Ogród

Pod gołym niebem....

Sadzenie róż – jak, gdzie i kiedy sadzić róże?

Róże nie bez powodu nazywane są królowymi kwiatów. To jedne z najpopularniejszych kwitnących roślin ogrodowych.

Termin - kiedy sadzić róże? Wiosna czy jesień?

Róże można sadzić do gruntu na wiosnę - od końca marca do końca kwietnia (od ustania najsilniejszych mrozów) lub na jesieni - od września do października (do pierwszych silniejszych mrozów). Termin jesienny jest znacznie lepszy na sadzenie róż. Krzewy posadzone jesienią szybciej się ukorzenią i na wiosnę rozpoczną wcześniej wegetację.

Jak sadzić róże?

Przygotowanie podłoża
Róże najlepiej rosną w glebie żyznej, przepuszczalnej i bogatej w próchnicę, o pH w przedziale 6,0-7,0. Jeśli nie posiadamy takiej ziemi w ogrodzie musimy ją kupić lub dodać do naszej ziemi ogrodowej podłoże torfowe lub ziemię kompostową.

Wykopujemy dołek 2-3 krotnie większy niż bryła korzeniowa. Na dno wysypujemy warstwę żyznej ziemi ogrodowej lub specjalnego podłoża do róż. Jeśli planujemy sadzić róże na wiosnę to na jesieni ziemię warto wymieszać z obornikiem. Nie wolno go stosować podczas sadzenia róż, gdyż mógłby „spalić” ich korzenie! Można zastosować podłoże dla róż zawierające granulki nawozu długodziałającego. Więcej o nawożeniu róż - Nawożenie róż - kiedy, czym i jak nawozić róże?

róże w ogrodzie fot. Jason Riedy Flickr CC
róże w ogrodzie fot. Jason Riedy Flickr CC
Uwaga na korzenie i miejsce szczepienia
Korzenie przycinamy do długości około 20-25 cm. Układamy je na dnie dołka, tak aby rozchodziły się równomiernie na wszystkie strony i nie zawijały się, a następnie przysypujemy system korzeniowy resztką ziemi. Miejsce szczepienia powinno zawsze znajdować się kilka centymetrów nad ziemią!

Po posadzeniu
Ziemię udeptujemy tak aby powstało płytkie zagłębienie. Dzięki temu ziemia dobrze będzie przylegać do korzeni. Następnie rośliny intensywnie podlewamy (tak aby powstało błoto). W razie potrzeby (jeśli ziemia się usunęła) dosypujemy podłoża.

Ściółkowanie gleby wokół róż
Po posadzenie krzewów róż ziemię wokół pnia należy ściółkować korą sosnową. Warstwa powinna mieć kilka cm. Utrzymuje ona wilgoć w glebie oraz ogranicza rozwój chwastów, które mogłyby konkurować z różą o wodę i składniki pokarmowe.
Momencik, trwa przetwarzanie danych   loading-animation