Kuchnia

Przepisy

MAKOWIKI – WILEŃSKIE PIEROGI WIGILIJNE

SKŁADNIKI:

MASA MAKOWA:

200g suchego maku,

2 łyżki miodu,

½ łyżki masła,

2 łyżki posiekanej skórki pomarańczowej,

Kilka kropel aromatu migdałowego,

50g rodzynek,

CIASTO:

600g mąki pszennej,

Szczypta soli,

75g drożdży,

4 żółtka,

1 jajko,

1 szklanka mleka,

1 cukier wanilinowy,

¾ szklanki cukru,

75g masła,

Skórka starta z 1 cytryny,

DODATKOWO:

Cukier puder do oprószenia,

Olej do głębokiego smażenia

PRZYGOTOWANIE:

MASA MAKOWA: Mak zalewamy ciepłym mlekiem i wodą. Proporcją na 1 szklankę maku wynosi: 1,5 szklanki mleka i 0,5 szklanki wody. Mak odstawiamy na 20 minut. Po tym czasie gotujemy go przez 30 minut na średnim ogniu. Mak co jakiś czas mieszamy. Mak zdejmujemy z ognia i odcedzamy na drobnym sicie lub gazie. Odstawiamy do wystudzenia. Mak mielimy 2-3 razy w maszynce do mielenia. Do maku dodajemy pozostałe składniki (oprócz aromatu), mieszamy. Mak smażymy kilka minut na patelni często mieszając. Masę makową studzimy i łączmy z aromatem.

CIASTO: Mleko podgrzewamy, żeby było ciepłe (ale nie gorące!). Wkruszamy do niego drożdże, dodajemy 1 łyżkę cukru oraz kilka łyżek mąki i dokładnie mieszamy tak, aby nie było grudek. Powinniśmy otrzymać roztwór o gęstości śmietany. Rozczyn odstawiamy na 10-15 minut do podrośnięcia.



Mleko roztapiamy i odstawiamy do wystudzenia. Do miski wbijamy jajko i żółtka. Dodajemy cukier i cukier waniliowy oraz skórkę cytrynową. Ucieramy razem na puszystą, jasną masę. Dodajemy podrośnięty rozczyn i mieszamy. Następnie dodajemy stopniowo mąkę i mieszamy. Pod koniec dodajemy roztopione masło i aromat. Ciasto przełóż na stolnicę i wyrabiaj kilka minut, aby było gładkie i elastyczne. Ciasto przekładamy do miski, oprószamy z wierzchu szczyptą mąki i przykrywamy miskę ściereczką. Odstawiamy je do podrośnięcia w ciepłe miejsce. Ciasto podwoi swoją objętość. Ciasto szybko rośnie.



Gdy ciasto wyrośnie to dzielimy je na 4 części. Każdą z części ciasta rozwałkowujemy na grubość 2-3 mm i wycinamy szklanką koła. Na każdym kółku układamy porcję masy makowej i zlepiamy tak jak pierogi. Należy je bardzo dokładnie i mocno zlepiać, aby nie otworzyły się podczas smażenia. Rozgrzewamy olej do głębokiego smażenia do temperatury 175 stopni. Gdy zlepimy wszystkie pierożki to pierwsze z nich już podrosły i możemy je już smażyć. Pierożki smażymy na wolnym ogniu na rumiano. Olej nie może być za mocno rozgrzany, bo pierożki spalą się, a nie dojdą w środku. Nie może też być za słabo rozgrzany, bo pierożki będą chłonęły tłuszcz.

Makowiki odsączamy z nadmiaru tłuszczu na papierowych ręcznikach. Podajemy je oprószone cukrem pudrem.
Momencik, trwa przetwarzanie danych   loading-animation