Co wyróżnia projekty domów nowoczesnych?

Nowoczesne projekty domów to nie tylko trend na uproszczoną bryłę i minimalistyczne wyposażenie. To często również rozwiązania ekologiczne, które występują w instalacji i konstrukcji. Przekłada się to na niskie koszty eksploatacji i funkcjonalności domu. Co warto o nich wiedzieć?

Projekty domów nowoczesnych – parterówki szyte na miarę

Najczęściej pojawiają się w nich liczne przeszklenia, często w postaci okien narożnych i przeszkleń całych ścian. Pozwala to wprowadzić do wnętrza sporo światła słonecznego i bardziej otoczyć się naturą. Ogromne znaczenie dla domu parterowego ma rozkład pomieszczeń – tu kierujemy się zasadą, im mniej ograniczających ścian, tym lepiej. Tym samym, do lamusa odchodzą wąskie i długie korytarze, stawiamy na otwarte przestrzenie i łączymy funkcje wnętrz. Najczęstszym połączeniem w projektach domów nowoczesnych  jest kuchnia otwarta na salon i jadalnię.

Projekty domów nowoczesnych z poddaszem i piętrowych

Prawie 50% projektów wybieranych przez naszych klientów to domy z poddaszem. Jest to zgodne z trendem, jaki obecnie panuje. Domy z poddaszem są ustawne i przyjazne domownikom. W domach piętrowych i tych z poddaszem zazwyczaj porządkuje się wnętrza zgodnie z poziomem – na parterze mieści się strefa dzienna z pomieszczeniami gospodarczymi,  garażem (jedno- lub dwustanowiskowym) i kotłownią, natomiast na poddaszu lub piętrze widoczne są sypialnie, łazienki i pokoje rekreacyjne. Dzięki temu domy są wygodne w użytkowaniu i mogą mieścić się nawet na niewymiarowych działkach.

Jaki dach najczęściej pojawia się w nowoczesnych projektach?

Podręcznikowy, nowoczesny dom zazwyczaj ma  płaski dach, który sprzyja energooszczędności. Ma on tę przewagę, że łatwiej na nim montować kolektory słoneczne. Modnym zabiegiem jest również tworzenie stref zieleni na stropodachu. I choć spiczaste dachy niekoniecznie kojarzą się z nowoczesnymi projektami domów, są częstym wyborem inwestorów, którzy chcą zyskać większy metraż, bardziej dopasować wygląd budynku do okolicy lub też są ograniczeni przez rozporządzenie gminy określa, jaki powinien być kąt nachylenia dachu.

Projekty nowoczesnych domów na 5!

Domy, nazywane nowoczesnymi stodołami, mają uproszczoną, choć niekoniecznie płaską formę. Częstym zabiegiem jest wysunięcie sprzed bryły garażu lub doklejenie go do budynku. Także elewacja wyróżnia się na tle klasycznych rozwiązań. Struktura połączona jest z kamienną lub drewnianą okładziną, co pozwala niebanalnie podkreślić bryłę i nadać jej lekkości.

Ekologiczny dom w nowoczesnym wydaniu

Automatyka usprawnia codzienne korzystanie ze sprzętów domowych. Jest też prostą drogą do oszczędności. Na przykład przy pomocy smartfona można kontrolować temperaturę w pokojach czy też poziom natężenia światła. W nowoczesnych domach wykorzystuje się również alternatywne źródła energii, np. poprzez montaż paneli fotowoltaicznych. Tak, jak domy energooszczędne, nowoczesne domy powinny być ustawione zgodnie z naturalnym obiegiem słońca, co pomaga doświetlić wnętrza.

Partner publikacji: Projekty domów – Extradom.pl

Tagi: , ,

Podobne wpisy

by
Poprzedni wpis Następny wpis