Częste oddawanie moczu – jak rozpoznać i czy to powód do niepokoju?

Co to takiego częstomocz i po czym poznać, że doskwiera Ci ta dolegliwość? Czy częste oddawanie moczu to poważny problem?

Czym jest częste oddawanie moczu?

Częste oddawanie moczu to schorzenie, które dotknąć może niemal każdego. Co jednak ważne, jego rozpoznanie niejednokrotnie może być problematyczne, szczególnie w początkowej fazie. Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że każdy z nas oddaje mocz z nieco inną częstotliwością. Ponadto na ten element wpływa wiele czynników, jak choćby ilość i częstotliwość spożywania napojów, Twoja dieta, aktywność fizyczna czy temperatura powietrza. Mimo to w przyjętych kryteriach uznaje się, że zwiększenie częstotliwości oddawania moczu ma miejsce w sytuacjach, kiedy korzystasz z toalety częściej niż 7-8 razy na dobę. Nie w ciągu dnia, lecz na dobę, bowiem częstomocz dotyczy również wizyt w toalecie nocą. Oczywiście należy pamiętać, że częste oddawanie moczu samo w sobie może mieć miejsce tylko w ciągu dnia lub tylko nocą.

Oprócz tego na częste oddawanie moczu może wskazywać kilka dodatkowych objawów i dolegliwości. Nierzadko przy częstym oddawaniu moczu zdarza się, że jest on wydalany w małych ilościach, to naturalnie wiąże się ze zwiększoną liczbą wizyt w toalecie. Jeśli masz problemy z prostatą, mogą również wystąpić problemy z oddawaniem moczu. Ponadto dolegliwości, które mogą Ci dokuczać przy częstym oddawaniu moczu, to m.in.:

  • problemy z powstrzymaniem mikcji,
  • ból i pieczenie w czasie oddawania moczu,
  • ból pojawiający się w dolnej części brzucha, który pojawia się wraz z potrzebą wizyty w toalecie,
  • mocna i nagła potrzeba oddania moczu, którą trudno opanować,
  • zaczerwienienie cewki moczowej,
  • gorączka,
  • pogorszone samopoczucie.

Pamiętaj, że częste oddawanie moczu jest dolegliwością, która dotyka zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Choć zwykło się uważać, że to problem przede wszystkim pań, to panowie nie powinni ukrywać tego problemu ani tym bardziej go bagatelizować. Częste oddawanie moczu to dokuczliwy kłopot, ale za tą dolegliwością mogą kryć się także poważniejsze schorzenia.

 

Co może być przyczyną częstego oddawania moczu?

Powodów wystąpienia tej dolegliwości może być naprawdę wiele, dlatego zawsze, gdy masz podejrzenie wystąpienia częstomoczu, należy skontaktować się ze specjalistą w celu postawienia właściwej diagnozy. Jedną z przyczyn może być podłoże psychiczne – silny stres, długotrwała depresja, różnego rodzaju zaburzenia nerwowe czy napady lękowe. Zwykle na ten czynnik wskazuje sytuacja, w której przeprowadzono badania diagnostyczne, które nic nie wykazały, a problem częstego oddawania moczu w dalszym ciągu występuje.

Do głównych przyczyn częstomoczu zalicza się również zakażenia układu moczowego. Schorzenie to powstaje w wyniku obecności w układzie moczowym drobnoustrojów chorobotwórczych. Zarówno u dorosłych, jak i u dzieci zazwyczaj odpowiada za to pałeczka okrężnicy. Zakażeniom układu moczowego sprzyja niewystarczająca higiena oraz niektóre stosunki seksualne. Wysokie ryzyko zakażenia układu moczowego występuje także w przypadku cewnikowania. Schorzenie to najczęściej występuje u kobiet, może jednak pojawić się także u mężczyzn.

Czasem zapomina się, że częste oddawanie moczu może być początkowy objawem cukrzycy. Wtedy to wzmożona częstotliwość wizyt w toalecie wiąże się z podwyższonym pragnieniem i zwiększonym przyjmowaniem płynów. Podwyższony poziom glukozy sprawia też, że praca nerek przebiega w nieco inny sposób. Nie zapominaj przy tym, że cukrzyca może występować zarówno u dorosłych, jak i u dzieci.

To wszystko oczywiście tylko niektóre z przyczyn wystąpienia częstego oddawania moczu, warto wspomnieć też choćby o chorobach czy schorzeniach nerek oraz układu moczowego, a także o przyjmowaniu leków moczopędnych. Jeśli dokucza Ci częstomocz, koniecznie udaj się do specjalisty celem ustalenia diagnozy oraz podjęcia decyzji co do dalszych kroków i ewentualnego leczenia.

Tagi: , , ,
by
Poprzedni wpis Następny wpis