Jak pandemia wpłynęła na pogorszenie wzroku u Polaków?

Obecne czasy zmuszają nas do rozwiązań, które jeszcze kilka lat temu wydawałyby się dla nas abstrakcyjne. Kiedyś praca z domu była luksusem, na który mogli sobie pozwolić jedynie freelancerzy, a dziś prawie 40% Polaków musi pracować zdalnie. Większość z nas nie miała czasu przygotować się na tak radykalną zmianę, dlatego nasze domowe stanowiska pracy nie są wystarczająco dostosowane do wygodnej i bezpiecznej dla naszego zdrowia pracy biurowej.

Obecne czasy zmuszają nas do rozwiązań, które jeszcze kilka lat temu wydawałyby się dla nas abstrakcyjne. Kiedyś praca z domu była luksusem, na który mogli sobie pozwolić jedynie freelancerzy, a dziś prawie 40% Polaków musi pracować zdalnie. Większość z nas nie miała czasu przygotować się na tak radykalną zmianę, dlatego nasze domowe stanowiska pracy nie są wystarczająco dostosowane do wygodnej i bezpiecznej dla naszego zdrowia pracy biurowej.

Coraz więcej osób decyduje się na nowe biurka, czy krzesła, gdyż ból kręgosłupa staje się coraz bardziej odczuwalny i uciążliwy, lecz zapominamy o częściach ciała, które nie dają o sobie znać w postaci bólu. Zapominamy o naszych oczach! Wzrok psuje się powoli i najczęściej nie zauważamy tego procesu w trakcie, a dopiero po szkodzie, kiedy okazuje się, że mamy wadę wzroku. Gdy na wizycie u okulisty dowiadujemy się o dysfunkcji wzrokowej, zastanawiamy się: kiedy to się stało i dlaczego?

W czasach pandemii koronawirus’a, lwia część osób zmuszona jest do pracy przy komputerze w swoich domach. Dzieciaki ze szkół, studenci i dorośli uczący się i pracujący zdalnie — wszyscy spędzają co najmniej 1/2 część swojego dnia przy ekranach laptopów i komputerów w pomieszczeniach, do których nie dociera odpowiednia ilości światła lub narażają nas one na oślepiający blask światła słonecznego. Sama do niedawna należałam do takiej grupy osób.

Dlaczego dbanie o wzrok jest tak ważne?

Oczy bardzo często nie dają nam wystarczających znaków, że są zmęczone. Nasz wzrok „niszczy się w ciszy”, a zaniedbana wada wzroku będzie nam szczególnie doskwierać na starość, gdyż w skrajnych przypadkach, może dojść do nieodwracalnego i trwałego uszkodzenia wzroku, którego następstwem jest ślepota. Dbanie o wzrok już od najmłodszych lat jest kluczowe, by w przyszłości móc w pełni cieszyć się pięknem otaczającego nas świata.

Jak plisy okienne chronią nasz wzrok?

Większość tradycyjnych rolet okiennych, szczególnie modele, które dostępne są w marketach, dają nam zbyt dużą lub zbyt małą ilość światła dziennego w pokoju, a przecież żadna skrajność nie jest dobra. W przypadku pomieszczenia zbyt zaciemnionego, wysoka jasność ekranu komputera uszkadza nasz wzrok, zmuszając tęczówki oczów do znacznej różnicy spięcia i ich rozpięcia – w zależności czy patrzymy na ekran, czy inne miejsce w zaciemnionym pokoju, tęczówka spręża i rozpręża się. To nie jest zdrowe dla naszych oczu. By zapewnić sobie odpowiednie warunki do pracy przy komputerze, potrzebujemy rozwiązania, które wpuści nam do pokoju dużą ilość światła dziennego i zapewni nad prywatność – bo tego przecież oczekujemy od osłon okiennych. Takie właśnie są rolety plisowane. Materiały, z których są tworzone w wyjątkowy sposób ukrywają to, co dzieje się w mieszkaniu, jednocześnie wpuszczając dużą ilość światła. Ponadto, plisy okienne posiadają wyjątkowe właściwości, które wyróżniają je na tle innych osłon okiennych i sprawiają, że stają się najlepszym i najbezpieczniejszym rozwiązaniem do pomieszczenia, w którym spędzamy sporo czasu przy komputerze. Otóż, niektóre rolety plisowane posiadają właściwości odbijanie promieniowania UV. Dzięki temu, do pomieszczenia wpada sporo światła, ale o zmniejszonej ilości promieniowania ultra fioletowego, które jest najbardziej szkodliwym promieniowaniem dla naszych oczu. Ale to nie koniec ich zalet!

