Dekoratorskie błędy – jak ich uniknąć?

@glaregoods.com

Projektowanie mieszkania może wiązać się z różnymi wyzwaniami. Małe powierzchnie, fantazyjne plany pięter i funkcjonalność wyposażenia w tych przestrzeniach mogą stanowić przeszkodę w stworzeniu wymarzonego miejsca, które można nazwać domem – nawet tymczasowym. Pomijając warunki umowy najmu, nadal możemy stworzyć przytulne mieszkanie, mając w zanadrzu kilka inteligentnych strategii projektowych. Jakich błędów unikać, dekorując małą przestrzeń?

@decorsteals.com

Zaakcentowana ściana

Szybkie wyszukiwanie pomysłów na malowanie ścian na Pintereście zaowocuje tysiącami zdjęć jaskrawo-kolorowych ścian z fantazyjnymi nierównościami. Trend akcentowania jednej ściany, rodem z lat 90. nie zawsze nadaje się do niewielkich i nowoczesnych pomieszczeń. Zdecydowanie się na pomalowanie wszystkich ścian na ten sam kolor da nam złudzenie większej przestrzeni i przejrzystości. Dla wzmocnienia głębi i nadania pomieszczeniu osobistego charakteru, pamiętajmy o wprowadzeniu wielu różnorodnych faktur – dodatków z naturalnego kamienia, drewna i tekstyliów. Jeśli marzy nam się wystrój w odważnych kolorach, zdecydujmy się na samoprzylepną tapetę lub wprowadźmy kolorowe akcenty, które natychmiast ożywią nasze wnętrze.

@theeverygirl.com

Nieprzydatne akcesoria

Wszyscy byliśmy winni kupowania zbyt wielu bibelotów. Bez względu na to, jak bardzo się opieramy, wciąż możemy skończyć z większym bałaganem w naszych domach, niż byśmy chcieli. Zamiast sięgać po bardziej ozdobne przedmioty, postawmy na jakościowe, klasyczne dodatki. Nawet jeśli mamy w swoim domu tylko kilka akcentów dekoracyjnych, takich jak stolik kawowy, piękny wazon, miękki koc lub poukładane w stosy kosze lub miski – będzie wyglądał tak, jakby został zaprojektowany z myślą o funkcjonalności tych przedmiotów. Zasada stawiania jakości ponad ilość jest tutaj kluczowa.

Nie oznacza to jednak, że musisz zadowolić się prostymi lub neutralnymi kolorami. Skoncentrujmy się na wybieraniu przedmiotów dekoracyjnych, które wywołują uśmiech, odzwierciedlają naszą osobowość i nie są czymś, co znudzi nam się po miesiącu lub dwóch.

@decoholic.org

Nieodpowiednie meble

Chociaż meble przeznaczone do małych mieszkań mogą być stosunkowo tanie, jest mało prawdopodobne, aby te elementy przetrwały w dobrym stanie przez wiele lat. Oprócz wszelkich problemów z jakością, meble o mniejszych wymiarach często powodują więcej bałaganu w ciasnej przestrzeni. Zastanówmy się nad wyborem elementów kotwiczących, które mogą dodać treści i użyteczności do naszej przestrzeni, zamiast wielu małych elementów ciasno skomponowanych razem. Wybierzmy głęboką sofę, która spełni podwójną funkcję łóżka gościnnego lub dwie pufy, które mogą służyć jako stolik kawowy i dodatkowe miejsce do siedzenia.

Brak logicznego układu

Dekorując mieszkanie, należy wziąć pod uwagę ogólny układ i przepływ przestrzeni. Makiety lub rysunki układu mebli to świetny początek przy planowaniu idealnej przestrzeni. Warto przemyśleć i zaplanować szczegółowo strategiczne punkty, zwracając uwagę na zaplanowanie oddzielnej strefy snu, salonu, jadalni i miejsca pracy. Nawet jeśli wszystko znajduje się w jednym pokoju, z odpowiednim rozplanowaniem skutecznie podzielimy nawet najmniejszą przestrzeń.

@ruerodier.com

Złe oświetlenie

Oświetlenie nie zawsze jest najłatwiejszą rzeczą do zmiany w mieszkaniu, ale jest to w dużej mierze znaczący element, który może natychmiast zmodyfikować atmosferę naszego wnętrza. Dodanie modnej zakrzywionej lampy podłogowej obok kanapy lub lampy stołowej na konsoli wejściowej lub w salonie może nadać przytulnego charakteru i pełnej funkcjonalności przy operowaniu światłem.

@architecturaldigest.com

Brak złudzeń optycznych

Niezależnie od rozmiaru naszego mieszkania, dobrze czujemy się w rozległych przestrzeniach. Dlatego wielu dekoratorów wnętrz próbuje usilnie powiększyć optycznie wnętrza, nie tracąc przy tym ich przytulności. Odpowiednie tricki optyczne sprawiają, że przestrzeń wyda nam się znacznie większa niż jest w rzeczywistości. Najstarszą sztuczką dekoratorów wnętrz jest użycie lustra, które nie tylko nada głębi pomieszczeniu, ale będzie też piękną dekoracją samą w sobie.

Tagi: , , , ,
by
Poprzedni wpis Następny wpis