Gerbera doniczkowa – pielęgnacja pięknego kwiatu

Gerbera ma słoneczne usposobienie. Pochodzi z ciepłych, tropikalnych regionów Afryki Południowej i Azji. Jak pielęgnować gerbery? Podpowiadamy w artykule.

Od niedawna gerbera ogrodowa uprawiana w gruncie, coraz częściej spotykana jest również w doniczkach na balkonach oraz w domach. To kwiat, który szczególnie pięknie wygląda na parapecie okiennym, za to stojąc pojedynczo w jadalni albo salonie, może rozświetlić każde pomieszczenie. Podczas letnich miesięcy gerbery w doniczkach stają się na balkonach cudowną ozdobą, tworząc wesołe kompozycje we wszystkich wariacjach. Nie zachwyca ona jednak bez spełnienia wymagań… które wcale nie są takie małe.

Jak posadzić gerberę w domu? Jakie stanowisko będzie dla niej najlepsze?

Gerbera doniczkowa lubi jasne światło, ale nie przepada za palącym słońcem – należy go unikać. O tej prostej zasadzie trzeba pamiętać, gdy pielęgnujemy tę niezupełnie łatwą w uprawie roślinę. Gerbera i jej wrażliwość na promieniowanie słońca sprawiają, że już południowy upał na parapecie okiennym może doprowadzić do poparzeń, które będą długotrwałe w skutkach. Roślina nie może stać za blisko okna. Najlepsze jest miejsce do którego dociera przedpołudniowe i popołudniowe światło, choć oczywiście nie zawsze możemy zapewnić takie warunki naszej roślinie. Dobre będzie również słoneczne miejsce w mieszkaniu, gdzie regularnie wietrzymy, by gerbera nie była narażona na gorące powietrze. Nie wpływa na nią dobrze, a w niektórych przypadkach może nawet zakończyć naszą przygodę z uprawą rośliny. Dla tych, którzy chcą pielęgnować gerberę w domu z zamiarem wystawienia na balkon, mamy pozytywną informację – w lato, gdy temperatura w nocy nie jest niższa niż 15°C bez przeszkód można postawić ją na zewnątrz. W tym przypadku również obowiązuje zasada jasnego, ale niezbyt nasłonecznionego miejsca.

Podlewanie i nawożenie gerbery w doniczce – jak? Praktyczne wskazówki

Na pewno chcemy dla naszej gerbery jak najlepiej, a żeby zapewnić jej optymalny rozwój musimy regularnie zaopatrywać ją w wodę. Podlewać należy w odstępach jedno- lub dwudniowych, aby ziemia w doniczce była ciągle wilgotna. Jednak zastoju wody trzeba koniecznie unikać. Jeśli doniczka kwiatowa ustawiona jest w ozdobnej osłonie, ta powinna być na tyle duża, aby na dnie mógł zbierać się nadmiar wody. W tym celu pod naszą doniczkę z gerberą musi zostać podstawiony odwrócony spodek – będzie stała wtedy zawsze na podwyższeniu nie sięgając wody. Regularna kontrola wilgotności jest celowa, zwłaszcza jeśli opiekunowi gerbery brakuje doświadczenia. Nie musimy się obawiać, jeżeli to nasza pierwsza roślina lub dalej czujemy się amatorami w pielęgnacji roślin doniczkowych. Choć gerbery wymagają sporego zaangażowania, kilka wskazówek, które omawiamy wystarczą, by zapewnić jej jak najlepszy wzrost.

Gerbera – letnie miesiące na balkonie

Jak wygląda sytuacja z gerberą w letnie miesiące? Wtedy trzeba dodać do regularnego podlewania nieco płynnego nawozu. Nasza wspaniała roślina odwdzięczy się kwitnieniem – od kwietnia aż do września! Zadowolenie przyniesie jej również regularne opryskiwanie, które wychodzi naprzeciw tropikalnym przyzwyczajeniom (pochodzi przecież z Afryki Południowej i Azji). Taki zabieg pomoże również ochronić gerberę przed wysychaniem liści podczas bardzo ciepłych dni.

Jak przesadzać gerbery doniczkowe?

Z wiosną gerbera budzi się ze snu zimowego. Przesadzać należy ją wyłącznie wtedy, jeśli bryła korzeniowa wypełnia całą doniczkę. Lepiej jest zaoszczędzić jej niepotrzebnego stresu. Wymaga podłoża przepuszczalnego, pulchnego, najlepiej dobrze napowietrzonego, które chłonie składniki pokarmowe, a korzeniom umożliwia swobodne rozrastanie się. Jej odczyn powinien być lekko kwaśny, o pH 5,5-6,5. 

Gerbery w kompozycjach – na jaką okazję wybrać?

Gerbery nie od wczoraj są kwiatami o bogatej symbolice, dlatego nie tylko w nas, ale również w naszych bliskich – wywołają pozytywne skojarzenia. Obdarowując nimi ważną osobę wyrazimy szacunek i podziw, ale również głębokie uczucie. Czerwone gerbery symbolizują miłość, białe niewinność i cześć, a żółte są symbolem zwycięstwa, dlatego jeżeli chcemy wręczyć je komuś np. z okazji awansu lub ukończonych studiów – te kwiaty będą świetnym wyborem. Te w doniczkach przysłużą się znacznie dłużej, a dodatkowo dadzą przyjacielowi okazje, by sprawdzić się w opiece nad gerberą.

Gerbery –  idealne na przyjęcia i bukiety ślubne

Gerbery są wspaniałym wyborem na kwiaty weselne. Choć trudno porównywać je do lilii czy róży – wciąż jest wiele zwolenniczek oryginalnych rozwiązań, które chcą się wyróżnić, np. podczas wyboru ślubnego bukietu czy ozdób na salę. Jak każdy inny kwiat, również gerbery mogą tego dnia zachwycić. Na sali weselnej lub w kościele będą podkreślać inne ozdoby i dobrze się z nimi skomponują. 

Gerbery świetnie prezentują się w połączeniu z kaliami czy wymienionymi wcześniej różami oraz liliami. Oczywiście, efekt końcowy zależy od tego na jakie kolory się zdecydujemy, ale gwarantujemy, że nie ma złych odpowiedzi – każdy zestaw może zostać zapamiętany przez gości na długie lata. Dzięki swoim sztywnym, mocnym łodygom, gerbery idealnie nadają się na tworzenie dekoracji na stoły weselne. 

Piękne gerbery tworzące fantazyjne konstrukcje z wykorzystywaniem różnych, czasem zaskakujących elementów, jak np. owoce, mogą dać zaskakujący efekt, który zachwyci nawet najbardziej wymagających organizatorów. Same główki kwiatów mogą przyozdobić tort weselny lub stworzyć oryginalną dekorację, np. w misach z wodą. Opcji jest wiele i każdy znajdzie coś dla siebie. Dodatkowo, możemy być pewni, że gerbery należą do rzadko wybieranych kwiatów, dlatego jeżeli chcemy zachwycić gości oryginalnością, a może nawet wyznaczyć nowe trendy, zachęcając innych do wzięcia pod uwagę gerbery podczas urządzania swoich imprez okolicznościowych, to idealny kwiat dla nas.

Tagi: , , , , , , , , , ,
by
Poprzedni wpis Następny wpis