Dlaczego włosy się elektryzują? Zobacz szybki sposób na to!

Wyobraź sobie, że jesteś na mieście, w biegu zjadasz drugie śniadanie i spieszysz się na ważne spotkanie albo na uczelnię. Tymczasem nieoczekiwanie dopada Cię kryzysowa sytuacja. Twoje włosy nijak nie chcą współpracować. Zerkasz w lusterko, a tam – fryz, jakiego nie powstydziłby się sam Einstein.

Wyobraź sobie, że jesteś na mieście, w biegu zjadasz drugie śniadanie i spieszysz się na ważne spotkanie albo na uczelnię. Tymczasem nieoczekiwanie dopada Cię kryzysowa sytuacja. Twoje włosy nijak nie chcą współpracować. Zerkasz w lusterko, a tam – fryz, jakiego nie powstydziłby się sam Einstein. Kłaki fruwają we wszystkie strony! Chciałabyś, żeby Twoje włosy wyglądały oszałamiająco, a tymczasem wyglądają… szokująco! Niesforne kosmyki unoszą się w powietrzu jak upiorna aureola… Nie moż­na ich wysty­li­zo­wać, a do te­go są su­che i szorst­kie. Dlaczego włosy się elektryzują? Jak z tym walczyć? Wyjaśniamy!

Jak dochodzi do elektryzowania się włosów?

Jeśli szukasz sposobów na pożegnanie twoich  problemów, powinnaś zrozumieć, czym jest elektryzowanie się włosów. To nic innego jak oddziaływanie elektrostatyczne naszych włosów. Ciała mogą mieć jony dodatnie (+) lub ujemne (-). Zgodnie z zasadami fizyki ciała o ładunku jednoimiennym (+ i + lub -i -) odpychają się, a o ładunku różnoimiennym – przyciągają. Nasze włosy naładowane są jonami dodatnimi. Takie same unoszą się w cząsteczkach kurzu, który jest w suchych pomieszczeniach oraz znajdują się na włóknach tkanin. Gdy nasze włosy napotykają te cząsteczki, zaczynają się odpychać – i tak powstaje elektryzowanie się włosów.  Nasze włosy lewitują na boki lub wręcz stają na baczność.

Dlaczego włosy się elektryzują?

Najbardziej podatne na elektryzowanie się są suche włosy, zwłaszcza zimą. Wtedy, gdy przebywamy w ogrzewanych pomieszczeniach (suche powietrze), wychodzimy na zimno, nosimy czapki i szaliki. Głównym winowajcą tego stanu rzeczy jest brak nawilżenia włosów. Jeśli masz suche włosy, a do tego są szorstkie  – elektryzują się znacznie łatwiej. Elektryzowanie może wzmagać również niewłaściwe wykonywanie podstawowych czynności takich jak chociażby mycie czy czesanie. A jeśli dodamy do tego sprzyjające elektryzowaniu suszenie suszarką, możemy nawet nieprzyjemnie podrażnić skórę głowy. Dni są krótkie, za oknem szybko robi się ciemno, szybciej odczuwamy zmęczenie. Ale to nie jest usprawiedliwienie, że zapominamy o właściwej pielęgnacji włosów.

Szybki sposób na elektryzujące się włosy

Jeśli jesteś poza domem, a włosy nagle zaczęły się mocno elektryzować, możesz użyć jednego z dwóch trików. Wystarczy, że zmoczysz dłonie wodą i przygładzisz nimi delikatnie włosy. To z pewnością zadziała, bo woda neutralizuje ładunki elektryczne. Nie zawsze jednak mamy dostęp do wody, zwłaszcza gdy się przemieszczamy. Na taką sytuację warto mieć w torebce małą tubkę kremu lub olejku do włosów. Gdy jest naprawdę źle, a nic innego nie mamy – można wetrzeć we włosy resztki niewchłoniętego jeszcze kremu do rąk. Tutaj jednak trzeba bardzo mocno uważać, aby nie przesadzić z ilością, bo włosy oklapną i będą wyglądać na tłuste. Pamiętaj, że to nie jest sposób pielęgnacji i na dłuższą metę nie warto z niego korzystać.

Jaki jest skuteczny sposób na elektryzujące się włosy?

