19-sta edycja Letniej Akademii Filmowej

W dniach 3-12 sierpnia Zwierzyniec po raz 19 zmieni się w letnią stolicę filmu, a to za sprawą Letniej Akademii Filmowej.
Co roku miejsce artystycznych spotkań odwiedzają tysiące pasjonatów kultury i sztuki.

19-ta edycja Letniej Akademii Filmowej to setki projekcji filmowych, retrospektywy twórczości najwybitniejszych reżyserów, spotkania z twórcami, aktorami i krytykami filmowymi.
W tegorocznym programie przypomnimy sylwetkę polskiego dokumentalisty Sławomira Grünberga, tworzącego głównie na terenie USA a także przybliżymy reżyserskie dokonania Adama Sikory, wybitnego operatora filmowego.
Akademię zainauguruje przedpremierowy pokaz filmu „Córka trenera” a gościem specjalnym tego wydarzenia będzie reżyser filmu Łukasz Grzegorzek. W programie zaplanowane są także spotkania z polskimi aktorami: Adamem Woronowiczem (Zimna wojna), Jowitą Budnik (Ptaki śpiewają w Kigali) czy Urszulą Grabowską (Wspomnienie lata).
Nową inicjatywą w programie Letniej Akademii Filmowej będzie autorski cykl „Łukasz Maciejewski zaprasza”. Ceniony krytyk filmowy zaprosi do rozmowy twórców filmów, które uznał za najlepsze produkcje tego sezonu. Uczta intelektualna i kulturalna gwarantowana.
W kalendarzu Akademii znajdzie się wiele pokazów przedpremierowych – wśród nich „Córka trenera”, „Boso po ściernisku” w reżyserii Jana Sveraka, „Nadmiar łaski”, „Utoya – 22 lipca”(nagroda Jury Ekumenicznego na Berlinare), „Kapitan”, „Becoming Astrid” – biografia szwedzkiej pisarki Astrid Lindgren, „Tranzyt” (Nominacja do Złotego Niedźwiedzia i Złotego grona), „Do zobaczenia w zaświatach”(Nagroda Cezara, Nagroda specjalna na MFF w San Sebastian, Srebrny Lew na MFF w Wenecji), „Fokstrot”, „Ramen”, „Smak wspomnień”, „Jesień we Francji”, „Nasze zmagania”, „Amatorzy”, „Człowiek, który zabił Don Kichota”.
Nie zabraknie stałych pozycji Akademii („W polskim obiektywie”, „Rekolekcje filmowe”, „Archeologia kina”, „Filmy w Sieci”, „Klubowy karnet”), replik zaprzyjaźnionych z nami festiwali (Docs Against Gravity, Festiwal Mediów „Człowiek w zagrożeniu”, „Etiuda & Anima”). Letnia Akademia filmowa to także nocne pokazy, koncerty, spektakle, wykłady i spotkania dyskusyjne.
Gratką dla fanów muzyki będzie przegląd zatytułowany „Bob Dylan – Noblista na ekranie” podczas którego, zaprezentowane zostaną 4 oblicza artysty: muzyka, aktora, reżysera i bohatera filmowego.
W ramach cyklu imprez towarzyszących odbędą się także koncerty m.in. takich zespołów jak Chudoba, który zdobył Grand Prix pierwszej polskiej edycji Konkursu Muzyki Folkowej „Nowa Tradycja” zorganizowanego przez Polskie Radio w ramach współpracy z Europejską Unią Radiową. Usłyszymy też rewolucyjną kobiecą formację folkową Same Suki.Zespół powstał z radości życia, z pasji i pragnienia grania własnej, niczemu i nikomu niepodporządkowanej muzyki. Kapela Timingeriu to rodzinny zespół powstały z potrzeby doświadczania muzyki jako sytuacji w konkretnym miejscu, czasie i kontekście. Grają i śpiewają żywiołową interpretację muzyki cygańskiej, bałkańskiej i żydowskiej, tworząc nieskrępowaną atmosferę zabawy.

Szczegółowy program LAF dostępny jest na stronie internetowej i na Facebooku Letniej Akademii Filmowej www.laf.org.pl
Zapraszamy również na fanpage https://www.facebook.com/LetniaAkademiaFilmowa/

Tagi: , ,
by
Poprzedni wpis Następny wpis