Azyl za miastem. Co robić wiosną na działce?

@frenchcountrycottage

Wiosna to ten moment w roku, kiedy marzy nam się spędzanie czasu na zewnątrz. Chodzimy na spacery, urządzamy romantyczne pikniki, spotykamy się z przyjaciółmi na plażach i polanach. Ale, niestety, ten rok jest nieco inny. Globalna epidemia sprawiła, że musimy dostosować się do nowych reguł społecznego funkcjonowania. Nie spotykamy się w dużych grupach, unikamy przebywania w zatłoczonych przestrzeniach, zachowujemy niezbędny dystans społeczny. Na szczęście są miejsca, w których wciąż możemy czuć się bezpiecznie. Są nimi m.in. rekreacyjne działki za miastem, na których możemy spędzić czas na świeżym powietrzu, unikając ryzyka związanego z przebywaniem tam, gdzie spotykamy duże grupy ludzi. Ci szczęściarze, którzy mają do dyspozycji taki zielony azyl za miastem, mają szansę, by nareszcie docenić głęboki kontakt z naturą. Wiosenne i letnie dni mogą być naprawdę piękne i rozwijające. Co robić na działce, by tego piękna doświadczyć? 

@frenchcountrycottage

Leżeć i oddychać

Uwaga – dobre wieści dla fanów leniuchowania. Ciepłe dni są doskonałym momentem na to, by nareszcie pozwolić sobie na głęboki relaks. Nie musimy od rana do wieczora pielić grządek i sadzić kwiatów, by korzystać z rozkoszy działkowania. Nic tak nie pomaga w odpoczynku, jak kontakt z naturą. Dziesiątki badań wskazują, że przebywanie w lasach, ogrodach i na polanach ma zbawienny wpływ na nasz nastrój. Pozwala łagodzić stres (co dzisiaj jest szczególnie istotne), koi nerwy i umożliwia oddychanie pełną piersią. Dajmy więc sobie szansę na relaks, na który przecież wszyscy zasługujemy. Nauczmy się odpoczywać – bez tego nie ma szans na szczęśliwe, spełnione życie. Nie narzucajmy sobie zbyt wielu obowiązków, nie katujmy się obostrzeniami i regułami – tych mamy przecież wystarczająco dużo na co dzień. Niech wiosna będzie tym momentem, w którym nareszcie sobie odpuścimy. Po trudnej, chłodnej i ciemnej zimie potrzebujemy chwili dla siebie. Wystawmy więc skórę na słońce, otaczajmy się bliskimi ludźmi, gotujmy swoje ulubione potrawy i rozkoszujmy się słodkimi przekąskami. Tak, by nasz organizm nareszcie miał szansę się zregenerować. A dzisiaj, w dobie pandemii, to szczególnie istotne. Stres obniża odporność, a my przecież potrzebujemy jej teraz jak nigdy wcześniej. Dbanie o siebie, o swój humor i odpoczynek to podstawa zdrowia i dobrej kondycji.

@remadewithlove

Praca z ziemią

A kiedy już nasiedzimy się w fotelu, powylegujemy na kocu i pojemy ulubione smakołyki, przyjdzie czas na działanie. Nasza działka potrzebuje pomocy, by dzielić się z nami swoim pięknem. Wiosna to idealny czas na prace w ogrodzie. Siejemy warzywa i kwiaty, sadzonki umieszczamy w ziemi, pielimy grządki, przycinamy krzewy. Czerwiec to najlepszy moment na to, by pełną parą rozpocząć pielęgnację zieleni. 

@ana-rosa

Zacznijmy od dobrego planu. Wymyślmy projekt, który chcemy w tym roku zrealizować, rozpiszmy kolejne punkty, zróbmy listę zakupów – taki plan pozwoli nam sprawnie i szybko uporać się z pracami w ogrodzie. Ale nie spieszmy się, nie narzucajmy morderczego tempa. Praca z ziemią, zielenią, roślinami to doskonały sposób na relaks. Taki bliski kontakt z przyrodą wpływa łagodząco na stres i pozwala nam na głęboki odpoczynek. A w dodatku ogrodowe prace to spora dawka aktywności fizycznej. Jeśli więc nie jesteśmy zwolennikami intensywnych treningów sensu stricto, porządkowanie grządek i trawników może nam je z powodzeniem zastąpić. Przykładając się do tego, samodzielnie stworzymy ogród jak z bajki. 