Bowiem gaszenie pożarów to nie najlepsza pomysł na dbanie o wygląd. Nie ma jednego skutecznego sposobu na elektryzujące się włosy. Tutaj trzeba działać kompleksowo, a najlepiej ustalić strategię i się jej trzymać. Ustal plan, który pozwoli Ci zapobiec kryzysowym sytuacjom. Pomożemy Ci poznać najlepsze sposoby, aby elektryzowanie się Twoich  włosów odeszło w przeszłość. A sposobów jest sporo, im więcej z naszych rad weźmiesz sobie do serca – tym efekt będzie wspanialszy.

Szczególnie zimą włosy są suche i łamliwe. Brak im witamin, ocierają się o zimowe ubrania, co szybko prowadzi do uszkodzeń. Rezygnujesz więc z noszenia czapki w imię pozbycia się elektryzujących się włosów.  A przecież to nie jest konieczne!

Na początek dobra czapka

Wbrew pozorom rezygnowanie z noszenia czapki nie jest dobre.  Gdy przebywasz na dworze bez nakrycia, a jest naprawdę chłodno lub mroźnie, naczynia krwionośne znajdujące się w skórze głowy zaczynają się obkurczać i do mieszków włosowych dociera mniej witamin i składników odżywczych. Włosy stają się słabe i podatne nie tylko na elektryzowanie się, ale i na wypadanie. Niska temperatura spowalnia też pracę gruczołów łojowych, a gdy na włosach i skórze zabraknie tej ochronnej warstwy, staną się bardziej podatne na uszkodzenia.

Wystarczy poszukać naturalnych materiałów

Czasem drobna zmiana przynosi duży efekt. Chcąc zapobiec elektryzowaniu się włosów, wybieraj czapki wykonane z naturalnych materiałów. Zrezygnuj z akrylu, a postaw na wełnę i bawełnę. Zastosuj tę samą zasadę do szalików i swetrów. Dzięki naturalnym materiałom ubrań skóra nie poci się i nie jest blokowana cyrkulacja powietrza. Kiedy z dworu wchodzisz do pomieszczenia, autobusu lub samochodu, zdejmij czapkę. Przegrzewanie na pewno nie pomoże zmniejszyć elektryzowania się włosów, są na to lepsze sposoby.

Sposoby na elektryzujące się włosy – nawilżające kosmetyki

Gdy już zapanujesz nad swoją garderobą, skup się na pielęgnacji włosów. Swoje poszukiwania kosmetyków na elektryzowanie się włosów rozpocznij od produktów nawilżających i wygładzających. To właśnie nawilżanie włosów powinno być Twoim priorytetem w codziennej pielęgnacji. Nawet jeśli Twoje włosy mają skłonność do przetłuszczania się. Pamiętaj, że elektryzujące się włosy nie mogą być przesuszane agresywnymi kosmetykami do włosów, drażniącymi przy okazji skórę głowy.  Jeśli boisz się obciążenia, wybierz produkty do włosów cienkich i delikatnych lub przetłuszczających się. Ale nadal muszą one nawilżać elektryzujące się włosy. Na pewno wybierzesz coś dla siebie spośród profesjonalnych kosmetyków uznanych marek. Na początek znajdź odpowiedni szampon. Na elektryzujące się włosy konieczna jest też odżywka, maska do włosów lub serum.

Szampon na elektryzujące się włosy

Bez względu na to, czy myjesz głowę codzienne czy nie, wiedz, że w okresie zimowym nie ma przeciwwskazań do zwiększenia częstotliwości oczyszczania Twoich włosów. Postaw na dobrze myjący, ale jednocześnie delikatny szampon, np. taki, który jest przeznaczony do codziennego mycia głowy. Czytaj skład i etykiety. Zawarte w szamponie substancje nie powinny powodować przesuszania skóry i włosów.

Odżywka i maska do włosów

Aby zapobiec elektryzowaniu się włosów nie można zrezygnować z używania odżywki i maski do włosów. Pamiętaj, że elektryzowanie wzmaga się, gdy włosy są przesuszone.  Włosy lepiej poradzą sobie z mrozem, wiatrem i zapobiegniesz uszkodzeniom mechanicznym. Odżywka do włosów niech towarzyszy Ci po każdym myciu. Jej zadaniem jest nawilżanie, odżywianie i lekkie dociążenie włosów. W zależności od typu włosów raz do kilku razy w tygodniu stosuj też maskę do włosów. W okresie zimowym możesz pozwolić sobie na stosowanie masek i odżywek z silikonami. Silikony bowiem tworzą na włosach powłokę ochronną. Pamiętajmy również o peelingu skóry głowy i włosów.

