Jak dobrze zadbać zimą o włosy?

Zima to wyjątkowo wymagająca dla włosów pora roku. Suche powietrze, częste zmiany temperatury, czapki i smog przyczyniają się do mocnego ich osłabienia oraz spadku kondycji. Jak zatem najlepiej wspomóc je, by cieszyć się pięknymi włosami przez cały rok? Najlepiej stosując odpowiednią pielęgnację i dobrze dobraną fryzurę.

Pielęgnacja

Odpowiednia pielęgnacja włosów to podstawowe działanie, dzięki któremu będą one piękne i zachwycające. Choć porada ta wydaje się oczywista, to jej realizacja wcale nie jest taka prosta. Od czego zatem zacząć?

Walcząc z przesuszeniem

Przede wszystkim pamiętać należy, że zimą włosy są szczególnie narażone na przesuszenie. Warto zatem zadbać o odpowiednie ich nawilżenie. W tym celu można zdecydować się na różnego typu sklepowe maski lub domowej roboty wcieranki. Warto zwrócić tu szczególną uwagę na składniki, wśród których powinny znaleźć się nawilżające oleje czy łagodząca wyciągi roślinne. Dobrym pomysłem może okazać się też olejowanie włosów. Nie zapominajmy jednak, by zatroszczyć się również o odpowiednie nawilżanie skóry głowy. Koncentracja na pielęgnacji samych włosów często jest niewystarczająca, bo źródłem ich problemów nierzadko bywa właśnie niewłaściwie zadbana skóra głowy.

Walcząc z przetłuszczaniem

Zimą często doskwiera nadmierna produkcja sebum, przez co włosy mocno się przetłuszczają. Do walki z tym kłopotem konieczna jest delikatna pielęgnacja. Dlaczego? Szampony o działaniu intensywnie wysuszającym, przy częstym stosowaniu, mogą z jednej strony przesuszyć włosy, z drugiej zaś doprowadzić do jeszcze silniejszej produkcji sebum, który to ma przeciwdziałać nadmiernemu wysuszeniu. Efektem są przetłuszczające się włosy u nasady przy jednocześnie przesuszonych i łamliwych końcówkach. Warto tu zatem zastosować pielęgnację naprzemienną stosując naprzemiennie delikatne, jak i mocne szampony. Dodatkowo pamiętać należy, by nie trzeć nadmiernie skóry głowy i nie podrażniać jej. Dobrze też ograniczyć wystawianie włosów na działanie wysokich temperatur (suszenie, prostowanie).

Odpowiednie kosmetyki pielęgnacyjne

Właściwa pielęgnacja włosów, poza oczywiście dobrze dobranymi produktami, to też unikanie, przy codziennej pielęgnacji włosów produktów zawierających silne detergenty, takie, jak SLS czy SLES. Te intensywnie działające i agresywne substancje mogą uczulać i podrażniać powodując wysuszenie skóry głowy, świąd a nawet łupież. Pamiętać też należy, że wysuszona skóra będzie produkować więcej sebum, czyli włosy zaczną się przetłuszczać. Warto zatem zdecydować się na szampony zawierające w swym składzie łagodniejsze substancje, takie jak ALS, czy SCS.

Cięcie

Oczywiście, samo cięcie jest bardzo ważne. Jeśli marzą nam się piękne i zdrowe włosy pamiętać trzeba o regularnym przycinaniu końcówek. Te rozdwojone, nadmiernie przesuszone wpływać będą bowiem na ogólną kondycję całości.

Im bardziej zniszczone są włosy, tym mocniejszego cięcia wymagają. Na szczęście proponowane dziś topowe fryzury dla pań charakteryzują się ogromną różnorodnością. Dobry stylista na pewno sprawi, że wybrana, modna fryzura damska będzie równocześnie odpowiednia dla włosów, twarzowa i “na czasie”.

Właściwa pielęgnacja, dobrze dobrane produkty do włosów i regularne wizyty u fryzjera to podstawa, by zimą każda fryzura dobrze się prezentowała, a nasze kosmyki były lśniące i zdrowe.

Tagi: ,
by
Poprzedni wpis Następny wpis