Farbować czy nie, czyli kilka słów o koloryzacji w ciąży

Jeszcze kilkanaście lat temu uważano, że kobiety w ciąży nie powinny farbować włosów, gdyż zabieg ten może negatywnie wpływać na rozwijający się płód. Dziś natomiast dysponujemy danymi, które pozwalają wiarygodnie ocenić szkodliwość aplikowania na włosy farb w okresie ciąży. Czy można wtedy przeprowadzić zabieg koloryzacji?

Bezpieczeństwo farbowania włosów w ciąży

Ciąża to wyjątkowy czas, jednak wymaga od kobiety pewnego rodzaju wyrzeczeń. Przyszłe mamy muszą zrezygnować z nadmiernej ekspozycji ciała na słońce, nie mogą spożywać niektórych produktów spożywczych ani wykonywać większości zabiegów z zakresu medycyny estetycznej. Czy jednak wolno im farbować włosy? Jeszcze kilkanaście lat temu uważano, że koloryzacja niesie za sobą duże ryzyko, dlatego bezwzględnie należy z niej zrezygnować. Ciężarne, choć nie czuły się komfortowo, robiły to w trosce o dobro dziecka. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że niegdyś dostępne farby do włosów zawierały amoniak. Substancja ta, zaaplikowana na skórę głowy, przedostawała się w niewielkich ilościach do krwioobiegu, generując ryzyko uszkodzenia płodu. Dziś jednak mamy do dyspozycji farby niezawierające amoniaku, oparte na naturalnych składnikach. Te nie są szkodliwe ani dla przyszłej mamy, ani dla dziecka, dlatego można bezpiecznie używać ich przez całą ciążę.

Farbować, nie farbować?

Odpowiedź na pytanie, czy można farbować włosy w ciąży, jest prosta – tak, jednak należy wybierać wyłącznie produkty niezawierające w składzie amoniaku. Są one nie tylko bezpieczniejsze, ale i zdrowsze dla włosów. Na tle koloryzacji u ciężarnych wciąż jednak pojawia się wiele wątpliwości. Jedna z nich dotyczy kondycji pasm. Wiadomo, że nie należy farbować włosów zniszczonych, nadmiernie przesuszonych czy łamliwych, gdyż kosmetyk może dodatkowo pogorszyć ich kondycję. Kobiety ciężarne zwykle nie mają problemów z włosami – wręcz przeciwnie, pod wpływem działania hormonów stają się one gęste i lśniące. Niemniej jednak w przypadku, gdy stan naszych włosów pozostawia wiele do życzenia, lepiej odłożyć farbowanie w czasie. Podobnie w przypadku, gdy ciąża jest już zaawansowana, a rosnący brzuch nie pozwala przyszłej mamie efektywnie wykonać zabiegu. Alternatywnym rozwiązaniem jest koloryzacja w salonie fryzjerskim.

Farbowanie włosów w ciąży – w którym trymestrze?

Okres ciąży możemy podzielić na trzy trymestry, przy czym z medycznego punktu widzenia nie ma przeciwwskazań do farbowania włosów w jakimkolwiek momencie. Przyjmuje się jednak, że w pierwszym trymestrze należy do minimum ograniczyć kontakt z substancjami chemicznymi, gdyż występuje wtedy największe ryzyko poronienia. Ponadto zapach farby może nasilić towarzyszące przyszłej mamie mdłości i wymioty. Optymalnym czasem na koloryzację okazuje się drugi trymestr ciąży. Wtedy właśnie kobieta czuje się najlepiej, odzyskuje siły, natomiast ryzyko poronienia znacząco spada. Włosy można farbować również w trzecim trymestrze, lecz wtedy przyszła mama może odczuwać pogorszenie samopoczucia. Rosnący brzuch często uniemożliwia samodzielną koloryzację, we znaki zaczyna dawać się również bolący kręgosłup. Z tych też powodów ciężarne często odkładają koloryzację na czas po porodzie, jednak jest to indywidualna decyzja. Jeśli w kontekście farbowania włosów pojawiają się jakiekolwiek wątpliwości, przed zabiegiem warto skonsultować się z lekarzem prowadzącym ciążę.

Tagi: ,
by
Poprzedni wpis Następny wpis