Ogród

dom i ogrod z 1001 nocy

Drożdże do oprysków i jako nawóz. Jak je przygotować i jak działają - E-ogródek.
Nawóz z drożdży niefermentowanych
Aby uzyskać nawóz wystarczy zalać rozdrobnioną kostkę świeżych drożdży piekarskich (zwykle ok. 100 g) dziesięcioma litrami ciepłej lub letniej wody, dokładnie wymieszać i odstawić na ok. 1 godzinę.
Po tym czasie nawóz jest już gotowy do użycia i nie wymaga rozcieńczania. Płyn musi być ostudzony.
Nawóz z drożdży fermentowanych
Innym sposobem na jego uzyskanie jest przygotowanie fermentowanego nawozu z drożdży. Cały proces trwa dłużej (ok. tygodnia), a gotowy preparat wymaga rozcieńczenia (w proporcji ok. 1:40), ale nawóz jest silniejszy.
Aby go otrzymać, rozdrobnioną, świeżą kostkę drożdży umieszczamy w dużym naczyniu i zasypujemy szklaną cukru. Po ok. 1-2 godzinach zalewamy całość 10 litrami letniej wody, dokładnie mieszamy i odstawiamy do sfermentowania na tydzień.
Gotowy płyn po rozcieńczeniu wodą stosujemy do podlewania wszystkich roślin uprawnych, zarówno w domu jak i ogrodzie. Nierozcieńczony nawóz przyspiesza natomiast tworzenie się kompostu w kompostownikach.
Nawóz z drożdży można stosować do różnego rodzaju roślin - i ozdobnych, i jadalnych. Można nim zasilać rośliny co około 2 tygodnie (nie częściej).
Drożdże do oprysków przeciw chorobom grzybowym roślin
Co ciekawe drożdże sprawdzają się też jako środek ochrony roślin przed chorobami grzybowymi. Pomagają zwalczać m.in. szarą pleśń, zarazę ziemniaczaną, mączniaka. Działanie drożdży polega na konkurowaniu z grzybami chorobotwórczymi o pokarm i przestrzeń oraz wydzielaniu substancji negatywnie wpływających na ich rozwój.
Momencik, trwa przetwarzanie danych   loading-animation