Domowe sposoby na wybielanie zębów węglem

Każdy z nas marzy o pięknym, zdrowym i białym uśmiechu, jednak wielu uważa, że taki efekt jest niezwykle trudny do osiągnięcia. Oczywiście wymaga to pewnego zaangażowania, niemniej jednak białe, lśniące zęby są w zasięgu każdego z nas. Jak to możliwe? Wszystko za sprawą węgla aktywnego, który choć znany jest od pokoleń, dopiero od niedawna znalazł zastosowanie właśnie w pielęgnacji zębów. Na czym polega wybielanie zębów węglem?

Wybielanie zębów węglem

Zanim przejdziemy do tego, jak można w zaciszu własnego domu uzyskać śnieżnobiały uśmiech przy pomocy węgla, warto wyjaśnić w ogóle czym jest i skąd wziął się ten składnik. Najprościej mówiąc jest to węgiel w swojej czystej postaci, w przypadku w którym atomy układają się w sposób amorficzny. Dzięki temu ma on zdolność do absorbowania w ogromnych ilościach toksyn oraz innych zanieczyszczeń. Stosowany od tysięcy lat m.in. do odkażania ran czy przy problemach żołądkowych, w ostatnich latach znalazł również szerokie zastosowanie w kosmetologii. Dodawany w dużych ilościach do mydeł, peelingów, maseczek, a od niedawna także jest wykorzystywany w stomatologii. W trakcie badań okazało się bowiem, że mycie zębów węglem pozwala na usunięcie z ich powierzchni nie tylko cząsteczek jedzenia, ale również garbników pochodzących z wina, kawy czy herbaty oraz osadu powstającego w trakcie palenia papierosów. Ważne jednak, by był on odpowiednio stosowany, w przeciwnym razie może on doprowadzić do uszkodzenia szkliwa.

W sieci można znaleźć przepisy na domowe pasty z węglem aktywnym, które mają zastąpić produkty kupowane w drogeriach czy też aptekach. Większość z nich opiera się na podobnym składzie. Do ich przygotowania niezbędny jest aktywny węgiel drzewny w tabletkach lub kapsułkach, powszechnie dostępny praktycznie w każdej aptece. Sproszkowany węgiel należy wymieszać z niewielką ilością wody lub tez oleju kokosowego (również znanego z właściwości wybielających zęby i antybakteryjnych). Tak przygotowaną pastą, przechowywaną w hermetycznym opakowaniu, należy szczotkować zęby co najmniej dwa razy dziennie. Druga z polecanych metod polega na nałożeniu mieszaniny na zęby i pozostawienie jej przez kilka minut, a następnie spłukaniu wodą. Wbrew obawom niektórych osób, mycie zębów węglem nie powoduje zabarwienia ich na kolor czarny, jednakże stosowanie takiej domowej mieszanki może spowodować inne niekorzystne efekty.

Mowa tu o zgłaszanym często przez dentystów ryzyku mechanicznego uszkodzenia szkliwa. Nawet przy bardzo drobno rozgniecionym węglu aktywnym, pocieranie przygotowaną w warunkach domowych pastą zębów może powodować ścieranie szkliwa, które nie ma możliwości regeneracji. Wybielanie zębów węglem domowym sposobem nie daje również gwarancji, że poza osadami nie zostaną wchłonięte inne substancje, które wykazują korzystne działanie w naszej jamie ustnej. Stosowanie tego typu past może powodować więc nadwrażliwość i zwiększoną podatność na próchnicę. Wiąże się to także z uzyskaniem efektu odwrotnego od zamierzonego, albowiem cieńsze szkliwo będzie bardziej podatne na powstawanie przebarwień.

Z tego względu stomatolodzy zamiast domowych sposobów zalecają stosowanie gotowych preparatów, w przypadku których zostały przeprowadzone odpowiednie badania, jak np. specjalistyczne pasty do zębów z dodatkiem węgla aktywnego.

Węgiel w paście do zębów

Choć przygotowywane samodzielnie, w warunkach domowych pasty do zębów z dodatkiem aptecznego węgla aktywnego są być może w nieco tańsze niż gotowe produkty, w ogólnym rozrachunku ich stosowanie może nas kosztować o wiele więcej. Jeżeli bowiem uszkodzimy szkliwo, z czasem konieczne będzie założenie tzw. licówek, co jest jednym z bardziej kosztownych zabiegów stomatologicznych. Na szczęście w aptekach i drogeriach znaleźć już można bezpieczne, przebadane stomatologicznie pasty do zębów z dodatkiem odpowiednio przygotowanego węgla aktywnego, których skuteczność została udowodniona naukowo. W ich przypadku samo mycie zębów węglem jest nie tylko banalnie proste, ale również atrakcyjne wizualnie, bowiem czarna jak smoła pasta z pewnością robi piorunujące wrażenie! Przy wyborze tego typu past warto zwrócić uwagę na ich współczynnik ścieralności, a także pozostałe składniki, które również powinny korzystnie wpływać na stan naszego uzębienia.

