Jak wybrać lampę podłogową do Twojego mieszkania?

Lampa stojąca to bardzo istotny element stylistyki wnętrza, szczególnie wieczorem lub przy słabym świetle dziennym. Wówczas rodzaj oświetlenia zastosowanego w danym pomieszczeniu ma bardzo istotny wpływ na atmosferę wnętrza. Poszukujesz inspiracji lub wciąż nie wiesz, jaką lampę kupić? Oto najpopularniejsze rodzaje lamp podłogowych.

1. Nastrojowe lampy podłogowe
2. Lampy podłogowe do czytania
3. Lampa podłogowa klasyczna
4. Lampa podłogowa nowoczesna
5. Lampa trójnóg
6. Lampa „pochodnia”
7. Lampa „wieża”
8. Łukowa lampa podłogowa
Szukasz inspiracji? Lampy stojące – eleganckie modele znajdziesz na Homebook.pl.

Nastrojowa lampa podłogowa

Przez „nastrojowe” mamy na myśli lampy stojące, których zadaniem jest dostarczać odrobinę światła – ale tylko tyle, by nadać pomieszczeniu przyjemny nastrój i odrobinę tajemniczości. Ich funkcja estetyczna przeważa więc nad praktyczną, warto więc, by była ona zwieńczona eleganckim kloszem mocno rozpraszającym światło, najlepiej kloszem pełnym – na przykład papierowym. Dzięki temu lampa taka świetnie sprawdzi się w kąciku salonu lub obok wygodnej sofy lub fotela. Zazwyczaj zapewnia wystarczającą ilość światła do czytania, gdy znajdziesz się w pobliżu.

Lampa podłogowa do czytania

Lampa podłogowa przeznaczona do czytania zapewnia bardziej bezpośrednie, skupione światło niż inne rodzaje lamp podłogowych. Jeśli szukasz lampy do rozjaśnienia ulubionego zakątka, biurka lub miejsca, w którym wykonujesz inne codzienne czynności, lampa do czytania z odchylanym kloszem, elastycznym ramieniem lub innymi możliwościami regulacji będzie dobrym wyborem. Dzięki temu zyskasz możliwość przesuwania źródła światła dokładnie tam, gdzie jest potrzebne.

Lampa podłogowa klasyczna

Jeśli celujesz w bardziej klasyczny cel, wybierz lampę z dobrej jakości niemalowanego drewna z kloszem o klasycznym kształcie. Nada to wnętrzu Twojego mieszkania nieco bardziej tradycyjnego charakteru.

Lampa podłogowa nowoczesna

Metal to materiał przyszłości. Urządzając salon w stylu współczesnym lub nowoczesnym, postaw na mosiądz o metalicznym pobłysku lub lakierowaną stal w kolorach czerni. Wybierz też prosty, nie rzucający się w oczy abażur.

Lampa trójnóg

Trójnoga lampa to ciekawa propozycja wnętrzarska, która staje się coraz modniejszym rozwiązaniem. Trzy drewniane (zazwyczaj sosnowe) nogi zwieńczone tkaninowym abażurem łatwo kojarzą się ze skandynawskim umiarem i akcentowaniem praktycznej strony designu.

Lampa „pochodnia”

Lampa „pochodnia” to wciąż bardzo popularna konstrukcja, choć przy tym projekcie inspirowano się sposobem oświetlenia sprzed powstania elektryczności. Tę lampę można łatwo poznać dzięki prostej podstawie i trójkątnemu kloszowi, który kieruje światło w górę. Projekt jest prosty i funkcjonalny. „Pochodnia” oferuje ogólne, nastrojowe światło, które jest dodatkowo rozpraszane w całej przestrzeni, jeśli masz białe sufity.

Lampa „wieża”

Lampa podłogowa typu „wieża” składa się z pojedynczej kolumny przypominającej właśnie wieżę. Jeśli klosz obejmuje całą wysokość lampy, wówczas wiele żarówek rozproszy światło w górę i w dół kolumny. Zdarza się też, że „wieża” zamiast pełnowymiarowego klosza ma montowane na różnych wysokościach żarówki. Niektóre z tych lamp mogą wyglądać jak abstrakcyjne rzeźby, gdy nie są oświetlone!

Łukowa lampa podłogowa

Podstawa nowoczesnego projektowania oświetlenia w połowie ubiegłego wieku. Łukowa lampa podłogowa jest pięknym rodzajem lampy, która powraca we współczesnym wystroju wnętrz. Ta lampa jest rozpoznawalna dzięki długiej, wygiętej w łuk obudowie, na której końcu znajduje się żarówka i klosz. Zwykle umieszczana jest nad sofą w salonie. Na tę lampę potrzeba sporo miejsca, nie nada się więc do małych pomieszczeń. Większość łukowych lamp podłogowych ma ciężką podstawę, aby przeważyć łukową konstrukcję.

Tagi: , , , , , ,
by
Poprzedni wpis Następny wpis