Jak schudnąć zdrowo i na lata?

Jeżeli kiedykolwiek zdarzyło Ci się być na diecie, z pewnością pojawiło się w Twojej głowie pytanie: czy odchudzanie bez efektu jo-jo jest możliwe? A może jesteśmy skazani na ciągłe diety, powrót kilogramów i zaczynanie wszystkiego od nowa? Mamy dla Ciebie dobrą wiadomość – schudnięcie „raz i na zawsze” jest możliwe. O ile proces jest przeprowadzony prawidłowo. Jak? Tego dowiesz się z poniższego tekstu!

Odchudzanie, jako złożony proces zmian

Na czym polega skuteczne odchudzanie? Większość specjalistów zgodzi się, że efektywne, dobre odchudzanie to takie, które daje efekty na długie lata. I nie ma jednocześnie negatywnych konsekwencji dla zdrowia. Właśnie dlatego tzw. diety cud należy odrzucić już na starcie – co prawda pomagają one szybko schudnąć, zwykle kończą się jednak efektem jo-jo i nieprzyjemnymi konsekwencjami dla zdrowia. Jakimi? Wszystko zależy od diety – częstym powikłaniem diet warzywno-owocowych jest np. kamica pęcherzyka żółciowego, a także hiperkaliemia – a więc nadmiar potasu we krwi. Z kolei diety wysokobiałkowe mogą prowadzić do zaparć, a w dłuższej perspektywie – także do problemów z nerkami. Jak powinno więc wyglądać prawidłowe odchudzanie? Generalnie przyjmuje się, że odpowiednia redukcja masy ciała to utrata kilogramów na poziomie 0,5-1% masy ciała tygodniowo. W praktyce oznacza to, że przy masie ciała wynoszącej 70 kg, odpowiedni deficyt kaloryczny powinien doprowadzić do redukcji 0,35-0,7 kg w ciągu tygodnia – a więc do 1,4-2,8 kg w miesiącu. Prawidłowy proces odchudzania nie powinien być, wbrew pozorom, nazbyt restrykcyjny. Oznacza to, że dieta powinna zawierać różnorodne produkty ze wszystkich grup (a więc także, często eliminowane na diecie, pieczywo, makarony, ziemniaki czy owoce). Dzięki temu nie tylko nie narażasz się na niedobory substancji odżywczych, ale odchudzanie staje się po prostu dużo przyjemniejsze.

Dietetyk online, jako pomoc w zmianie nawyków

Jaki powinien być pierwszy krok na drodze do zdrowego odchudzania? Najlepiej, aby była nim wizyta u dietetyka. Nie musisz się jednak przejmować wizytami w stacjonarnych gabinetach – dzisiejsze czasy oferują bowiem mnóstwo opcji, a najbardziej obiecującą z nich jest dietetyk online. Korzystając z jego usług, dietę otrzymujesz przez Internet – a więc bez wychodzenia z domu. To jednak nie wszystko – dobry dietetyk online to nie tylko „sucha” dieta – to także możliwość konsultacji ze specjalistą, zadania pytań i rozwiania wątpliwości. Gdzie znaleźć takiego specjalistę? Najlepsi dietetycy online to domena Centrum Respo prowadzącego współprace w 100% zdalnie i specjalizującego się w dietach dopasowanych do potrzeb danej osoby. Oznacza to, że dietetyk on line z Centrum Respo bierze pod uwagę takie czynniki jak Twój stan zdrowia, preferencje, plan dnia czy umiejętności kulinarne. I dopasowuje do nich diety w 100% skrojoną dla Ciebie. Chorujesz na cukrzycę, Hashimoto albo inne choroby przewlekłe? To nie problem – Centrum Respo to wykwalifikowani specjaliści posługujący się tytułem „dietetyka klinicznego online”. Pamiętaj – dobra dieta odchudzająca to taka, które dopasowuje się do Ciebie, a  nie na odwrót – a dietetycy z Centrum Respo doskonale zdają sobie z tego sprawę.

Dobra dieta online to brak efektu jojo

Dlaczego spersonalizowana dieta online = dużo mniejsze szanse na efekt jojo? Wyobraź sobie, że w otrzymanej od dietetyka diecie znajdują się produkty, których nie lubisz i na które masz alergie, a dodatkowo posiłki są tak skomplikowane, że brak Ci czasu na ich przygotowanie. Szanse, że długo wytrzymasz na takiej diecie, są nikłe – i nic dziwnego. Sytuacja wygląda zupełnie inaczej, gdy Twój plan diety uwzględnia produkty, które lubisz (nawet słodycze!) i nie wymaga od Ciebie poświęcania całego dnia na gotowanie posiłków. Jak czytamy na https://centrumrespo.pl/dieta-online/, dobra dieta online ma być przede wszystkim smaczna i skuteczna – a odchudzanie powinno się odbywać bez dużych wyrzeczeń. Właśnie dlatego w Centrum Respo otrzymujesz dostęp do aplikacji mobilnej, ogromnej bazy przepisów i czatu z dietetykiem. Dzięki temu masz szansę rozwiać swoje wszystkie wątpliwości i wybrać tylko takie posiłki, które faktycznie chcesz jeść. Pamiętaj: dieta ma być przyjemnością i ma Ci wejść w nawyk – a nie uda się tego osiągnąć, gdy zdrowe odżywianie będzie Ci się wydawało najgorszą karą.

Ciesz się zdrowiem przez długie lata!

Jak sprawić, żeby efekty diety pozostały z Tobą również po zakończeniu pracy z dietetykiem? Kluczem jest zdrowy tryb życia! Na czym polega zdrowy styl życia? To nie tylko dieta. Istotną rolę pełnią w nim również: aktywność fizyczna, odpowiednie nawodnienie, dobry sen, odpoczynek, a także unikanie szkodliwych dla zdrowia używek. Jak zacząć zdrowy tryb życia? Aby zmiana była jak najbardziej skuteczna i bezbolesna, warto zacząć od tzw. metody małych kroków – i stopniowego wprowadzania zdrowych nawyków żywieniowych. Przykładowo, jeżeli do tej pory Twoja aktywność fizyczna ograniczała się do spaceru do samochodu i z powrotem, 2-godzinny trening na siłowni może się skończyć totalnym wykończeniem, kontuzją i zniechęceniem do dalszych ćwiczeń. Dużo lepiej jest zacząć od małego zwiększenia dawki ruchu – i np. wyjścia na 15-minutowy spacer. Dopiero później spacer warto wydłużyć, a w końcu przejść do bardziej wymagających treningów. Pamiętaj: zdrowy styl życia to klucz do zdrowia i pięknej sylwetki, które pozostaną z Tobą na długie lata – warto więc zrobić wszystko, aby stał się on Twoją codziennością, a nie tylko przykrą koniecznością.

Tagi: , ,
by
Poprzedni wpis Następny wpis