Jak wybrać właściwą i stylową płytę gazową?

jak-wybrac-wlasciwa-i-stylowa-plyte-gazowa

Płyta gazowa to jeden z najczęstszych wybór podczas zakupu płyty grzewczej do kuchni. Charakteryzuje się stosunkowo przystępną ceną oraz komfortem w codziennym użytkowaniu. Obecnie na rynku sprzętu ADG jest dostępna niezwykle szeroka oferta różnorodnych płyt grzewczych. Gazowe konkurują głównie z ceramiczny i indukcyjnymi – mają jedną zasadniczą zaletę – ich eksploatacja jest relatywnie tania. O czym pamiętać podczas zakupu płyty gazowej? Jakie czynniki wziąć pod uwagę, aby wybrany model spełniał wszystkie stawiane mu oczekiwania?

Najważniejsze cechy dobrej płyty gazowej

Kupując płytę gazową, trzeba przeanalizować kilka czynników, które w późniejszym czasie w znaczący sposób odbiją się na komforcie użytkowania. Przede wszystkim – całkowita moc palników. Prawda jest taka, że w większości przypadków powinna być ona jak największa. Ciekawym rozwiązaniem są także palniki typu Wok przyspieszające gotowanie. Płyta gazowa powinna być także wyposażona w odpowiednią liczbę palników. Najbardziej uniwersalne są modele z czterema miejscami na garnki. Jest to liczba wystarczająca do komfortowego przygotowania większości popularnych dań. Nie bez znaczenia jest liczba pokręteł, ich kształt oraz umiejscowienie – powinny one znajdować się pod ręką i być proste w obsłudze. Warto dobrze przemyśleć rodzaj wybranego rusztu. Najpopularniejsze są egzemplarze żeliwne oraz stalowe. Najbardziej praktyczne są kratkowe – pojedyncze, gdyż bardzo łatwo utrzymać je w czystości. Warto zadbać też o obecność praktycznych, dodatkowych funkcji takich jak kilkustopniowa regulacja płomienia czy timer.

Płyta gazowa – klasyczna, czy szklana

Pierwotnie najczęściej kupowane były płyty gazowe klasyczne z emaliowaną bądź stalową powierzchnią. Powłoka emaliowana nadal jest stosunkowo często kupowana dzięki swojej przystępnej cenie. Niestety – lakier może odpryskiwać, więc ciężko utrzymać czystość nie wywołując niepożądanych uszkodzeń mechanicznych. Występują one głównie w białym, ewentualnie kremowym kolorze – nie będą więc wyglądały dobrze w nowoczesnych pomieszczeniach. Design płyt z powierzchnią stalową jest nieco bardziej estetyczny. Bardzo łatwo dopasować je do innych sprzętów znajdujących się w kuchni i utrzymać na nich czystość, jednak gładka powierzchnia ma tendencję do powstawania rys. Z kolei gazowe płyty szklane to stosunkowo nowe rozwiązanie. Wykonane są one z reguły ze szkła hartowanego lub ceramicznego. Technologia ta nie korzysta z płomieni. Gaz jest spalany katalitycznie pod powierzchnią szyby. Płyty tego rodzaju to niezwykle designerskie rozwiązanie, które będzie wspaniale wyglądało w kuchni zaprojektowanej w nowoczesny sposób. Warto też wiedzieć, że ceramiczne płyty gazowe cechują się szybkim ogrzewaniem oraz oszczędnością gazu.

Alternatywa dla płyty gazowej

Płyty gazowe są bardzo praktycznym, funkcjonalnym i ekonomicznym rozwiązaniem. Warto jednak mieć świadomość istniejących alternatywnych rozwiązań. W ostatnich latach płyta indukcyjna cieszy się niebywałą popularnością. Ich dużym atutem jest to, że są bardzo bezpieczne w użytkowaniu. Płyta indukcyjna Electrolux nagrzewa się jedynie pod wpływem specjalnie przystosowanych naczyń – warto zaopatrzyć się w nią jeżeli w domu są małe dzieci. Niestety – indukcja to stosunkowo droga inwestycja, a jej koszty znacząco przewyższają zakup płyty gazowej.

Tagi: ,
by
Poprzedni wpis Następny wpis