Jakie właściwości powinna posiadać dobra pasta do zębów z węglem aktywnym?

  • Dzięki zawartości węgla aktywnego ma zdolność do wchłaniania zmieniających kolor szkliwa związków garbnikowych (kawa, herbata, czerwone wino).
  • Prawidłowo stosowana nie może w żaden sposób uszkadzać szkliwa.
  • Powinna zapewniać świeży oddech.
  • Powinna zawierać odpowiednią ilość fluoru, który w połączeniu z węglem aktywnym jeszcze skuteczniej chroni przed próchnicą.
  • Ma zawierać tylko łagodne substancje dodatkowe, które nie oddziałują niekorzystnie na szkliwo.
  • Bezwzględnie musi być przebadana stomatologicznie.

Z uwagi na fakt, iż wiele past zawierających węgiel aktywny opiera się na naturalnych składnikach, zawierać mogą dodatkowe wyciągi ziołowe o działaniu łagodzącym podrażnienia i antybakteryjnym.

Aby utrzymać biel zębów, takie pasty należy stosować regularnie, pamiętając jednak by zachować przy tym zdrowy rozsądek. Mycie zębów węglem, podobnie jak każda inna metoda wybielająca, wymaga bowiem przerw, nawet jeżeli nie uszkadza szkliwa. Jak więc rozsądnie przeprowadzić wybielanie zębów węglem? Tego typu pastę do zębów najlepiej stosować naprzemiennie z innymi klasycznymi pastami, obserwując czy jej stosowanie nie powoduje nadwrażliwości dziąseł i szkliwa. Jeżeli pasta posiada stosunkowo wysoki współczynnik ścieralności, nie należy jej zbyt mocno wcierać. Oczywisty jest również fakt, iż pastę należy w całości wypluwać.

whiteON – black white – tanie wybielanie zębów

Jedną z past z węglem aktywnym, na którą z pewnością warto zwrócić uwagę jest pasta whiteON – black white. Jej głównym składnikiem aktywnym jest oczywiście aktywny węgiel w odpowiednio dostosowanej do używania formie, który wykazuje nie tylko działanie neutralizujące przebarwienia nazębne, ale także antybakteryjne. Co więcej, dzięki zdolności wiązania związków organicznych węgiel aktywny neutralizuje również nieprzyjemny zapach z ust. Wśród substancji aktywnych zawartych w paście whiteON-black white jest również PAP: opatentowany składnik, który poprzez działanie chemiczne rozkłada substancje powodujące przebarwienia zębów, czyli tzw. chromofory. Tego typu związki obecne są nie tylko w tak popularnych używkach jak kawa czy herbata, ale również w coca-coli czy czerwonym winie. Dzięki ich rozłożeniu tracą one swoją barwę, a zęby tym samym zyskują jaśniejszy odcień. Najważniejsze jest jednak to, że pasta whiteON-black white działa nieinwazyjnie, dzięki czemu może być stosowana samodzielnie przez długi czas. Dzięki temu pozwala ona na całkowicie bezpieczne wybielanie zębów węglem.

Warto zaznaczyć, że pasta whiteON-black white jako jedna z niewielu tego typu past hamuje również rozwój kamienia nazębnego i zawiera odpowiednio wysoką ilość fluorków (1400 ppm), dzięki czemu skutecznie zapobiega rozwojowi próchnicy. Aby uzyskać oczekiwane rezultaty, należy stosować ją co najmniej dwa razy dziennie, szczotkując zęby przez około 3 minuty.

Producent pasty whiteON-black white posiada również w swojej ofercie inne produkty zawierające węgiel aktywny, wchodzące w skład linii natureON. Są to pasta do zębów oraz płyn do płukania jamy ustnej natureON-carbon white. Te dwa produkty wśród swoich naturalnych składników aktywnych zawierają aż dwa rodzaje węgla: czarny i biały, a także ekologiczny ekstrakt z mięty oraz wybielający pirofosforan. Produkty te również zostały przebadane stomatologicznie, a co równie ważne są dostosowane do potrzeb wegetarian oraz wegan.
Więcej na temat wybielania zębów aktywnym węglem przeczytacie na stronie – https://yoursmileon.pl/porady/wybielanie-zebow-weglem-aktywnym-czarna-pasta-to-biale-zeby/

Tagi: ,

Podobne wpisy

by
Poprzedni wpis Następny wpis