Dieta wegetariańska – sposób na zdrowe życie

Istnieje wiele dowodów i przykładów osobowych na to, że odpowiednio zbilansowana dieta wegetariańska jest zdrowa i daje siłę nie tylko do codziennej egzystencji, ale również do zmagań sportowych. Ułatwia także dbanie o zgrabną sylwetkę i zmniejsza podatność na choroby cywilizacyjne. To sposób żywienia odpowiedni dla osób w każdym wieku.

Wegetarianizm ma zarówno swoich zagorzałych przeciwników, jak i gorących zwolenników. Niektórzy zostają wegetarianami z powodów ideologicznych, inni po prostu nie lubią mięsa, a jeszcze inni – odrzucają je ze względów zdrowotnych. Wpływ diety roślinnej na kondycję człowieka od wielu lat jest w kręgu zainteresowań naukowców. W tym artykule przedstawiamy dowody na to, że wegetarianizm może być dobrym sposobem na zdrowe życie.

Plusy wegetarianizmu

Dieta wegetariańska opiera się w znaczącej mierze na warzywach, owocach, roślinach strączkowych i produktach zbożowych. Według obowiązującej piramidy zdrowego żywienia – produkty te powinny stanowić podstawę zbilansowanej diety, będącej jednym z elementów zdrowego stylu życia i tym samym – zgrabnej sylwetki. Układ pokarmowy człowieka nie jest tak krótki jak u drapieżników, przystosowanych do jedzenia i szybkiego trawienia mięsa, toteż spożywanie mięsa spowalnia naszą przemianę materii i powoduje odkładanie się nieestetycznej tkanki tłuszczowej. Warzywa i owoce bogate w błonnik przyspieszają spalanie tłuszczów, dzięki czemu łatwiej jest nam utrzymać prawidłową wagę. Produkty zbożowe są co prawda źródłem węglowodanów, ale uwalniane są one stopniowo, dzięki czemu systematycznie dostarczają organizmowi energii i – jeśli nie jemy w nadmiarze – nie odkładają się w postaci tkanki tłuszczowej.

Więcej przepisów >>> Kuchnia wegetariańska

Dieta roślinna jest zdrowa – fakty

Wyniki badań na temat odżywania nie pozostawiają wątpliwości – wegetarianizm sprzyja długowieczności. W latach 2008–2013 naukowcy z Uniwersytetu Loma Linda w Kalifornii przeprowadzili badanie na grupie ponad 70 tys. Amerykanów – wśród których znaleźli się weganie, wegetarianie, pescowegetarianie i osoby jedzące mięso. Wyniki tego naukowego eksperymentu, opublikowane na łamach medycznego czasopisma „JAMA”, wskazały na mniejszą o 12% umieralność w grupie wegetarian w porównaniu z osobami spożywającymi mięso. Badanie potwierdza wyniki obserwacji opublikowanych w 1996 r. przez „British Medical Journal”, według których wśród wegetarian rzadziej występują choroby serca i udary. Do takich samych wniosków doszli specjaliści z „American Journal of Clinical Nutrition”, którzy w 2015 r. przeanalizowali 6 badań kohortowych przeprowadzonych przez Adventist Health Studies (Uniwersytet Loma Linda). O tym, że dieta roślinna jest zdrowa świadczą nie tylko badania naukowe, ale także sami długowieczni wegetarianie. Fauja Singh to ponad 100-letni maratończyk wegetarianin, który w wieku 100 lat przebiegł maraton w Toronto.

Prawidłowo zbilansowana dieta wegetariańska

Dieta wegetariańska, podobnie jak każda inna, musi być odpowiednio urozmaicona. Ciągłe spożywanie tych samych produktów spożywczych nie jest zdrowe. Aby odpowiednio zbilansować swoje posiłki, warto zadbać o to, aby pojawiły się w nich warzywa i owoce sezonowe.  Latem w warzywniakach kupimy pomidory, kalafior, bakłażan, cukinię, fasolkę szparagową, wiśnie, agrest, czy borówki. Warzywa i owoce kupowane w sezonie swojego naturalnego dojrzewania zawierają najwięcej witamin i mikroelementów oraz mniej chemii, ponieważ nie są sztucznie pędzone. Co więcej – są bardzo smaczne. W diecie wegetariańskiej powinny pojawić się rośliny strączkowe oraz – w mniejszej ilości – nabiał.

Więcej przepisów >>> Kuchnia wegetariańska

Jeśli nie chcesz całkowicie rezygnować z mięsa, ale jednocześnie zależy Ci na zdrowym sposobie odżywiania się – ogranicz spożycie produktów zwierzęcych na rzecz warzyw, owoców i produktów zbożowych. Dzięki temu w krótkim czasie zgubisz kilka zbędnych kilogramów, a Twoje samopoczucie znacząco się poprawi.

Tagi: ,
by
Poprzedni wpis Następny wpis