Ćwiczenia w plenerze. Które wybierać?

@katemeets

Lato zachęca nas do przenoszenia wielu codziennych aktywności na zewnątrz. Korzystamy ze świeżego powietrza, ciesząc się wysoką temperaturą i słoneczną pogodą. Częściej chodzimy na spacery i piesze wycieczki, wyciągamy rowery i hulajnogi. Robimy wszystko, by maksymalnie wykorzystać piękną aurę. Ale spacerowanie nie jest jedyną aktywnością, którą można wykonywać w plenerze. Oto przegląd propozycji na aktywne spędzenie lata – nie tylko dla wielkich miłośników sportowych wyzwań. 

Joga – relaks, mobilność, elastyczność

Na początek kilka słów o jodze, czyli jednej z najpopularniejszych aktywności tego wieku. Jogują dzisiaj wszyscy – od dzieci, przez dorosłych, aż do seniorów. Nic dziwnego. Ćwiczenia tego typu są doskonałym sposobem na utrzymanie dobrej kondycji. Rozciągają mięśnie, dodając ciału elastyczności i zbawiennie wpływają na cały układ ruchu. Wykonywane prawidłowo są bardzo zdrowe i nie niosą za sobą ryzyka urazów czy kontuzji. Uprawiając jogę, uczymy się swojego ciała, kontroli nad nim, panowania nad mięśniami. Nie bez powodu to jeden z ukochanych sportów gwiazd i celebrytów. Rzeźbi sylwetkę, jednocześnie pozwalając na wyciszenie i relaks. 

Praktykowanie jogi w mieszkaniu czy sali ćwiczeń to jedno, wyjście z nią na zewnątrz to całkowicie coś innego. Zapach świeżej trawy, promienie porannego słońca, delikatny wiatr muskający włosy – takie okoliczności doskonale nadają się do uprawiania jogi. Wystarczy mata rozłożona na trawie lub – dla fanów bezpośredniego kontaktu z naturą – sama trawa. Kładąc się na niej i chłonąc dźwięki oraz zapachy, dodajemy naszym ćwiczeniom kolejnego, istotnego aspektu – bliskiego kontaktu z tym, co prawdziwe, żywe, naturalne. 

Spacerujemy na zdrowie!

Nigdy dość celebrowania spacerów. To jedna z najzdrowszych dla naszego organizmu aktywności. Pozwala zadbać o kondycję, mięśnie, kości i stawy. Regularne piesze wędrówki doskonale wpływają na układ krwionośny, troszcząc się o nasze serce, zapobiegając rozwojowi miażdżycy i innych niebezpiecznych dla zdrowia i życia chorób. 

Teraz, latem, jest najlepszy czas na korzystanie z uroków spacerowania. Wybierzmy się do lasu, na plażę, bulwar, nad rzekę, na okoliczne łąki i polany – wszędzie tam, gdzie możemy skorzystać z bliskiego kontaktu z naturą. Zieleń działa na nas zbawiennie. Wpływa na nasz organizm uspokajająco, relaksuje, pozwala zapomnieć o troskach i smutkach codzienności. 

Jeziora, rzeki, morze – wodne atrakcje 

Latem korzystajmy również z uroków okolicznych jezior, rzek i naszego morza Bałtyckiego. Pływanie jest jedną z tych aktywności, które fantastycznie wspierają cały organizm. Poprawia wydolność, jednocześnie nie obciążając stawów ani kości. Pływając, pobudzamy do pracy każdy mięsień. Zyskuje nasze serce, zyskuje sylwetka. Pływając w jeziorze lub rzece, korzystamy jednocześnie z dobrodziejstw środowiska naturalnego, które mamy tutaj dosłownie na wyciągnięcie ręki. 

Ale pływanie to nie wszystko! Zainwestujmy w deskę z wiosłem, czyli tzw. supa. Koszt jest dość wysoki, ale bez wątpienia zwróci się nam z nawiązką. Na supie możemy pływać na stojąco, posługując się wiosłem. Możemy na desce siedzieć, leżeć. Robić wszystko to, co robimy na lądzie – jednocześnie korzystając z bliskości naturalnych akwenów. 

Gimnastyka – dla całego ciała

Teraz kilka słów na temat starej, dobrej gimnastyki. Poranne, popołudniowe lub wieczorne ćwiczenia powinny wejść nam w krew. Zacznijmy na urlopie – to najlepszy czas na wprowadzenie dobrych, zdrowych nawyków do swojego życia. Podczas letnich wakacji mamy więcej czasu na to, by przeznaczyć go na zadbanie o siebie. Zacznijmy więc od gimnastyki! Poranne rozciąganie, skakanie na skakance, pajacyki, skręty tułowia i inne ćwiczenia pozwolą nam zatroszczyć się o siłę mięśni, mobilność i elastyczność. Od razu poczujemy się lepiej i nabierzemy energii do działania! Zacznijmy dzień od radosnych podskoków, tańca lub rozciągania – dajmy sobie szansę na rozruszanie. Podziękuje nam za to cały nasz organizm – kości, stawy, układ krwionośny, mózg, a nawet układ pokarmowy! Poranna gimnastyka to najlepsza metoda na zaparcia!

Letnie ćwiczenia – dla każdego coś miłego

Korzystajmy z lata – to pora roku, która sprzyja przebywaniu na zewnątrz, zabawach w plenerze, ćwiczeniach na łąkach i polanach. Joga, pilates, klasyczna gimnastyka, pływanie, jazda na rowerze czy rolkach – to, jaką aktywność wybierzemy, zależy wyłącznie od nas, naszych pasji i zainteresowań. Niezależnie od tego, jaki sport przypadnie nam do gustu, możemy mieć pewność, że wpłynie zbawiennie na naszą kondycję, dobre samopoczucie, energię i witalność. Ćwiczmy rano na rozruszanie kości, po południu dla poprawy kondycji, wieczorem dla relaksu i wyciszenia. I dbajmy o siebie każdego dnia!

Tagi: , , , ,

Podobne wpisy

by
Poprzedni wpis Następny wpis