęściej jest ze stali kwasoodpornej lub kutej. Z takich samych materiałów wykonuje się palenisko, ale możne je też zrobić ze zbrojonego betonu. Elementy stalowe można zamówić w zakładzie ślusarskim lub kupić gotowe w supermarkecie budowlanym. Aby ogień dobrze się palił, na płycie paleniska należy wykonać przewierty, które zapewnią przepływ powietrza, czyli lepszy ciąg.

Blaty. Obok komory z paleniskiem warto umieścić blat do przygotowywania potraw (przynajmniej z jednej strony), a pod blatem komorę do przechowywania węgla drzewnego lub drewna. Blat powinien być z materiału niechłonącego zanieczyszczeń, łatwego do mycia i odpornego na czynniki atmosferyczne. Dlatego blaty z drewna lub piaskowca trzeba impregnować. Wysokość grilla trzeba dostosować do wzrostu osoby najczęściej zajmującej się przygotowywaniem potraw (szczególnie ważne jest usytuowanie blatu - standardowo przyjmuje się, że powinien on być na wysokości około 85 cm).


Kilka dobrych rad przed murowaniem grilla ogrodowego

powinien stać na solidnej płycie fundamentowej (grubości 15-20cm) ułożonej na warstwie zagęszczonego żwiru (grubości 20-30cm); grill można też zbudować na żelbetowej płycie istniejącego tarasu na gruncie;
do murowania grilla najlepiej używać gotowej zaprawy;
do murowania grilla z cegły klinkierowej należy używać zaprawy cementowej, a nie wapiennej, a wszelkie zabrudzenia trzeba zmywać od razu, zanim zaschną, bo później są trudne do usunięcia;
ruszty i szufladę na popiół dobrze jest zamówić jeszcze przed rozpoczęciem prac murarskich, aby już po wymurowaniu grilla nie okazało się, że nie pasują
wokół paleniska warto zbudować murki osłaniające je przed wiatrem;
nad kominkiem można zbudować daszek osłaniający przed deszczem – dzięki niemu w palenisku nie będzie się zbierała woda;
wokół budowanego grilla należy położyć nawierzchnię z ogniotrwałego materiału (w promieniu co najmniej 60 cm).

Uwaga! Nie należy rozpalać ognia w grillu od razu po jego wybudowaniu. Poczekajmy dwa tygodnie, aż zaprawa wyschnie. Pierwszy ogień powinien być niewielki, by zaprawa doschła i zdążyła się zahartować.
Momencik, trwa przetwarzanie danych   loading-animation