Jak nawilżyć suchą skórę głowy?

Sucha skóra głowy nie jest błahym problemem. Często towarzyszą jej dokuczliwe objawy takie jak swędzenie, podrażnienie czy nadmierne łuszczenie. Niejednokrotnie mija długi czas, zanim uda się znaleźć przyczynę występowania suchej skóry głowy oraz właściwy sposób leczenia.

Zadbane włosy

Wiele osób narzeka na niesatysfakcjonujący stan swoich włosów – często wyglądają na zaniedbane, suche (lub odwrotnie – nadmiernie przetłuszczone), pozbawione blasku czy elastyczności. Najczęściej szukamy wtedy rozwiązania w pielęgnacji, kosmetykach lub, co gorsze, próbujemy zamaskować niedoskonałości preparatami do stylizacji, nie szukając właściwej przyczyny źle wyglądających włosów.

Bardzo duży wpływ na wygląd włosów ma kondycja skóry głowy – jej nadmierna suchość bezpośrednio przekładała się na niezadowalającą prezencję naszych włosów, które mają duże znaczenie, jak postrzegają nas inne osoby. To problem, który dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn.

Przyczyny suchej skóry głowy

Znalezienie odpowiedniego rozwiązania w walce z suchą skórą głowy wcale nie jest łatwe. Odpowiednie postępowanie możliwe jest jedynie wtedy, gdy uda się znaleźć przyczynę  nadmiernej suchości skóry głowy. Często konieczna jest wizyta u lekarza dermatologa, który na podstawie wywiadu oraz badania klinicznego będzie mógł odpowiedzieć na pytanie, co jest właściwą przyczyną uczucia suchości skóry głowy. Pod uwagę należy wziąć między innymi choroby skóry głowy – na przykład popularny łupież. Jego rozpoznanie powinno wiązać się z zastosowaniem odpowiednich preparatów, dedykowanych do walki z grzybami, które są odpowiedzialne za jego występowanie.

Kolejną przyczyną suchej skóry głowy jest jej zbyt częste mycie. Codzienna pielęgnacja, szampony oparte o sztuczne składniki (które u niektórych mogą działać nawet alergizująco!) czy wreszcie suszenie gorącym powietrzem z suszarki nie wpływają dobrze na kondycję skóry głowy. Dodatkowo po myciu, często stosowane są kosmetyki, takie jak pianki, żele, pasy, woski czy lakiery do włosów, które mogą zaburzać naturalne środowisko skóry. Oczywiście nie oznacza to, że codzienne mycie głowy u każdego przyczyni się do uczucia suchości. Należy jednak pamiętać o tym, aby używać sprawdzonych preparatów pielęgnacyjnych opartych o naturalny skład.

Okazuje się, że na to w jakiej kondycji jest nasza skóra głowy, mają wpływ także inne czynniki – między innymi środowisko w którym przebywamy. Suche powietrze (będące wynikiem stosowania  klimatyzacji czy wręcz przeciwnie – ogrzewaczy) również  nie sprzyja odpowiedniemu nawilżeniu skóry głowy. Między innymi z tego powodu możemy zauważyć sezonowość suchości skóry głowy. Szczelne nakrycia głowy z tworzyw sztucznych również nie wpływają korzystnie na utrzymanie fizjologicznego nawilżenia głowy.

To, jaki tryb życia prowadzimy, w znaczący sposób może odbić się na kondycji skóry – nie tylko na głowie. Osoby, które mają tendencję do powstawania zmian skórnych, mogą także narzekać na uczucie suchości przy spożywaniu niektórych pokarmów, bowiem dieta ma ogromny wpływ na  skórę.

Należy zaznaczyć, że przesuszenie skóry okolicy głowy może wynikać z każdego pojedynczego czynnika, jak i z kilku jednocześnie.

Skóra głowy

Z anatomicznego oraz histologicznego punktu widzenia skóra składa się z naskórka, skóry właściwej oraz tkanki podskórnej. Oprócz tego w jej powierzchni znajdują się także przydatki, takie jak gruczoły łojowe, gruczoły potowe czy mieszki włosowe. W prawidłowych warunkach skóra pokryta jest przez tak zwany płaszcz lipidowy, który składa się z części płynnej oraz złuszczonej keratyny. Wszystkie czynniki, które będą powodowały zachwianie naturalnej równowagi właśnie w obrębie skóry mogą skutkować jej suchością.

Należy także wspomnieć, że samo stwierdzenie suchości, bez głębszej analizy to znaczy badania oraz wywiadu lekarskiego nie wystarczy, aby pozbyć się problemu suchej skóry głowy.

