Jak stworzyć self-care routine?

@savoirflair.com

Dokonywanie niewielkich zmian na lepsze — niezależnie od tego, czy chodzi o podejmowanie większej liczby kroków w ciągu dnia, lepsze uporządkowanie domu czy pracę nad relacjami — wymaga długoterminowego zaangażowania. Jak zacząć? Oczywiście stawiając małe kroki!

@Hesssh

Dokonując jednej małej zmiany w ciągu dnia, szybko przekonamy się, jak niewiele trzeba by poczuć się zdrowszym, szczęśliwszym i gotowym na wszystko. Jeśli nasze ambitne postanowienia o całkowitym unikaniu cukru w diecie, czy też utrzymywaniu wiecznego porządku w szafie nigdy nie wchodzą na dłużej w życie – spróbujmy od wprowadzania niewielkich, nieinwazyjnych zmian. Zdaniem ekspertów, to właśnie te z pozoru nieistotne, mniejsze lecz bardziej osiągalne cele sumują się, w efekcie wywierając ogromny wpływ na nasze życie. To właśnie one sprawiają, że pod koniec dnia czujemy się mniej zestresowani, bardziej spełnieni i zmotywowani, by sięgać po kolejne cele! Po pierwsze i najważniejsze, nie próbujmy wprowadzać wszystkiego na raz, istnieje duża szansa, że porzucimy „lepszy trym życia” jeszcze zanim zdąży być naszą rutyną. Jak stworzyć swoją self-care routine, aby skutecznie poprawić swoje samopoczucie, odprężyć ciało i zadbać o duszę?

@Nicole

Zainspiruj się #SelfcareSunday

Pewnie niejednokrotnie zdarzyło nam się usłyszeć o ruchu #selfcare, który polega na tym, by umieścić siebie na pierwszym miejscu pod względem fizycznym, psychicznym i emocjonalnym. To praktyka, która namawia do stworzenia dla siebie rutyny, w której znajdziemy czas przeznaczony na chwilę relaksu, pasje lub naukę czegoś nowego. Nawet jeśli wydaje nam się, że mamy niewiele czasu w ciągu dnia, a już na pewno nie dla siebie – to ważna praktyka, która poprawi nie tylko nasze samopoczucie, ale wpłynie także na nasze relacje. Choć z początku może wydawać się to samolubne, dbanie o siebie nigdy nie powinno być tak przez nas postrzegane! Wprowadzając kilka prostych rytuałów, szybko przekonamy się, jak cenne jest to dla naszego zdrowia.

@careergirldaily.com

Doskonałym na początek, jest popularny w social-mediach trend #SelfcareSunday – czyli przeznaczenie jednego dnia w tygodniu, który przeznaczymy na prawdziwy wypoczynek i aktywności, na które nie mamy czasu podczas pracowitego tygodnia. Długi spacer z przyjaciółką, godziny z książką na kanapie, a może nauka przygotowania zupełnie nowej potrawy? Wybierzmy coś, co skutecznie odciągnie nas choć na jeden dzień od urządzeń elektronicznych i będzie wartościowym czasem, który naładuje nasze akumulatory.

@fashionjackson.com

Poświęć 20 minut na sprzątanie swojej przestrzeni

Pozbycie się stosu starej poczty i gazet, ułożenie butów przy drzwiach, umycie zalegających w zlewie naczyń może znacząco wpłynąć na nasze samopoczucie. Badania powiązały zagracone środowisko ze stresem, mniejszym skupieniem i samokontrolą, co z czasem może wpłynąć nawet na nasze zdrowie psychiczne. Poświęćmy 20 minut w ciągu dnia na uporządkowanie naszej przestrzeni. Nie tylko poczujemy się dumni, z efektów naszej pracy, ale także stworzymy sobie przytulną przestrzeń do pracy, odpoczynku i nauki.

Nie zostawiaj zbyt wielu obowiązków na wieczór

Choć nie zawsze jest to możliwe, starajmy się rozkładać swoje obowiązki tak, aby późny wieczór przeznaczać na wyciszenie i powolnie przygotowywanie się do snu. Nerwowe wypełnianie obowiązku w pośpiechu przed końcem dnia nie tylko nie wpłynie korzystnie na naszą higienę snu, ale także wpłynie na naszą produktywność następnego dnia.

@heatherneilson.com

Przerwę w pracy przeznacz na niewielki ruch

Krótki spacer w przerwie na luch, a może 20 minut jogi – w przypadku, gdy pracujemy z domu. Zdaniem naukowców, niewielki wysiłek fizyczny w południe zwiększa naszą koncentrację i zdolności poznawcze mózgu. Ponadto, będzie to relaksujący rytuał, który pozwoli nam rozluźnić ciało i poczuć się lepiej, jeśli wykonujemy pracę siedzącą.

@Colouraesthetics

Prowadź dziennik myśli

Czasami nasza głowa jest przepełniona rozmaitymi pomysłami, zmartwieniami i myślami, które nie mogą znaleźć ujścia pod koniec dnia. Doskonałą praktyką jest prowadzenie dziennika i przelewanie naszych myśli i inspiracji na papier. Pozwoli nam to je uporządkować, a czasem nawet znaleźć proste rozwiązanie palącego problemu, dzięki przyjrzeniu się im z dystansem. To także doskonały sposób na wyciszenie się przed snem i zrezygnowanie z czasu przed ekranami.

Tagi: , , , ,
by
Poprzedni wpis Następny wpis