Odpowiednie mycie

Kosmetyki na zniszczone włosy to nie wszystko. Często przyda się trochę sprytu i umiejętne obchodzenie się z wodą. Możesz wypróbować metodę mycia polegającą na dwukrotnym nakładaniu odżywki – przed użyciem szamponu i po. Myj włosy letnią, a nie gorącą wodą. Skup się na oczyszczaniu skóry, traktowanie włosów jak czegoś do szorowania i miętolenia tylko je uszkodzi, no i oczywiście – zwiększy elektryzowanie się włosów.

Osuszanie włosów

Pamiętaj, by włosy tylko odsączać z nadmiaru wody. Nie wykręcaj ich jak ścierki, bo uszkodzisz delikatną strukturę. Możesz też zamiast ręcznika użyć bawełny lub miękkiej – bambusowej lub muślinowej pieluszki. Jeśli używasz suszarki, nie włączaj gorącego powietrza. Z pewnością będzie ono wysuszało włosy i zaburzy równowagę jonów dodatnich i ujemnych. Natomiast susz włosy letnim powietrzem. Potrwa to dłużej, ale przecież nie chcesz mieć potem suchych włosów i fryzury a la Bridget Jones ze sceny, gdy bohaterka dała się porwać czarowi jazdy furą z opuszczanym dachem.

Suszenie włosów z funkcją jonizacji

Do powyższych sposobów dodajmy jeszcze jeden. Warto zmienić suszarkę do włosów na taką z funkcją jonizacji. Dzięki takiemu urządzeniu uniknięcie elektryzowania będzie zdecydowanie łatwiejsze. Na czym polega jonizacja w suszarce? Znowu fizyka! Suszarka podczas suszenia uwalnia ładunki ujemne, które osiadają na powierzchni włosów i neutralizują ładunki dodatnie. W ten sposób włosy stają się mniej zniszczone, gładsze, lepiej się układają, a problem elektryzowania – znika.

Pomóż włosom dobrą szczotką

Znasz ten magiczny trik, gdy odrywasz szczotkę do włosów od głowy, a one fruną razem z nią? W tym przypadku zjawisko elektryzowania się włosa najlepiej zredukuje zmiana szczotki, być może wykonanej ze zbyt sztucznych  materiałów, na taką wykonaną z materiałów organicznych jak drewno i naturalne włosie. Możesz też na szczotkę nałożyć nieco olejku czy odżywki. Ale tutaj bądź ostrożna, by nie napytać sobie biedy. Lepszym rozwiązaniem będzie inwestycja w profesjonalne produkty. Istnieją przecież szczotki jonizacyjne, które niwelują problem elektryzowania się i ładnie wygładzają włosy.

Zadbaj o zdrowe odżywianie

Nie zapominaj, że wszystkie te sposoby będą nieskuteczne, jeśli nie zapewnisz włosom właściwego odżywiania od wewnątrz. Nawet najlepsze kosmetyki do elektryzujących się włosów zdadzą się na nic, gdy zignorujesz potrzeby swojego organizmu. Pogorszenie się kondycji włosów jesienią i  zimą to skutek nie tylko niekorzystnych warunków atmosferycznych. Zwróć uwagę, czy w Twojej codziennej diecie jest odpowiednia ilość witamin i minerałów.  Warto pić wodę i dostarczać organizmowi kwasów omega-3 czy witaminy D3. Monitoruj na bieżąco stan swojego zdrowia, bowiem słabe włosy mogą być jednym z objawów chorobowych.

Zadbaj o wilgotność w pomieszczeniach

Przedstawione przez nas zasady prawidłowej pielęgnacji włosów to nie wszystkie sposoby na elektryzujące się włosy. Jak pisaliśmy na samym początku, suche powietrze to gwarancja elektryzowania się włosów, a nawet ubrań. Jeśli nie chcesz razić prądem, zainstaluj w biurze lub w domu nawilżacz powietrza. Warto również regularnie wietrzyć mieszkanie. A może parapet przyozdobisz kilkoma roślinami doniczkowymi? Regularnie ścieraj kurze i często (nawet co 3 dni) zmieniaj poszewkę od swojej poduszki.

Tagi: , ,
by
Poprzedni wpis Następny wpis