Jak powstają perfumy – poznaj sekrety kompozycji zapachowych

Przyjemne zapachy towarzyszą ludziom od czasów antycznych. Już w Mezopotamii i Starożytnym Egipcie olejki eteryczne i maści używane były do balsamowania, a także podczas świątynnych rytuałów. Egzotyczne zapachy i eliksiry przywieźli do Europy w średniowieczu rycerze powracający z Wypraw Krzyżowych. Dzisiaj wiele osób nie wyobraża sobie życia bez swojego ulubionego zapachu, zaś przemysł perfumeryjny cieszy się niesłabnącą sławą. Niewiele osób jednak wie jak powstaje oraz z czego składa się jego ulubiony zapach. Zespół ShopAlike.pl przygotował ciekawą infografikę na ten temat.

Słowo „perfumy” wywodzi się z łacińskiego „per fumum”, czyli „poprzez dym”, ale w powszechnym użyciu znalazło się dzięki językowi średniofrancuskiemu. Od momentu, w którym stały się one nieodłączną częścią codziennej higieny jesteśmy bardzo przywiązani do naszych zapachów. Często jednak nie wiemy zbyt dużo o naszych perfumach, a jeszcze rzadziej o tym, jakie nuty wchodzą w ich skład. Bukiety zapachów są efektem połączenia wielu surowców, najczęściej roślinnych, zwierzęcych, lub syntetycznych, a także wody destylowanej i czystego alkoholu. Jako że ten ostatni jest bezwonny, perfumy przejmują zapach z olejków eterycznych lub innych pachnących substancji.

Najważniejsze nuty zapachowe

Przemysł perfumeryjny stworzył tak wiele zapachów, że pogrupowanie ich wszystkich graniczy z cudem. Tradycyjna klasyfikacja obejmuje podział na tzw. rodziny olfaktoryczne (łac, olfacere- wydzielać zapach), zróżnicowanych ze względu na ich główny motyw. Według cieszącej się autorytetem- La Société Française des Parfumeurs (Francuskiego Stowarzyszenia Perfumiarzy), wyróżnia się 7 rodzin zapachowych i 47 podgrup:

 

 

Jak zbudowane są zapachy?

Kreowanie zapachów jest dość skomplikowaną sztuką. Każdy zapach ma specyficzną formułę, którą firmy i domy perfumiarskie utrzymują w ścisłej tajemnicy. By wyjaśnić kompozycję oraz doświadczenie jakie zapach wywołuje, świat perfum zaczerpnął terminologię z muzyki. Dlatego też każdy zapach opisany jest poprzez trzy zestawy nut, które razem tworzą harmonię – akord. Ta delikatna kompozycja opiera się na różnych czasach parowania poszczególnych substancji, dzięki czemu zapach rozwija się stopniowo od głowy do bazy.

Nuty głowy: tworzą pierwsze wrażenie perfum. Są bardzo mocne, ale ulatniają się najszybciej. Najczęściej cytrusowe lub ziołowe.

Nuty serca: tworzą jądro zapachu, jego serce, które może trwać przez wiele godzin do czasu, aż wydobędzie się baza. Zazwyczaj złożone z nut kwiatowych, owocowych, zielonych, drzewnych lub korzennych.

Nuty bazy: to najcięższe, najmocniejsze i najpełniejsze elementy kompozycji zapachowej. Na początku mogą nie być przyjemne, dlatego ukryte są za pozostałymi nutami. Ale gdy już zostaną odsłonięte, pozostają na skórze przez długi czas. Zazwyczaj obejmują nuty drzewne i zwierzęce jak piżmo czy bursztyn.

 

Tagi: , , ,
by
Poprzedni wpis Następny wpis