Faszerujemy! Pomysły na najpyszniejsze faszerowane przekąski

@itstodiefor

Jeśli naszła nas chęć na małe kulinarne eksperymenty, czym prędzej zabierzmy się za faszerowanie. Warzywa nadziewane rozmaitymi farszami są doskonałą odskocznią od zazwyczaj przygotowywanych potraw. Nie dość, że obłędnie smakują, to nadzwyczaj apetycznie wyglądają, więc z pewnością staną się gwiazdami na naszych stołach. Oto pomysły na najpyszniejsze faszerowane smakołyki.

Śniadanie mistrzyń, czyli kanapka z hummusem i papryką faszerowaną jajkiem

Papryka to warzywo, które zazwyczaj faszeruje się najczęściej. Trudno zresztą dziwić się ogromnej popularności papryki jako faszerowanego smakołyku. Jej kształt, jak i struktura sprawiają, że wręcz doskonale nadaje się do nadziewania. Ponadto można to zrobić błyskawicznie – wystarczy odciąć górną część i nałożyć do środka farsz, na jaki akurat mamy ochotę. Tym razem warto zainteresować się faszerowaną pieczoną papryką w wersji śniadaniowej i niecodziennie nadzianą jajkiem. Paprykę pieczemy w temperaturze dwustu stopni przez trzydzieści minut. W dalszej kolejności wyjmujemy ją i do środka wbijamy jajko, które potem oprószamy solą i pieprzem. Pieczemy aż do ścięcia się jajka przez około dziesięć minut, a potem wykładamy na kanapkę posmarowaną hojną porcją ulubionego hummusu i obsypujemy rukolą oraz świeżą kolendrą. Po takim śniadaniu uczucie sytości na pewno nie opuści nas przez długi czas.

@studiokuchnia

Dynia piżmowa faszerowana pęczakiem i suszonymi pomidorami

Kolejnym idealnym do faszerowania warzywem jest niekwestionowana kulinarna królowa jesieni, czyli dynia, a zwłaszcza jedna z jej niezliczonych odmian zwana piżmową. Dynia piżmowa ma ciekawy obły kształt i nie za duże rozmiary, a jej skórka po upieczeniu nadaje się do spożycia – do nadziewania jak znalazł. Dynię przekrawamy na pół i oczyszczamy z pestek oraz nazbyt włóknistego miąższu zgromadzonego wokół pestek. Następnie lekko ją nakrajamy, skrapiamy oliwą i oprószamy pieprzem oraz solą morską. Wstawiamy do rozgrzanego piekarnika i pieczemy przez pół godziny w temperaturze stu osiemdziesięciu stopni. Ugotowaną kaszę doprawiamy ziołami prowansalskimi, solą, pieprzem, sokiem z cytryny i dodajemy do niej garść pokrojonych drobno suszonych pomidorów. Upieczoną dynię wydrążamy z miąższu, który dodajemy do kaszy. W miejscu wydrążenia nakładamy podgrzany farsz, dekorujemy świeżym szpinakiem, skrapiamy oliwą, posypujemy prażonymi pestkami dyni i opcjonalnie startym parmezanem.

@sloneslodkimprzeplatane

Bataty faszerowane hummusem i pieczonym jarmużem

Kolejnym świetnym do nadziewania warzywami są bataty. Ich słodkawy smak jeszcze bardziej uwydatnia się w trakcie pieczenia. Jeśli skomponujemy je z odpowiednimi składnikami, możemy mieć pewność, że staną się jedną z tych przekąsek, o których pamięta się jeszcze długo po spałaszowaniu. Jednym z najprostszych, a zarazem najbardziej smakowitych pomysłów na nadzienie do batatów jest natomiast domowy hummus, sos majonezowo-limonkowy oraz pyszny chrupiący pieczony jarmuż. Jarmuż przygotowujemy przed pieczeniem batatów. Liście układamy w niewielkich odstępach na papierze do pieczenia, skrapiamy oliwą i pieczemy przez pięć minut w temperaturze stu pięćdziesięciu stopni.

Hummus może pojawić się tu w wersji klasycznej lub z ciekawym komponentem, na przykład burakiem, który nada mu nadzwyczaj apetyczny fioletowy wygląd wspaniale prezentujący się wraz z pomarańczowym odcieniem batatów. Bataty przekrawamy, nacinamy, smarujemy oliwą i doprawiamy szczyptą świeżo mielonego pieprzu, a następnie pieczemy przez dwadzieścia pięć minut w temperaturze dwustu stopni. W trakcie pieczenia przygotowujemy sos. Kilka łyżek majonezu mieszamy wraz z sokiem z limonki, solą morską, odrobiną chili oraz pieprzem. Na połówki batatów nakładamy hummus, po czym polewamy je sosem i obsypujemy pieczonym jarmużem.

@donnahay

Faszerowany bakłażan z sosem romanesco

Doskonałym pomysłem na zdrowe, syte i smakowite faszerowane danie jest nadziewany bakłażan. Możliwości na farsz pasujący do bakłażana jest mnóstwo, tym razem wystąpi on w towarzystwie komosy ryżowej, którą znamy również pod nazwą quinoa, czy też ryżu peruwiańskiego. Quinoa, którą uprawia się w Ameryce Południowej już od tysięcy lat, jest uznawana za tak zwany super food i posiada ogromną ilość wartości odżywczych. Z bakłażanem sprawdzi się jako wyborny duet. Przekrojone na połówki bakłażany smarujemy oliwą i solimy, a następnie pieczemy przez trzydzieści pięć minut w temperaturze stu osiemdziesięciu stopni. Ugotowaną komosę mieszamy z sokiem z cytryny, dwoma łyżkami pasty sezamowej tahini, garścią pokrojonej świeżej kolendry, drobno posiekanym, podsmażonym czosnkiem, chili, pieprzem oraz oliwą, a następnie wykładamy na upieczone bakłażany. Przed podaniem polewamy je sosem romanesco powstałym na bazie zmiksowanych dwóch czerwonych papryk, trzech pomidorów, trzech ząbków czosnku, garści blanszowanych migdałów, soku z cytryny, odrobiny octu balsamicznego, tabasco, soli i pieprzu.

@thefirstmess
Tagi: , , , , , ,
by
Poprzedni wpis Następny wpis