Jakie są wskazania do korekty plastycznej powiek?
Blefaroplastyka powiek może mieć za zadanie osiągnięcie celu czysto estetycznego lub poprawy zdrowia Pacjenta. Częstym powodem poddania się korekcie powiek górnych jest problem z nadmiarem skóry, która ogranicza pole widzenia, co przekłada się na obniżenie komfortu funkcjonowania. Dlaczego tak się dzieje? Przyczyna może być związana z naturalnym procesem starzenia się organizmu i tym samym utratą wiotkości skóry, jak i względami anatomicznymi. Zdarza się, że młode osoby zmagają się z opadającymi powiekami z uwagi na indywidualne uwarunkowania w budowie twarzy. Jeśli chodzi o plastykę powiek dolnych, bardzo częstym wskazaniem do zabiegu jest obecność przepukliny tłuszczowej pod oczami, czyli tzw. podków/worków pod oczami, która sprawia, że twarz wygląda na zmęczoną. Tego typu defektów nie da się zniwelować za pomocą serum, kremu ani korektora. Rozwiązaniem mogą być np. zabiegi z zakresu medycyny estetycznej lub chirurgii plastycznej typu blefaroplastyka. Efekty procedury chirurgicznej utrzymują się nawet przez 10-15 lat. Tak więc, jak widać, motywacje do korekty powiek, mogą być bardzo różne.
Jak przygotować się do blefaroplastyki? Najważniejsze zalecenia
Blefaroplastyka, jak praktycznie każda procedura medyczna wymaga pewnych przygotowań ze strony Pacjenta. Przez około 3 tygodnie przed zabiegiem musisz unikać kąpieli słonecznych oraz opalania w solarium. Na około tydzień przed planowaną blefaroplastyką trzeba odstawić leki, które stwarzają ryzyko wystąpienia krwawienia podczas wykonywanej procedury (są to m.in. środki zawierające w składzie kwas acetylosalicylowy). Jeżeli palisz tytoń, wstrzymaj się od tego typu używek na minimum 4 tygodnie przed terminem korekty powiek. Pozostałe zalecenia lekarskie poznasz podczas wstępnej wizyty kwalifikującej Cię do zabiegu. To idealny moment, aby zadać lekarzowi pytania dotyczące blefaroplastyki i rozwiać nurtujące Cię wątpliwości i obawy.
Na czym polega zabieg plastyki powiek kobiet i mężczyzn?
Blefaroplastyka jest przeprowadzana w znieczuleniu miejscowym lub (rzadziej) ogólnym. Przy zachowaniu sterylnych warunków procedura jest bezpieczna dla Pacjenta. Zabieg polega na niezwykle precyzyjnym usunięciu nadmiaru skóry z danego obszaru twarzy z użyciem skalpela. Lekarz dokonuje umiejętnie cięć na skórze tak, aby blizny pooperacyjne były niewidoczne dla osób postronnych (specjalista stara się je ukryć w naturalnych załamaniach skóry m.in. w fałdzie nadtarczkowym). Następnie chirurg plastyk zakłada szwy, które są ściągane po około 7-10 dniach.
Jak wygląda rekonwalescencja po blefaroplastyce?
Wiedz, że bezpośrednio po korekcie powiek zwykle na twarzy pojawia się opuchlizna, obrzęk powiek i dość mocne zasinienia w rejonie oczu. Są to zupełnie normalne dolegliwości, które nie wymagają interwencji medycznej i ustępują po maksymalnie 14 dniach. W okresie rekonwalescencji ulgę mogą przynieść Ci chłodne kompresy oraz maści na opuchliznę przepisane przez lekarza. Rekonwalescencja po plastyce powiek trwa około 4 tygodnie. W tym czasie staraj się nie forsować i stosuj się do zaleceń lekarskich, aby zmniejszyć ryzyko powikłań pozabiegowych i przyspieszyć gojenie ran.