Jak wybrać dobre buty na zimę?

Wybór obuwia na zimę to sprawa bardzo indywidualna i zależna od naszych preferencji, jednak co do zasady warto trzymać się kilku kluczowych aspektów, aby wybrać mądrze. Buty powinniśmy dobierać przede wszystkim pod kątem naszych codziennych zadań i potrzeb, a dopiero potem kierować się wyglądem czy tegorocznymi trendami. Dlaczego dobre dopasowanie butów na zimę jest takie ważne? Lepiej wybierać materiały naturalne czy sztuczne? Na co zwracać uwagę podczas zakupów?

1. Dopasuj buty do swojej aktywności

2. Wybieraj obuwie wykonane z naturalnych materiałów

3. Funkcjonalność powinna stać ponad wyglądem

Dopasuj buty do swojej aktywności

Zima to wymagająca pora roku nie tylko dla nas, ale i dla naszych butów. Z jednej strony powinny dawać naszym stopom swobodnie „oddychać”, z drugiej muszą trzymać ciepło. Zależy nam na tym, aby były wygodne i jednocześnie wpisywały się w tegoroczne trendy. Zimowe buty powinniśmy jednak przede wszystkim dopasować do naszej codziennej aktywności: jeżeli w ciągu dnia spędzamy dużo czasu na zewnątrz, dobrze jest szukać obuwia, które przede wszystkim zapewni nam odpowiednio wysoki komfort użytkowania oraz uchroni przed upadkiem czy poślizgnięciem na oblodzonej nawierzchni. Na długie zimowe wojaże lepiej nie wybierać butów na obcasie, ponieważ stwarzają one większe ryzyko braku stabilności na zmarzniętym podłożu.

Wybieraj obuwie wykonane z naturalnych materiałów

Nasze stopy lubią naturalne materiały – licową skórę, zamsz, wełnę, filc itp. Jeżeli zależy nam na tym, aby buty z jednej strony trzymały ciepło, a z drugiej pozwalały uniknąć nadmiernego pocenia się stóp, zdecydowanie powinniśmy iść w tę stronę. Buty z tzw. skóry ekologicznej będą mniej odporne na zimno, ale również i na sól czy piach. Dzieje się tak, ponieważ struktura tego materiału jest zupełnie inna, niż naturalnego, przez co trudniej jest pozbyć się na przykład charakterystycznych plam po śniegu z solą.

Wybierając obuwie na zimę powinniśmy także zwrócić uwagę na podeszwę, a konkretniej sposób jej mocowania. Buty klejone są zwykle tańsze, jednak na dłuższą metę szybciej się zużyją, niż te, których podeszwa została przyszyta do pozostałej części buta. Jednorazowo więc zapłacimy za nie więcej, ale ostatecznie taki wariant jest bardziej ekonomiczny, ponieważ umożliwia nam przechodzenie kilku sezonów, zamiast jednego czy dwóch. Aby dowiedzieć się więcej na ten temat kliknij tu.

Funkcjonalność powinna stać ponad wyglądem

W przypadku obuwia zimowego powinniśmy przede wszystkim zwracać uwagę na jakość wykonania i funkcjonalność upatrzonego modelu. W końcu nawet najpiękniejsza i najmodniejsza para butów na nic nam się nie zda, jeżeli będziemy się w niej ślizgać, marznąć i ryzykować kontuzję z każdym krokiem. O ile w przypadku butów na ciepłe pory roku możemy dowolnie szaleć z wzorami i fasonami, o tyle w przypadku zimy powinniśmy kierować się rozsądkiem, a nie tylko tym, co widzimy.

Aby buty były bezpieczne w użytkowaniu, powinny posiadać odpowiednio wyprofilowaną podeszwę, która niejako „wgryzie” się w zaśnieżony czy ubłocony chodnik, zamiast po nim jeździć. Zdecydowanie lepiej jest wybierać obuwie płaskie lub na niewielkim obcasie, ponieważ dzięki temu zachowamy lepszą stabilność stopy i nogi, w szczególności w obrębie stawów skokowych.

Wybór butów na zimowe, mroźne dni to czasem bardzo poważna sprawa. Jeżeli zależy nam na wygodnym, ciepłym obuwiu powinniśmy kierować się raczej w stronę wyrobów z naturalnej skóry, niż tej ekologicznej. Niezależnie od materiału dobrze jest też zwrócić uwagę na konstrukcję buta jako takiego, a także jego podeszwie.

Tagi:
by
Poprzedni wpis Następny wpis