Zwierzęta

Animals, My little monsters., Zwierzaczki

Szarlotka zimowa

Szarlotka zimowa z żurawiną i orzechami
150g wyłuskanych orzechów włoskich
350g mąki krupczatki
60g cukru pudru
200g masła
2 łyżki kwaśnej śmietany 18%
2 żółtka

1200g jabłek odmiany szara reneta
200g domowej żurawiny do mięs (lub od ulubionego producenta)

ok 90g = 2 białka jajek
ok 90g cukru (ilość odpowiadająca wagowo ilości białek)
200g domowej żurawiny do mięs (lub od ulubionego producenta)

Orzechy podpraż na suchej patelni do zezłocenia, a następnie odstaw do wystudzenia. Zimne orzechy zmiksuj na drobną "kaszę" w malakserze.
Rozgrzej piekarnik do 160°C. Tłuszcz, śmietana i jajka muszą być zimne.
Szybko posiekaj razem orzechy, mąkę, masło i cukier puder. Dodaj żółtka, śmietanę i szybko zagnieć spójne ciasto. Możesz oczywiście użyć miksera, co ja zawsze robię. 3/4 ciasta wylep dno i boki tortownicy o średnicy 24cm wyłożonej wcześniej papierem do pieczenia. Tortownicę Wstaw do lodówki na ok. godzinę lub na 30 minut do zamrażarki. Resztę – 1/3 ciasta – schowaj w woreczku do zamrażarki.
Obierz jabłka, usuń z nich gniazda nasienne, zetrzyj na grubej tarce. Jabłkami napełnij przygotowaną tortownicę ze schłodzonym ciastem i wstaw do nagrzanego do 160°C pieca na 70-90 minut.
Ubij na sztywno białka, dodając cukier po łyżce. Do gotowej bezy wmieszaj delikatnie szpatułą żurawinę. Wyjmij z pieca podpieczoną szarlotkę, na wierzchu ułóż ubitą bezę, a na nią zetrzyj na grubej tarce pozostałe ciasto orzechowe odłożone do zamrażarki. Zwiększ temperaturę piekarnika do 190°C, wstaw ciasto ponownie do pieca i piecz ok 30 minut pilnując by ciasto za mocno nie zrumieniło się z wierzchu (piecz bez termoobiegu lub przykryj wierzch folią aluminiową).
Wystudź szarlotkę w uchylonym piekarniku, odstaw na noc do całkowitego wystudzenia. Przed podaniem posyp cukrem pudrem. Enjoy!
Momencik, trwa przetwarzanie danych   loading-animation