Jak dbać o higienę intymną? Poradnik dla kobiet

@c_a_b_i_n_s_e_e_k_e_r_s

O higienie intymnej mówi się dziś coraz więcej. Jeszcze niedawno był to temat pomijany, czasem wstydliwy, o którym nie rozmawiało się nawet w gronie najbliższych. Na szczęście to się zmieniło. Dzisiaj dbanie o zdrowie intymne jest już normalnym elementem podstawowej pielęgnacji. A jak skutecznie dbać o najwrażliwsze części ciała? Czym się myć, jak ubierać i czego unikać? Podpowiadamy. 

@jule.popule

Jak i czym się myć?

Mówiąc o higienie intymnej, mamy najczęściej na myśli samo mycie. Tymczasem prysznic i podmywanie się odpowiednimi preparatami to jeszcze nie wszystko. Choć oczywiście należy zacząć od zaopatrzenia się w odpowiedni kosmetyk i regularnie go stosować zamiast mydła czy żelu pod prysznic, to równie ważne jest to, jak się myjemy. Pamiętajmy, by zawsze wykonywać ruch od przodu do tyłu – nigdy odwrotnie. W ten sposób unikniemy przeniesienia bakterii.

Teraz czas na kosmetyk pielęgnacyjny. Wybierajmy takie bez sztucznych dodatków zapachowych i koloryzujących, o maksymalnie prostych składach, z odpowiednim pH. Preparat ma być łagodny dla skóry i nie zaburzać naturalnej mikroflory. 

@emmagraceland

Nie myjmy się nim częściej niż dwa razy dziennie. Zabiegi higieniczne zaplanujmy rano i wieczorem – to w zupełności wystarczy. Kolejna ważna zasada brzmi: nie wykonujmy irygacji pochwy. Może to wpłynąć negatywnie na skład mikroflory i doprowadzić w efekcie do rozwinięcia się stanów zapalnych. 

Żeby zachować zdrowie, powinnyśmy również unikać zbyt długich, gorących kąpieli. Dla okolic intymnych zdecydowanie lepszy będzie prysznic i to raczej letni, nie wrzący. Miejsc tych nie myjmy gąbkami ani rękawicami, które są siedliskiem bakterii. Wystarczy chwila, by przenieść je do pochwy. 

Przewiewne ubrania, oddychające materiały

Dla zdrowia miejsc intymnych istotne jest również to, w co się ubieramy. Podstawą jest odpowiednia bielizna. Unikajmy sztucznych materiałów, ograniczajmy zużycie wkładek i podpasek, które utrudniają przepływ powietrza. Majtki powinny być wykonane z naturalnych surowców, najlepiej z organicznej, oddychającej bawełny. 

Strońmy również od zbyt obcisłych spodni. Lepsze są takie, które zapewniają przynajmniej odrobinę wolnej przestrzeni. Im luźniejsze i bardziej przewiewne, tym lepiej dla zdrowia. 

Dieta dla zdrowia

Nie zapominajmy także o diecie. To, co jemy, ma niebagatelny wpływ na stan całego naszego organizmu. Nadmierne spożycie produktów bogatych w cukier może skutkować rozwojem chorobotwórczych drobnoustrojów. Jedzmy zdrowo, świeżo, spożywajmy warzywa, owoce i produkty, w których obecne są bakterie probiotyczne. 

Zachowanie zdrowego rozsądku i przestrzeganie kilku prostych zasad sprawi, że nasze miejsca intymne odzyskają zdrowie. A my poczujemy się lepiej!

Tagi: , , ,
by
Poprzedni wpis Następny wpis