Jeśli brakuje nam pomysłów, zajrzyjmy do stylowych poradników i ogrodniczych magazynów, w których znajdziemy masę podpowiedzi dotyczących doboru roślin i ich pielęgnacji. Do dzieła – rzodkiewka sama się nie podleje!

Ogrodowe nauki i podniebne obserwacje 

Wiosna za miastem to najlepszy czas na podszkolenie się w wielu dziedzinach. Ziołolecznictwo, uprawa warzyw, pielęgnacja owocowych drzewek, astronomia, ornitologia… pomysłów są dziesiątki! Każdy bez wątpienia znajdzie coś, co bez reszty go pochłonie. Natura jest naprawdę niezwykła, dla wielu z nas może się stać doskonałą odskocznią od trudnej czasem codzienności. Nie tylko wpływa łagodząco na nerwy, koi negatywne emocje, ale też wprost poprawia wydolność i funkcjonowanie naszego organizmu. Przebywanie na słońcu pozwala na produkcję witaminy D, spacery świetnie dotleniają, a prace ogrodowe wzmacniają mięśnie. Czas więc popracować też nad głową! Na edukację nigdy nie jest za późno. W internecie znajdziemy setki poradników i atlasów, które mogą dla nas stanowić idealne pomoce naukowe w naszych wiosennych naukach. 

Obserwujmy niebo, odkrywając gwiazdy, których dotąd nie widzieliśmy. Azyl za miastem to najlepsze miejsce na takie astronomiczne przygody. Brak tu świateł ulicznych, które psują widok czystego nieba. Absolutna ciemność sprawi, że dostrzeżemy niebo inne niż zawsze. Ilość gwiazd naprawdę potrafi zaskoczyć i uświadomić nam ogrom wszechświata. 

A jeśli nie uśmiechają nam się nocne posiedzenia w ogrodzie, wybierzmy się na spacer z lornetką. Obserwujmy ptaki, które radośnie wiją gniazda w drzewach. Nauczmy się je rozpoznawać, identyfikować ich śpiew. Cieszmy się tym, co ma nam do zaoferowania natura. Dziesiątki zwierząt, roślin, zapierające dech krajobrazy – wiosna jest niezwykła. Uczmy się jej, a z pewnością w zupełnie nowy sposób spojrzymy na świat. 

Literackie podróże 

Przebywanie wiosną na świeżym powietrzu to świetna okazja do tego, by nareszcie nadrobić wszystkie literackie zaległości. Świetna książka, promienie słoneczne, zapach kwiatów i ulubiona herbata – czego chcieć więcej? Wyciągnijmy z regałów lektury, które odkładaliśmy od lat na półkę. Warto wykorzystać ten czas na zapoznanie się z nieśmiertelną klasyką albo sięgnięcie po nowości – a tych nie brakuje. W zależności od tego, jaki gatunek najbardziej nam odpowiada, możemy czytać trzymające w napięciu kryminały, romantyczne powieści obyczajowe, poezję lub reportaże. W każdej z tych kategorii znajdziemy dziesiątki fascynujących, wysoko ocenianych pozycji. 

@maya_gypsy

Brak rozpraszaczy w postaci telewizora, Netflixa i HBO sprawią, że nareszcie uda nam się bez reszty oddać lekturze. A to świetny sposób nie tylko na rozwój intelektualny, ale też na pracę nad wyobraźnią, kreatywnością, wytrwałością. Oraz bezbłędna metoda na głęboki relaks. Dajmy sobie szansę na odpoczynek – potrzebujemy go dzisiaj jak nigdy wcześniej. Odstawmy technologię, odłóżmy telefon, nie słuchamy radiowych wiadomości. Nadmiar negatywnych informacji sprawia, że nasz nerwy są szalenie napięte. A taki tryb życia jest niezdrowy nie tylko dla naszej głowy, ale dla całego organizmu. Uczmy się relaksować, a nasze ciało z pewnością hojnie się nam odwdzięczy. 

Tagi: , , , , , , ,

Podobne wpisy

by
Poprzedni wpis Następny wpis