Jak wybrać najlepszą pralkę do domu?

Delikatne tkaniny i różne kolory ubrań to nie lada wyzwanie dla każdej pralki. Jeżeli zależy nam na wyborze odpowiedniego modelu, powinniśmy wziąć pod uwagę takie kwestie, jak automatyczny dobór wody, możliwość dołożenia ubrań w trakcie prania czy automatyczne dozowanie detergentu. Na co zwrócić uwagę wybierając pralkę do domu?

1. Wyposażenie AGD do domu – jaką pralkę kupić?

2. Parametry prania, czas prania i nie tylko – na co zwrócić uwagę przy wyborze urządzenia?

3. Pralka ładowana od góry czy od dołu – który wariant jest lepszy?

4. Czy warto wybrać pralko-suszarkę?

5. O czym jeszcze pamiętać wybierając pralkę?

Wyposażenie AGD do domu – jaką pralkę kupić?

Sprzęty AGD to istotny element wyposażenia każdego domu i mieszkania. Rzeczy takie, jak pralka, lodówka czy kuchenka znacząco podnoszą komfort naszego życia i umożliwiają codzienne funkcjonowanie. Wybierając każdą z nich musimy kierować się określonymi parametrami i pralka nie jest tutaj wyjątkiem. W pierwszej kolejności powinniśmy zwrócić uwagę na takie kwestie, jak wielkość, ilość programów prania, sposób ładowania, wielkość pojedynczego wsadu, a także ogólna żywotność urządzenia. Wytrzymałe pralki zwykle wymagają większego budżetu, jednak z drugiej strony posłużą nam przez wiele lat.

Parametry prania, czas prania i nie tylko – na co zwrócić uwagę przy wyborze urządzenia?

Wybierając pralkę powinniśmy zwrócić uwagę na wiele różnych jej cech. Jeżeli ma być ona umieszczona w określonym miejscu w naszym domu, w pierwszej kolejności musimy upewnić się, że urządzenie będzie posiadało odpowiednie wymiary. Do pozostałych parametrów, na które trzeba uważać, są między innymi:

  • sposób ładowania: jest to istotne ze względu na to, gdzie dokładnie umieścimy urządzenie. Pralka ładowana od góry będzie świetnym wyborem do małych pomieszczeń, podczas gdy wersja ładowana od frontu zwykle ma większą pojemność, ale też zajmuje więcej miejsca;
  • pojemność: najmniejsze modele pralek zwykle pozwalają nam na upranie około 3-4 kilogramów ubrań. Z kolei urządzenia przeznaczone dla dużej rodziny mają pojemność nawet 12;
  • obecność wielu programów: pranie ręczne, uniwersalne czy też dotyczące określonego rodzaju tkanin – z ich pomocą nie tylko ułatwiamy sobie pracę, ale przede wszystkim nie ryzykujemy zniszczenia ubrań;
  • możliwość prania w wysokiej i niskiej temperaturze: niektóre tkaniny źle znoszą ciepło, w związku z czym obecność programów z niską temperaturą jest bardzo istotna, jeżeli zależy nam na uniwersalnej pralce;
  • możliwość dołożenia prania w trakcie programu: przyda nam się, jeżeli mamy większą rodzinę lub też zdarza się nam zapominać o pojedynczych rzeczach, a nie chcemy czekać do końca prania.

Poza dodatkowymi opcjami i innymi funkcjonalnościami powinniśmy zwrócić uwagę także na klasę energetyczną oraz zużycie wody. Im wyższa klasa, tym pralka sama w sobie jest bardziej ekonomiczna, co pozwoli nam oszczędzić na comiesięcznych rachunkach. To szczególnie istotne dane w przypadku, gdy mamy dużą rodzinę i często robimy pranie.

Pralka ładowana od góry czy od dołu – który wariant jest lepszy?

Same wymiary to nie jedyna ważna informacja, jeżeli planujemy umieszczenie pralki w ściśle określonym miejscu. Sposób ładowania jest tu równie istotny – jeżeli na urządzenie mamy mało miejsce, lepiej zdecydować się na model ładowany od góry. Z kolei jeżeli nasza pralka jest wolnostojąca, mamy dookoła niej dużo miejsca lub po prostu potrzebujemy modelu o większej pojemności, w takiej sytuacji lepszym wyborem będzie ładowanie od frontu. Zazwyczaj mechanizm ładowania od góry jest obecny w mniejszych i średniej wielkości pralkach, znajdujących się w przedziale od 3 do 5 kilogramów.

Czy warto wybrać pralko-suszarkę?

Pralko suszarka to świetna opcja dla osób, które nie chcą czekać aż pranie wyschnie samo lub też nie mają miejsca na to, by rozkładać je na tradycyjnej suszarce. Dodatkowo to również sposób na ochronę ubrań, na przykład przed nadmiernym wystawieniem na promienie słoneczne, które mogą powodować blaknięcie koloru na niektórych tkaninach. Wybierając tego typu urządzenie musimy zwrócić uwagę nie tylko na rodzaje cyklów prania, ale także suszenia. Musimy również upewnić się, czy pralko suszarka Samsung posiada dość opcji, abyśmy mogli bezpiecznie wysuszyć wszystkie nasze ubrania – poszczególne tkaniny wymagają różnych warunków i określonego czasu. Dodatkową istotną kwestią jest także czyszczenie bębna. Ponieważ używamy tego samego urządzenia do prania i suszenia, musimy mieć pewność że jest ono czyste. Posiadanie automatycznej funkcji czyszczenia zdecydowanie ułatwi obsługę i utrzymanie sprzętu w należytym stanie.

O czym jeszcze pamiętać wybierając pralkę?

Wybierając pralkę powinniśmy przede wszystkim zadbać o jej dostosowanie do naszych potrzeb. Kwestia takie, jak cykl prania i jego różne warianty, długość czasu prania, maksymalna prędkość wirowania, programy działające przy niskich temperaturach czy obecność funkcji suszenia to podstawowe – poza wymiarami i sposobem ładowania – parametry, na które warto zwrócić uwagę przed zakupem. Pamiętajmy, że najlepsze pralki znajdziemy w średniej lub wyższej półce cenowej. Wprawdzie jednorazowo zapłacimy za nie więcej, jednak z drugiej strony dłużej nam posłużą.

Tagi: , , ,
by
Poprzedni wpis Następny wpis