Czy trądzik można wyleczyć?

Trądzik jest chorobą skóry, która dotyczy osób w każdym wieku. Jej typowym objawem są zmiany skórne o charakterze ropnych krostek, grudek i zaskórników. Ponadto może wystąpić łojotok, przesuszenie i zaczerwienienie skóry. Leczeniem trądziku zajmuje się dermatolog.

Co robić, kiedy pojawią się objawy trądziku?

Osoba, która zauważy u siebie objawy trądziku, powinna zgłosić się do poradni dermatologicznej. Specjalista wykona badanie skóry, oceni rodzaj i poziom zaawansowania choroby, a także zaleci odpowiednią terapię. Skuteczne sposoby na trądzik to farmakoterapia połączona z odpowiednią pielęgnacją.

Zabronione jest wyciskanie i rozdrapywanie wykwitów skórnych. Takie działanie nie tylko prowadzi do pogorszenia kondycji skóry i wydłużenia procesu leczenia, może także przyczynić się do powikłań w postaci blizn, przetok, przebarwień oraz infekcji bakteryjnych, którym towarzyszy stan zapalny. 

Farmakologiczne leczenie trądziku

Farmakologiczne leczenie trądziku dzieli się na zewnętrzne i wewnętrzne. Pierwszy sposób polega na stosowaniu maści, żelów, pianek i kremów, które zawierają składniki aktywne poprawiające stan skóry oraz wykazujace działanie przeciwbakteryjne. Mogą to być pochodne witaminy A, nadtlenek benzoilu, a także antybiotyki: erytromycyna, klindamycyna, tetracyklina, neomycyna.

Drugim sposobem jest przyjmowanie doustnych leków przeciwtrądzikowych. Najczęściej są to antybiotyki, a także witaminy (C, B, PP), które działają przeciwłojotokowo. W ciężkich przypadkach lekarz może zlecić stosowanie izotretynoiny, która jest bardzo silnym, ale skutecznym środkiem. Leczenie trądziku trwa nawet kilka miesięcy. Aby było skuteczne, trzeba ściśle przestrzegać zaleceń dermatologa.

Pielęgnacja cery trądzikowej

Leczenie trądziku wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Bardzo ważne jest codzienne oczyszczanie przy pomocy emulsji micelarnej lub pianki, a także intensywne nawilżanie. Trzeba to robić rano i wieczorem. Dodatkowo konieczne jest zabezpieczenie skóry przed promieniowaniem słonecznym (także w miesiącach jesienno-zimowych), które może przyczynić się do pogorszenia jej kondycji.

Warto zdecydować się na dermokosmetyki, czyli kosmetyki, które mają właściwości lecznicze. Zawierają one aktywne składniki (witaminę E, pantenol, glicerynę), a dzięki temu, że są pozbawione konserwantów, nie powodują alergii. Seria produktów przeznaczonych do cery trądzikowej jest wzbogacona o cynk, który łagodzi stany zapalne, przyspiesza regenerację oraz zapobiega tworzeniu się zaskórników.

Czy da się wyleczyć trądzik?

Trądzik da się całkowicie wyleczyć pod warunkiem, że zastosuje się odpowiednie leczenie połączone z codzienną pielęgnacją. Im wcześniej rozpocznie się terapię, tym większa szansa na to, że nie wystąpią powikłania – blizny, przebarwienia, przetoki. Trzeba pamiętać, że zawsze należy skonsultować się z dermatologiem i nie podejmować działań na własną rękę. Skóra ze skłonnościami do trądziku powinna być starannie pielęgnowania także po zakończeniu leczenia specjalistycznego.

Tagi: ,

Podobne wpisy

by
Poprzedni wpis Następny wpis