Pracujesz w domu? Postaw na plisy okienne!

Plisy okienne, poza zaletami jakimi jest ich wysoka przepuszczalność światła przy jednoczesnym zapewnieniu pełnej prywatności oraz ich właściwościom zatrzymującym promienie UV, zapewniają idealne warunki do pracy przy komputerze, gdyż dzięki obustronnej regulacji, pozwalają na ustawienie plisy jedynie w miejscu, w którym bezpośrednio wpada oślepiające światło słoneczne. Takie rozwiązanie umożliwia nam stworzenie bezpiecznych, komfortowych i zdrowych dla naszego wzroku i samopoczucia warunków do pracy przy komputerze w takim stopniu, w jakim żadne z innych osłon okiennych nie są w stanie nam zapewnić!

Gdzie kupić solidne i ładne rolety plisowane?

Przez bardzo długi czas szukałam plis aluminiowych, które będą charakteryzowały się nie tylko odpowiednią jakością – dzięki czemu będą pracować niezawodnie przez lata, w przeciwieństwie do rolet plastikowych – ale także takich, które będą odznaczać się swoim designem. Wyglądem, który będzie w 100% odpowiadał nowoczesnemu stylowi mojego mieszkania. Większość polskich producentów plis posiada przestarzałe strony internetowe, które nie pozwalały mi na zmiany w wyglądzie rolety, lub wyglądały dość… tradycyjnie. Po żmudnych poszukiwaniach znalazłam sklep internetowy www.plisan.pl, który proponuje nowoczesny konfigurator plis, w którym możemy wybrać nie tylko kolor i fakturę materiału, lecz także kolor profili, uchwytów i mechanizmu, co finalnie pozwoliło mi na stworzenie wymarzonych rolet do pracowni, takiej, która poza swoimi funkcjami, będzie po prostu świetnie pasować do mojego mieszkania.

Czy wiesz, że plisy na oknach odmładzają Twoją twarz?

Jestem osobą mocno wybredną i przeważnie większość sklepów internetowych, w których dokonywałam zakupów, nie spełniało moich oczekiwań, a marka „Plisan” spełniła je o dziwo w 100%! Teraz cieszę się nowymi plisami, które nie tylko pozwalają mi na obustronną regulację stopnia wpadającego światła, chroniąc moje oczy przed promieniami UV (dzięki specjalnej powłoce, która pokrywa plisę od zewnętrznej strony) i jednocześnie zapewniają mi pełną prywatność! Teraz – wybaczcie, ale jestem kobietą – mogę w spokoju delektować się pracą przy komputerze bez obawy o przedwczesne starzenie się twarzy spowodowane promieniami ultrafioletowymi! Plisy okienne w moim pokoju sprawiły, że w mojej domowej pracy jest teraz komfortowo, zdrowo i pięknie – czegóż chcieć więcej?!

Ile kosztują plisy okienne?

Jedynym potencjalnym minusem, który na początku wprowadzał mnie w konsternację, jest ich nie najniższa cena. W porównaniu do moich poprzednich doświadczeń, gdzie zwykła roleta kupowana w markecie kosztowała mnie 50 zł, plisa kosztuje trzykrotnie więcej – z początku zastanawiałam się, czy warto. Na szczęście poszłam do rozum do głowy – przecież wszyscy dobrze wiemy, że te tanie plastikowe rolety rozsypują się po roku czy dwóch latach użytkowania i trzeba przez ten cały czas obchodzić się z nimi jak z jakiem. Plisa natomiast zostaje z nami przez lata. Jakby nie patrzeć, to się opłaca, że nie wspomnę o wszystkich właściwościach rolet plisowanych, o których tanie osłony okienne mogą pomarzyć!

Zważywszy na obecną sytuację i rosnącą liczbę osób zmuszonych do długo-godzinnej pracy przy komputerze w nieodpowiednich warunkach, rolety plisowane wydają mi się być rozwiązaniem nie tyle co korzystnym, ale koniecznym!

Zarówno dla Nas dorosłych, jak i dzieci, które przecież spędzają w dzisiejszych czasach długie godziny na przed ekranami komputerów i smarfonów. Wspólnie powinniśmy zadbać o nasz wzrok. Wspólnie powinniśmy poszerzyć świadomość ludzi na temat tego, jak ważne jest odpowiednio oświetlone stanowisko pracy. Tylko taka postawa pozwoli nam cieszyć się pięknymi widokami bez potrzeby noszenia okularów korekcyjnych przez długie lata!

Tagi: ,
by
Poprzedni wpis Następny wpis