Dollcore na wybiegach

@laiamagazine.com

Urocze sukienki typu babydoll przetoczyły się przez wybiegi w 2023 roku jak żadna inna kreacja. Od dynamicznych pasiastych cudów Loewe po Versace w stylu Courtney Love, luźne sukienki o niewielkich rozmiarach i dużej objętości szybko stały się elementem garderoby, o którym wszyscy mówili. Jej triumfalny powrót łączy się z epicką dozą dziewczęcości. Ale jest to również jeden z najciekawszych krojów sukienek, który odnosi się do feminizmu. Została zapoczątkowana w czasie wojny, a później wymyślona na nowo przez scenę punkową. Być może żadna inna sukienka nie miała tak wiele do powiedzenia w całej historii, jak kultowa babydoll.

@etsy.com

Historia babydoll

Dokładne pochodzenie sukienki typu babydoll jest nieznane, ale sam termin pojawia się po raz pierwszy w powieści Captain Martha Mary autorstwa Avery Abbott z 1912 roku. Dziewczęcy krój sukienki, który rozpoznajemy dzisiaj, jest ściśle związany z bielizną z lat 30. XX wieku. Stały się wyjątkowo popularne w latach czterdziestych XX wieku po tym, jak amerykańska projektantka Sylvia Pedlar z Iris Lingerie skróciła bieliznę w odpowiedzi na wojenną reglamentację tkanin L-85.

Lata 60. były również kluczowym momentem dla tego modelu sukienki. Kiedy babydoll powróciła w latach 60. szybko stała się coraz krótsza, staje się jeszcze bardziej szalona. Stylizacja reprezentuje początki feminizmu, a także nawiązuje do subkultur, które obejmują pokolenia, aż do lat 90. Dzięki stylowi Riot Grrrl z lat 90. babydoll ponownie kojarzy się z kobiecą seksualnością i buntem. Courtney Love spopularyzowała ten wygląd, w którym zła dziewczyna jest ubrana w symbole niewinności, zestawiając oczekiwania społeczeństwa co do dobrej dziewczyny z przeciwstawną ikoną seksu, narkotyków i rock and rolla.

@katedavis

Wielki powrót

Estetyka dollcore dynamicznie zyskuje na popularności – co wiele mówi o nowym pokoleniu, które w mediach społecznościowych przyjęło estetykę kokietki. Kobiety nadają jej nową narrację, w której sukienka nie musi być ani seksowna, ani fetyszyzowana, ale raczej dynamiczna. W tym sezonie na wybiegach pojawiły się liliowe wersje z asymetrycznymi ramionami, kreszowane bufki w kolorze zieleni Kelly i anielsko białe mini z odkrytymi ramionami. 

@shopvioletmae.com

Świeżość i kobiecość

W 2023 roku nowe pokolenie wschodzących projektantów również pomaga zapoczątkować nowe nastawienie do sukienek typu babydoll, czerpiąc inspirację z nostalgii i atutów bycia kobietą. Ponadto babydoll nie jest już zarezerwowana na specjalne okazje: sama sukienka jest okazją, a osoba, która ją nosi, jest powodem do świętowania. Zdaniem projektantów mody, babydoll to alternatywna droga do poczucia kobiecości i zalotności, która nie jest tak skoncentrowana na ciele. Wyróżnia się w przestrzeni odzieży modelującej i ulicznego stylu roku 2000, jednak wciąż zaspokaja nostalgię, z którą może się utożsamiać każde pokolenie. Jest wyjątkowy, ponieważ jest to krój, który można nosić przez cały rok – w dodatku oferuje nieograniczoną wszechstronność stylizacji. Możemy sprawić, że będzie rockowa, użytkowa, retro, plisowana, elegancka i dziewczęca.

Zamiast łączyć super falbanki ze szpilkami na platformie i kabaretkami, na wybiegu i na ulicach zobaczymy kreacje duńskiego projektanta noszone z tenisówkami lub nawet nałożone na luźne spodnie. To ukłon w stronę „couture na co dzień”, który przypomina, że nawet luksusowe ubrania są stworzone do noszenia na co dzień, a nie do wzbogacania cennymi okazami naszej szafy.

Tagi: , , , ,
by
Poprzedni wpis Następny wpis