Kuchnia

Przepisy

Gulasz

Doskonały gulasz wołowy nie może obejść się bez doskonałej jakości mięsa. I powiem od razu szczerze, trochę musicie w niego zainwestować kasy i czasu. Najlepiej zda się polędwica wołowa i wtedy robicie gulasz w mniej niż godzinę. Dla całej reszty polecam cierpliwy, francuski sposób, czyli powolne, długie duszenie giczy wołowej. Można wykorzystać także rozbratel wołowy czy łopatkę.

Sekret gulaszu tkwi w uprzednim przesmażeniu mięsa, aby zamknąć jego pory i pozostawić soki w środku. Dodatkowo warto wykorzystać dobrej jakości wytrawne czerwone wino, np. Chianti - wersja włoska lub Bordeaux - francuska.

Składniki:
0,5 kg wołowiny (gicz, rozbratel, łopatka)
2 kieliszki czerwonego wina
2 szklanki bulionu wołowego
2 łyżki koncentratu pomidorowego
0,5 kg pieczarek
2 średnie cebule
15 dag boczku
1 marchew
4 ząbki czosnku
natka pietruszki
sól, pieprz
tymianek
2 liście laurowe
2 płaskie łyżki mąki
2 łyżki masła
olej
Przepis
Zaczynamy od przygotowania mięsa. Kroimy je w kostki o bokach 2 cm. Dokładnie osuszamy i zaczynamy smażyć partiami. Ale za nim to uczynimy musimy uzyskać tłuszcz. Zatem na 2 łyżkach oleju wytapiamy skwarki z pokrojonego w niewielką kostkę boczku. Następnie boczek odkładamy, a na rozgrzany tłuszcz wrzucamy kilka kawałków wołowiny, dzięki otarciu z nich nadmiaru wody ładnie się zrumienią, a dzięki niewielkiej ilości mięsa na patelni naczynie szybko nie straci swojej temperatury i mięso będzie się smażyć, a nie dusić.



Po przesmażeniu wszystkich kawałków odkładamy je na talerz. Na patelni ląduje cebula - przesmażamy ją kilka chwil, następnie dodajemy posiekany w drobną kostkę czosnek, po czym całość zalewamy winem i przystępujemy do procesu deglasacji, czyli drewnianą łyżką zeskrobujemy cudowne przyrumienione kąski z dna patelni. Po 5 minutach alkohol z wina wyparuje, możemy zatem wrzucić naszą wołowinę, boczek, pokrojoną w plasterki marchew. Całość zalewamy bulionem wołowym, dodajemy koncentrat pomidorowy, pokruszone listki laurowe, tymianek, pieprz i odrobinę soli.

Nasz gulasz dusimy pod półprzykryciem ok. 2-3 godzin, w zależności od gatunku mięsa. 30 minut przed końcem do gulaszu wrzucamy 30 dag pieczarek pokrojonych w ćwiartki. Pozostałe 20 dag przesmażamy na patelni wraz ze zrumienioną cebulką, na koniec posypujemy solą, pieprzem oraz posiekaną drobno natką pietruszki.

Trzeba na finiszu zagęścić sos, zatem na patelni rozpuszczamy 2 łyżki masła, dodajemy mąkę i przesmażamy całość, aż uzyska lekko brązowy kolor - chcemy uzyskać II stopień zasmażki. Do tak przygotowanej zasmażki wlewamy partiami zimną wodę (łącznie ok. pół szklanki), mieszamy trzepaczką, a następnie przelewamy całość do garnka z gulaszem - ciągle mieszając. Gotujemy jeszcze 3 minuty i dopiero teraz doprawiamy ostatecznie solą.

Gdy mięso da się dzielić łyżką możemy podawać je na stół. Najlepiej smakuje z pajdą wiejskiego chleba oraz z naszymi podsmażonymi pieczarkami. Smacznego!
Momencik, trwa przetwarzanie danych   loading-animation