4 fazy Księżyca. Jaki mają wpływ?

Człowiek od zawsze przypisywał Księżycowi mistyczną moc. Dopatrywał się jego wpływu na powodzenie zbiorów rolnych, płodność, kobiecy cykl miesiączkowy, skłonność do lunatykowania, a nawet gojenie się ran. Jego silny wpływ na człowieka i otaczającą go przyrodę, starano się udowodnić licznymi badaniami. Jedną z teorii, która próbuje tłumaczyć te zależności jest przekonanie, że jest to spowodowane oddziaływaniem ziemskiego satelity na pływy morskie, a tym samym na ciało człowieka, które aż w 60-70 procentach składa się z wody. Jak jest naprawdę? Czy różne fazy Księżyca mogą mieć wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie?

@makeandtell

Wpływ fazy Księżyca na nasze zdrowie i samopoczucie

Cykl Księżyca, który trwa od 28 do 29 dni podzielony został na cztery fazy: nów, pierwszą kwadrę, pełnię oraz drugą kwadrę. Według brytyjskich uczonych, podczas poszczególnych faz Księżyca można zaobserwować zmieniający się w organizmie poziom serotoniny – tak zwanego hormonu szczęścia, odpowiedzialnego za nasze samopoczucie. Ponadto, zaobserwowano również ich wpływ na ilość produkowanej melatoniny, odpowiedzialnej za jakość snu i zdolność zasypiania. Zdaniem naukowców fazy Księżyca wiążą się także ze wzrostem wystąpienia objawów wielu chorób, wzrostem stężenia krwi, a nawet zaburzeń pracy gospodarki hormonalnej człowieka.

Nów

Zgodnie z medycyną ludową nów, to najbardziej korzystny czas na wzmożoną aktywność. To ułożenie Księżyca gwarantuje bowiem przypływ energii, siły fizycznej, a także zwiększa wytrzymałość psychiczną. Jest to korzystny czas do rozpoczęcia wszelkich przedsięwzięć. Istnieją przekonania, że jest to najlepszy czas na przeprowadzanie operacji i zabiegów kosmetycznych. Nasza wrażliwość na ból ulega w tym czasie zmniejszeniu, podobnie jak problemy związane z gojeniem się ran oraz ryzyko powstawania blizn. Istnieje także przekonanie, że to idealny moment na wizytę u fryzjera. Włosy podcięte podczas nowiu będą szybciej rosły i lepiej się układały.
@queen-ghold

Pierwsza kwadra

Przekonanie, że poszczególne fazy księżyca mogą mieć wpływ na nasze zdrowie, towarzyszy nam od zarania. Według wierzeń ludowych, pierwsza kwadra to okres związany z odnową organizmu. Dobrze zadbać wtedy o odpowiednią dietę, która dostarczy niezbędnych witamin i minerałów. Odczujemy znaczny przypływ energii, jednak pogorszeniu może ulec nasz nastrój. Warto wykorzystać ten czas na wszelkie zabiegi upiększające – nasza skóra szybciej się zregeneruje, odzyska jędrność i blask. Pełnia – kulminacyjna faza księżyc To faza kulminacji i szczytu, której przypisuje się największy wpływ na zachowanie człowieka. Na przełomie lat 70. i 80. ubiegłego wieku, pojawiły się badania, mówiące o wzmożonej ilości agresywnych zachowań oraz wpływie na nasze zdrowie psychiczne. Zdaniem naukowców, w tym czasie stajemy się zwykle bardziej nerwowi oraz odczuwamy wyraźny spadek nastroju, a nawet pojawienie się depresyjnych myśli. Podczas pełni powinniśmy zadbać o wyciszenie, na przykład relaksacyjną medytację, czy ćwiczenia rozluźniające. Pozwoli nam to uniknąć uciążliwych migren, problemów z zasypianiem oraz obfitego krwawienia miesiączkowego. Zgodnie z wierzeniami, warto w tym czasie unikać wizyt u stomatologa oraz wszelkich zabiegów chirurgicznych – podczas pełni krzepliwość krwi spada, a rany znacznie gorzej się goją. Dodatkowo, pełnia może mieć negatywy wpływ na nasz sen. Problemy z zasypianiem oraz utrzymujące się uczucie zmęczenia są wynikiem zmniejszonej w tym czasie ilości melatoniny.

Druga kwadra

Jest to czas naturalnego uspokojenia i wyciszenia naszego organizmu. To dobry czas na powrót do zdrowia po przebytej chorobie, a także rozpoczęcie odchudzania. Podczas drugiej kwadry przyspieszeniu ulega przemiana materii, a nasz apetyt zmniejsza się. Warto ten czas wykorzystać na kuracje oczyszczające organizm z toksyn i metali ciężkich.

Jak traktować lunarne przekonania?

Nasi przodkowie mocno uzależniali od Księżyca wiele zjawisk, przypisując mu niebagatelny wpływ na nasze życie. Wraz z końcem lat 80. ubiegłego wieku pojawiło się kilkadziesiąt publikacji naukowych na temat wpływu poszczególnych faz Księżyca na zachowania ludzi oraz jego związku z naszą rozrodczością. Pomimo obszernej literatury i analiz na ten temat, nigdy nie zdołano jednoznacznie ani potwierdzić, ani zaprzeczyć tej korelacji. Choć współczesne badania naukowe traktują to jako kulturową skamielinę, do dziś możemy usłyszeć o wielu ciekawych przekonaniach i wciąż żywych praktykach.

Tagi: , , , , ,

Podobne wpisy

by
Poprzedni wpis Następny wpis