Dobry poranek – sok zamiast kawy?

@ambitiouskitchen.com

Zmiany codziennych nawyków i porannych rytuałów nigdy nie są łatwe – szczególnie, gdy chodzi o rezygnację z porannej kawy. Choć może to brzmieć jak prawdziwy koszmar, warto pomyśleć o korzyściach dla naszego zdrowia, jakie niesie za sobą nowy rytuał!

@the-wandering-girl.blogspot.com

Kawa nie zawsze dobra

Dla wielu z nas poranna kawa to codzienny rytuał, który ma miejsce zaraz po przebudzeniu. Przez pierwsze pół godziny popijamy aromatyczny, ciepły napój w nadziei, że się obudzimy i zyskamy zastrzyk energii. Jednak jak się okazuje, zdaniem dietetyków picie kawy w ciągu pierwszych 1,5-2 godzin po przebudzeniu to błąd. Zamiast sięgać z samego rana po aromatyczny napar kawowy, warto przynajmniej przez 1-2 godziny trzymała się z dala od kofeiny. Zdecydowanie lepiej sięgnąć po świeży sok.

@cupfulofkale.com

Hormony pod kontrolą

Zaraz po przebudzeniu nasz poziom kortyzolu we krwi jest wyższy niż przez resztę dnia. Taki stan utrzymuje się jeszcze przez około dwie godziny po przebudzeniu. Choć kortyzol kojarzy się głównie jako hormon stresu, w rzeczywistości jest to hormon, który aktywuje wszystkie układy organizmu. Kiedy się budzimy, działa jak alarm dla wszystkich wewnętrznych funkcji i systemów, wysyłając im impuls do działania. Kawa także może podnieść nasz poziom kortyzolu. Pijąc ją, gdy nasz naturalny poziom jest już wysoki, poziom kortyzolu może wzrosnąć ponad normę. W rezultacie możemy odczuwać niepokój, lęk i wahania nastroju.

@halfbakedharvest.com

Koktajl na dobry początek dnia

Pożywny koktajl z warzyw i owoców to idealny przepis na lekki początek dnia, który powoli pobudzi trawienie i naładuje nasz organizm witaminami i składnikami odżywczymi potrzebnymi do utrzymania optymalnego poziomu energii i lepszego funkcjonowania mózgu. Dodatkowo, sok wzmocni nasz układ odpornościowy, a przy regularnym stosowaniu poprawi zdrowie i wygląd naszej skóry. Zawarte w owocach i warzywach witaminy i błonnik dostarczą nam energii na cały dzień.

@ambitiouskitchen.com

Jakie koktajle są najlepsze?

Przy komponowania śniadaniowych soków lub koktajli mamy nieograniczone możliwości. Zarówno warzywa, jak i owoce będą doskonałym źródłem wszelkich niezbędnych składników odżywczych. W zależności od naszych preferencji możemy przygotowywać także nasz napój z pomocą wyciskarki do soków lub blendera. Najlepszym wyborem będą świeże owoce, takie jak pomarańcze, banany, maliny, truskawki, ananas i jabłka, jednak poza sezonem możemy wykorzystać także owoce mrożone. Szukając inspiracji na warzywne koktajle, nie zapomnijmy o cennej marchewce, która zadba o piękny kolor skóry, a także zielonych warzywach, jak szpinak i jarmuż, które są nieocenione w zbilansowanej diecie.

Tagi: , , , ,
by
Poprzedni wpis Następny wpis