Eklektyczne wnętrza. Za co je kochamy?

@nestingwithgrace

Mianem eklektyzmu określa się w sztuce wszystkie te dzieła, które łączą w sobie cechy różnych stylów, epok i kierunków. To twórczość kompilacyjna, która sięga po inspiracje z rozmaitych stron świata i kultur, by na ich podstawie tworzyć jakąś spójną całość. Nie prowadzi do odkrycia niczego nowego, zadowalając się harmonijnymi, niebanalnymi kompozycjami. Dzisiaj o eklektyzmie mówi się głównie w kontekście mody – zarówno tej odzieżowej, jak i np. wnętrzarskiej. Nic dziwnego. Z roku na roku popularność tego stylu w naszych domach rośnie. Coraz częściej odchodzimy od klasycznych, oklepanych często połączeń i odważnie sięgamy po to, co nowe i oryginalne. Urządzone na eklektyczną modłę domy dumnie prężą się dzisiaj na okładkach czasopism, machają do nas z targów wnętrzarskich i kuszą na sklepowych wystawach. Czym tak nas zachwyciły? Dlaczego cały świat pokochał aranżacyjne zbieractwo?

@homebygard

Niech żyje eklektyzm! 

Eklektyzm niejedno ma imię. Kluczem do sukcesu tego niebanalnego stylu jest właśnie jego wielowymiarowość. W jednym domu może bardziej nawiązywać do egzotycznej Afryki, w drugim zachwycać połączeniem klasycyzmu z nowoczesnością, w trzecim zaś kusić zielenią kwiatów doniczkowych i miękkimi, wielobarwnymi poduszkami. To w tym tkwi jego wielka popularność – każdy jest w stanie stworzyć eklektyczną aranżację, która przypadnie mu do gustu. Bo wielość stylów, kompozycji i projektów sprawia, że naprawdę jest z czego wybierać. 

Ściany i podłogi – tworzymy bazę

Żeby stworzyć w swoim domu wnętrze inspirowane magazynami wnętrzarskimi, musimy na początek ustalić, które tendencje najbardziej do nas przemawiają. W typowym eklektycznym mieszkaniu powinny się znaleźć wielobarwne materiały, drewniane dodatki, kolorowe meble i egzotyczne nawiązania. Ale tak naprawdę projektów jest tyle, ilu jest amatorów tworzenia aranżacji. 

Stylizowanie salonu czy sypialni najlepiej zacząć od podstawy, czyli ścian i podłóg. O ile podłoże najlepiej zaplanować maksymalnie klasyczne, o tyle na ścianach już możemy zaszaleć. Świetnie sprawdzą się niezwykle popularne w ostatnich sezonach tapety. Obsypane kwiatami, zazielenione liśćmi lub malowane w abstrakcyjne wzory idealnie podkreślą niebanalny charakter naszej koncepcji. Na takiej bazie zdecydowanie łatwiej będzie nam pracować. Mocny akcent na ścianie stworzy fundament dla eklektycznego wnętrza i stanie się podstawą, na której zbudujemy kolejne etapy. 

@burnettbungalow

Odważniejsi kreatorzy mogą też zaszaleć przy wybieraniu podłogi. Idealnie sprawdzą się tutaj naturalne, drewniane deski malowane na nietypowe kolory. Butelkowa zieleń, granat, ciemna szarość – wszystkie te barwy dodadzą pomieszczeniu głębi i stworzą nasilony efekt trójwymiarowości. Warto jednak zachować je do naprawdę sporych przestrzeni. W małym pokoju spotęgują wrażenie ciasnoty. 

Magia dodatków

Urządzając wnętrze eklektyczne, najwięcej pracy będziemy mieć przy wyborze mebli i dodatków. W końcu to one stworzą cały klimat i to na nich koncentrować się będzie życie domowe. W salonie podstawą relaksu jest zestaw wypoczynkowy, a więc wygodna kanapa i fotele. Tu należy działać z rozsądkiem i dostosowywać wymiary mebli do rozmiaru pomieszczenia. Im więcej przestrzeni mamy do dyspozycji, tym bardziej masywne mogą być te elementy wyposażenia. 

W domach, w których mieszka więcej osób najlepiej zdadzą egzamin kanapy rogowe, na których komfortowo może się rozsiąść kilkoro domowników. Zależnie od preferencji możemy wybierać inne kolory. Klasyczna szarość zagra doskonale w połączeniu z odważniejszymi dodatkami, a intensywna żółć lub czerwień uczynią kanapę centralnym punktem pomieszczenia. 

W eklektycznym salonie nie obejdzie się bez poduszek, kocyków, narzut i innych akcesoriów, które mają dodać wnętrzu przytulności. Stawiajmy na geometryczne wzory lub egzotyczne malunki, doskonale sprawdzą się azjatyckie i afrykańskie akcenty. Taki pokój nie pozostawi nikogo obojętnym. 

Nie możemy oczywiście zapomnieć o pozostałych akcesoriach. Ramki na zdjęcia, lampy, donice – wszystkie one stanowią szalenie istotne elementy eklektycznego stylu. W wersji idealnej wszystkie będą pochodzić z innych epok i inspirować się innymi kulturami. Marokański lampion, starogrecka rzeźba i skandynawski stolik? Dlaczego nie!

@mk.boho

Łazienkowe szaleństwo

Jeśli marzy nam się eklektyczna aranżacja, ale nie mamy środków, odwagi lub ochoty przenosić jej do centralnego pomieszczenia w naszym mieszkaniu, skupmy się na łazience. Ta niepozorna przestrzeń, o której tak często zapominamy przy projektowaniu wykończenia, ma ogromny potencjał. Wystarczy kilka niezbyt kosztownych zabiegów, by wykreować w niej idealny pokój relaksu, wyciszenia i rozkoszy. 

Najłatwiej tego dokonać tam, gdzie mamy już do dyspozycji wannę wolnostojącą. To jeden z najbardziej wytwornych elementów łazienkowego stylu. To wokół niej najszybciej i najmniejszym kosztem stworzymy aranżację rodem z targów wnętrzarskich. Ale żeby tak się stało, musimy na łazienkę spojrzeć nieco inaczej niż zwykle. Zrezygnujmy z białych szafek na wysoki połysk, z dużych kafli w kolorze klasycznej szarości. Dajmy się ponieść! 

Najpiękniejsze łazienki to te z drewnianymi meblami kojarzącymi się raczej z kamienicznym salonem. Eklektyczna aranżacja nie obejdzie się bez ciężkich donic z zielonymi, strzelistymi kwiatami, bez złotych dodatków i świec. Całość powinna wyglądać jak niezwykłe połączenie marokańskiej łaźni, salonu kąpielowego księżniczki i przedwojennej klasy. Bo za to właśnie kochamy eklektyzm – w ramach jednego pomieszczenia pozwala nam zrealizować masę pomysłów i marzeń, które nie miałyby szans się ziścić przy innej okazji. A tutaj, spuszczone ze smyczy konwenansów, mogę szaleć do woli. 

@thishouse5000
Tagi: , , ,
by
Poprzedni wpis Następny wpis