Bardzo ważne jest, aby zaobserwować i umieć określić czy występują jakiekolwiek objawy dodatkowe, takie jak swędzenie, pieczenie, obecność zmian ropnych czy łuszczenie skóry – wszystkie te dane są niezwykle istotne dla postawienia rozpoznania i określenia przyczyny występowania suchej skóry głowy.

W przypadku odczuwalnych dolegliwości ze strony skóry głowy warto wybrać się do lekarza dermatologa, który wykonuje badanie trichoskopowe. To nieinwazyjna metoda diagnostyczna, która pozwala na ocenę samych włosów, mieszków włosowych oraz skóry głowy. W badaniu tym, lekarz ogląda wymienione struktury powiększone nawet 140 razy, dzięki czemu możliwe jest określenie potencjalnych przyczyn suchości głowy oraz wykluczenia ewentualnych zmian chorobowych, które mogłyby powodować tego typu dolegliwości. Trichoskopia jest badaniem niebolesnym i nie praktycznie ma żadnych przeciwwskazań do jego wykonania.

Nawilżanie skóry głowy

Właściwe działania mające na celu nawilżenie skóry głowy w dużym stopniu będą zależały od przyczyny, która powoduje jej suchość. Jeśli nie stoją za nią zmiany chorobowe, to wiele wskazuje na to, że będzie można uporać się z nią zmieniając swoje codzienne nawyki oraz stosując odpowiednie środki pielęgnacyjne, które mają bardzo dużą rolę w utrzymywaniu homeostazy w obrębie skóry głowy. Na co zwracać uwagę wybierając preparaty do mycia głowy? Oczywiście najistotniejszy jest ich skład. Warto wybrać produkt, który przeznaczony jest do odpowiedniego rodzaju skóry – w tym przypadku emulsję do skóry wrażliwej lub podatnej na uczulenia i suchość. Środki dedykowane do konkretnego problemu powinny przynieść rozwiązanie. Oprócz szamponów, służących do mycia włosów oraz skóry dostępne są także emulsje, które można nakładać na umytą wcześniej głowę. Dla najlepszego efektu należy zostawić preparat na skórze głowy i nie spłukiwać go. Emulsja jest także dobrym rozwiązaniem w przypadku, gdy wcześniej stosowano preparaty wysuszające skórę głowy.

Z problemem suchości skóry głowy mogą zmagać się także dzieci – warto wybrać szampon dedykowany właśnie dla nich. Pewność, co do skuteczności oraz bezpieczeństwa działania powinna także zwiększać informacja o tym, że dany produkt został przebadany dermatologicznie.

Efektywne działanie środków do nawilżających skórę głowy wynika nie tylko z składu, ale także z poprawnego stosowania danego preparatu. W produktach tego typu wykorzystuje się związki (lub kompleksy), które nawilżają skórę głowy, zapobiegają jej przesuszaniu oraz odbudowują naturalne środowisko skóry, dzięki czemu znikają dokuczliwe objawy.

Jakie związki sprzyjają nawilżeniu skóry głowy?

Jednym z nich jest kompleks NMF (ang. natural moisturizing factor), aminokwasy czy hialuronian sodu. Ich działanie polega między innymi na hamowaniu utraty wody z naskórka skóry, zapewniając jej odpowiednie nawilżenie. Produkty wzbogacone o trójglicerydy pochodzące z oleju kukurydzy przyczyniają się do odbudowy prawidłowego środowiska naskórka, a także znoszą uczucie swędzenia, które często może towarzyszyć nadmiernej suchości skóry głowy.

Oprócz działania na skórę głowy, warto także zadbać o dobrą  prezencję włosów. Nawilżenie, wygładzenie czy zapobieganie rozdwajaniu się końcówek włosów oraz ochrona termiczna do zasługa phynatriolu. Podejmując walkę z suchą skórą głowy, warto wybrać całą linię kosmetyków dedykowaną właśnie temu problemowi.

Problem suchości głowy jest powszechny, często jednak stosowanie preparatów łagodzących nie jest jedynym rozwiązaniem. Należy pamiętać, że w przypadku stanów chorobowych konieczne jest leczenie przyczynowe, a nie objawowe. Chociaż neutralizacja uczucia suchości z pewnością przyniesie ulgę, to jednak należy  pamiętać, że leczenie stanów patologicznych powinno być priorytetowe. Brak podjęcia odpowiednich działań może skutkować zaostrzeniem objawów, a także poważnymi konsekwencjami –  w przypadku włosów ich nadmierną utratą. Pamiętajmy, że sytuacja tego typu nie zawsze jest całkowicie odwracalna, a stosowane terapie mające na celu przywrócenie dużej liczby włosów niejednokrotnie są długotrwałe i wiążą się z znacznymi nakładami finansowymi.

Konsultacja merytoryczna: lek. med. Mateusz Nawrocki

Tagi: , ,
by
Poprzedni wpis Następny wpis