Ikony mody. Victoria Beckham

@victoriabeckham

Victoria Beckham jest uważana za jedną z najlepiej ubranych kobiet świata. Nie tylko z wielkim wyczuciem dobiera elementy garderoby opatrzone metkami znanych kreatorów, ale sama je  projektuje. Od lat stoi w końcu na czele ekskluzywnej modowej marki, która przebojem weszła na szczyt wielkiego krawiectwa.

Posh Spice, czyli księżniczka popkultury

Droga Victorii do zdobycia zaszczytnego tytułu współczesnej ikony mody była długa i dość wyboista. Otóż jedna z najlepiej ubranych kobiet świata kiedyś była nieustannie wyszydzana za… brak gustu, choć dziś naprawdę trudno w to uwierzyć.

Warto tym samym przypomnieć sobie stylizacje Victorii sprzed lat, kiedy to jako Posh Spice z uwielbianego przez nastolatki z całego globu zespołu Spice Girls, nosiła rzeczy raczej kiczowate. Jej znakiem rozpoznawczym były na przykład niemożliwie opinające ciało mini sukienki tuby, o których marzyła każda fanka girls bandu i koszmarne buty na koturnie, a poza tym nienaturalna opalenizna rodem z solarium, jarmarczny za mocny makijaż i natapirowane włosy.

Tak czy inaczej, Victoria już dawno przestała istnieć w mediach jako Posh ze Spice Girls. Kiedy zespół się rozpadł, próbowała swoich sił wokalnych, nagrywając dwie płyty solowe, co zakończyło się fiaskiem. Pierwsza została źle przyjęta przez publiczność, a druga ostatecznie w ogóle nie została wydana. Obie porażki szczęśliwie przyćmiła jej relacja z gwiazdą brytyjskiego futbolu, Davidem Beckhamem, za którego wyszła w 1999 roku, co przez bardzo długi czas stanowiło pożywkę dla światowych tabloidów. 

@thisisglamorous

Od gwiazdy pop do szanowanej projektantki

Jak jednak doszło do tego, że Victoria nagle wkroczyła do świata mody? Przede wszystkim po zakończeniu kariery solowej ciężko zaczęła pracować nad swoim wizerunkiem, aby nareszcie odegnać niekorzystny look kiczowatej Spice Posh. Od zawsze uwielbiała modę i przejawiała wielkie zainteresowanie jej światem. Mając niemałe zasoby finansowe (przez każdy rok aktywnego uczestnictwa w życiu zespołu i wyruszaniu w liczne trasy koncertowe zarabiała ponad siedemdziesiąt milionów dolarów), zaczęła kierować kroki ku tworzeniu własnej marki.

Jej pierwszy pokaz odbył się w 2008 roku w Nowym Jorku. Wszyscy, którzy się na nim zjawili, byli nastawieni do jej osoby raczej sceptycznie i nie spodziewali się estetycznego objawienia. Myśleli, że czeka ich coś w stylu pop show, tymczasem ku ich wielkiemu zdziwieniu pani Beckham zaprezentowała szykowną i bardzo wyrafinowaną kolekcję, której nie towarzyszyły żadne efekty specjalne. Składały się na nią wysublimowane minimalistyczne sukienki. Nowy Jork się zszokował – recenzje na czele z tą najważniejszą z Vogue’a były nadzwyczaj pochlebne.

@victoriabeckham

Nowe wcielenie klasyki

Podobną drogą Victoria kroczyła też przez kolejne lata, stopniowo budując swą wysoką pozycję w branży. Stała się specjalistką od wspomnianego wyrafinowania, szyku i minimalizmu. Skończyło się epatowanie seksapilem, a zaczęło iście arystokratyczne oczarowywanie subtelnością i powabem.

Victoria Beckham od samych początków modowej kariery była innowatorką, tego nie można jej odmówić. Nie oglądała się na innych, kreując swój własny styl. Zamiast kroczenia utartymi klasycznymi ścieżkami wybiera zawsze intrygujące drogi na okrętkę. Tym sposobem udaje się jej kreować klasykę od nowa i podchodzić do niej z wielką ujmującą świeżością. Warto dodać, że ową umiejętność posiedli jedynie najwybitniejsi, a Victoria po latach istnienia w branży modowej, zdecydowanie już na podobny tytuł zasługuje. Szykowne kroje rodem z lat sześćdziesiątych, siedemdziesiątych, czy osiemdziesiątych zyskują w jej projektach coś odkrywczego.

Kto by pomyślał, że klasyczna długa marynarka, golf i spodnie z kantem mogą wyglądać tak ciekawie i nieszablonowo?

@victoriabeckham

Maksymalistyczny szyk

Victorię na równi z minimalizmem pociąga maksymalizm. W odróżnieniu od innych projektantów, którzy zazwyczaj opowiadają się po jednej bądź po drugiej estetycznej stronie, ona w intrygujący sposób lawiruje pomiędzy tymi dwoma obszarami. Pomimo że tak wiele rzeczy je od siebie odróżnia, umiejętnie potrafi nadać swym minimalistycznym, jak i maksymalistycznym projektom wspólny mianownik. Coś, co już po pierwszym oglądzie można ochrzcić mianem charakterystycznego stylu Victorii Beckham.

Maksymalizm w wykonaniu Beckham pomimo wykorzystania odważnych deseni nigdy nie ma w sobie kakofonii. Użyte na tkaninach formy są harmonijne i zdają się wręcz płynąć, czy wibrować. Często towarzyszy im także bardzo soczysty kolorystyczny akcent, który co ciekawe zawsze spaja każdy projekt. 

Szykowne midi wzorzyste sukienki, do których dobierzemy energetyczne kolorowe szpilki i torebki to must have’y dla wszystkich fanek stylu tej modowej osobowości.  

@victoriabeckham
Tagi: , , , , ,

Podobne wpisy

by
Poprzedni wpis Następny wpis