Kuchnia

Przepisy kulinarne

Ciasto z porzeczkami | AniaGotuje.pl

Ciasto z porzeczkami
Poznaj mój niezawodny przepis na ciasto porzeczkowe z czerwoną lub czarną porzeczką. To ciasto z porzeczkami, które zawsze wychodzi i cudownie smakuje. Pieczone z masłem i serem twarogowym jest idealne.

- prosty przepis na ciasto z porzeczkami
- szybkie ciasto ucierane z dodatkiem twarogu
- można do niego użyć też czarną porzeczkę lub jagody

Czas przygotowania: 20 minut
Czas pieczenia: 50 minut
Ilość porcji: około 970 gramów ciasta

Kaloryczność kcal: 280 w 100 g ciasta

Składniki:
2 szklanki mąki pszennej tortowej - 320 g
3 średnie jajka
około pół szklanki cukru - do 120 g
pół kostki masła - 100 g
100 g sera twarogowego
1/3 szklanki mleka - około 85 ml
2 łyżeczki proszku do pieczenia
pełna szklanka porzeczek - 200 g
Ciasto z porzeczkami
Szklanka ma u mnie pojemność 250 ml.
Forma do pieczenia: mała keksówka o wymiarach 12 x 25 cm lub tortownica o średnicy do 22 cm.
Pieczenie: 180 stopni, środkowa półka z opcją pieczenia góra/dół
Czas pieczenia: około 50 minut.

Kalorie policzone zostały na podstawie użytych przeze mnie składników. Jest to więc orientacyjna ilość kalorii liczona na podstawie produktów, których użyłam w danym przepisie. W kaloriach nie uwzględniłam posypki z cukru pudru.

Jajka, twaróg i mleko koniecznie wyjmij z lodówki, by osiągnęły temperaturę pomieszczenia. Zanim zaczniesz szykować ciasto z porzeczkami polecam najpierw przeczytać cały przepis, by przygotować się odpowiednio wcześniej do kolejnych etapów w przepisie.


Przepis na ciasto porzeczkowe
Przygotuj sobie 200 gramów porzeczek. Będzie to jedna, pełna szklanka samych owoców. Porzeczki przed zdjęciem z ogonka umyj delikatnie pod zimną, bieżącą wodą. Kulki zdejmuj ręcznie lub przy pomocy widelca. Gotowe porzeczki możesz wysypać na ręcznik papierowy, by osuszyć je z nadmiaru wody.


Możesz już zacząć nagrzewać piekarnik do 180 stopni, środkowa półka z opcją pieczenia góra/dół.

Do misy miksera wbij trzy średniej wielkości jajka i wsyp mniej więcej pół szklanki cukru. Ja daję 100 gramów cukru i ciasto wychodzi nie za słodkie, czyli takie jakie my lubimy. Jeśli lubisz słodkie ciasta możesz dać śmiało nawet 3/4 szklanki cukru. Cukier z jajkami ubijaj mikserem na wysokich obrotach przez kilka minut. Cukier powinien całkowicie rozpuścić się w jajkach. Pod koniec ubijania ma powstać puszysta i jasna masa.

Pół kostki prawdziwego masła, czyli 100 gramów roztop w mikrofalówce, w rondelku na minimalnej mocy palnika lub w kąpieli wodnej. Przestudź je, by nie było gorące. Tak samo możesz użyć i roztopić olej kokosowy.
Do miski z puchem jajecznym zacznij wlewać masło lub ewentualnie olej w tej samej ilości co masło (rzepakowy, ryżowy lub z pestek winogron). Masło lub olej wlewaj cienką strużką. Puch cały czas ubijaj na wysokich obrotach. Zmniejsz obroty miksera i dodaj też 100 gramów sera twarogowego. Konsystencja sera powinna być taka jak w twarogach kubełowych. Możesz zatem użyć twarogu w kostce lub z kubełka. Jeśli nie wiesz ile to jest 100 gramów, to twaróg porównaj z połową kostki masła. Ilość będzie bardzo podobna. Wlej jeszcze 1/3 szklanki mleka i po chwili wyłącz mikser.

Do miski wsyp mieszankę sypkich składników (mąka i proszek do pieczenia). Dwie szklanki mąki pszennej - najlepiej tortowej typ. 450 to około 320 gramów mąki. Całość wymieszaj powoli, ale dokładnie szpatułką z sylikonową łopatką lub drewnianą łyżką.


Do ciasta wsyp owoce i całość jeszcze raz delikatnie wymieszaj. Gotowe do pieczenia ciasto przełóż do formy. Użyłam keksówki, więc wysmarowałam ją tylko od środka odrobiną masła i obsypałam bułką tartą. U mnie foremka o wymiarach 12 x 25 cm. Jeśli używasz małej tortownicy o średnicy 20-22 cm, to możesz dno oraz boki wyłożyć papierem do pieczenia. Na wierzch ciasta porzeczkowego możesz jeszcze wyłożyć garść porzeczek.

Formę z ciastem porzeczkowym umieść na środkowej półce, w piekarniku nagrzanym do 180 stopni. Ustaw opcję pieczenia góra/dół. Ciasto piecz około 50 minut. Po około 45 minutach sprawdź, czy ciasto jest już upieczone. Ostrożnie uchyl drzwi piekarnika i wbij w ciasto drewniany patyczek do szaszłyków. Jeśli po wyjęciu patyczek jest suchy, to znaczy, że ciasto z porzeczkami jest już upieczone. Moje było upieczone po 50 minutach.
Po upieczeniu lekko uchyl drzwi piekarnika. Polecam zablokować drzwiczki rękawicą kuchenną, by zrobić tylko małą szparkę. Po 10 minutach otwórz drzwi do połowy a po chwili wyjmij ciasto z pieca. Uwolnij je z foremki i przełóż na kratkę do przestudzenia.
Momencik, trwa przetwarzanie danych   loading-animation