Jak wyczyścić skórzane sandały w środku?

Skórzane sandały damskie to podstawowy element letniej garderoby. Ponieważ jednak sandały są nieodzownym towarzyszem letnich stylizacji i nosimy je zawsze w czasie upałów, dość szybko mogą potrzebować czyszczenia, zwłaszcza od środka. W jaki sposób pozbyć się nieprzyjemnego zapachu sandałów i jak dbać o ten rodzaj obuwia, aby cieszyć się ich pięknym wyglądem przez długi czas?

Jak czyścić sandały: kilka podstawowych wskazówek

Warto pamiętać, że wszystkie markowe sandały renomowanych producentów posiadają na opakowaniu odpowiednią informację na temat tego, w jaki sposób należy je konserwować, aby jak najdłużej zachowały swój wygląd. Producenci są zobowiązani do informowania, z czego wykonane są poszczególne elementy obuwia, z rozróżnieniem na podeszwę, wkładkę i materiał wierzchni.

Skórzane sandały zazwyczaj mają również skórzaną wkładkę, dlatego wymagają specjalnego podejścia do czyszczenia. Nie oznacza to jednak, że wykonane ze skóry sandały damskie można czyścić wyłącznie z użyciem specjalistycznych środków, chociaż i takie znajdziesz w dobrych sklepach oferujących wysokiej jakości ubrania, jak sklep HalfPrice. To w nim znajdziesz obuwie najlepszych na świecie producentów w okazyjnych cenach: tutaj promocje trwają cały rok i sięgają kilkudziesięciu procent pierwotnej ceny!

Sposoby na czyszczenie sandałów

Skórzane sandały warto czyścić na bieżąco, aby nie doprowadzić do zaschnięcia i wniknięcia w głąb skóry zanieczyszczeń. Szczególnie dotyczy to tłustych plam (np. z jedzenia), jak również trudno zmywalnych, jak np. sok z trawy. Zabrudzenia zawsze zaczynamy czyścić od przepłukania ich chłodną wodą. Dobrym sposobem jest wyszczotkowanie zabrudzenia z użyciem szczoteczki o miękkim włosiu (pomoże ona również dostać się do trudnodostępnych szczelin).

Należy pamiętać, że skóra, chociaż jest bardzo odpornym surowcem, nie powinna być wystawiana na bezpośrednie działanie słońca, jeśli jest mokra. Może to doprowadzić do jej pękania lub kurczenia się.

Jak czyścić skórzane sandały w środku?

Jeśli nasze skórzane sandały nie pachną przyjemnie, jest na to kilka sposobów. Po pierwsze, można sięgnąć po… płyn do płukania ust. Specyfik ten należy rozwodnić z czystą, chłodną wodą i tą miksturą wyszorować dokładnie wkładkę lub wewnętrzną stronę podeszwy sandałów.

Czyste, czyli pozbawione grudek ziemi, traw i innych zabrudzeń sandały możesz także wsadzić do worka foliowego i zamknąć w zamrażalniku na kilka godzin. To stary sposób pozwalający wymrozić bakterie, które powodują nieprzyjemny zapach. Istotna uwaga: sandały wkładane do zamrażalnika muszą być bezwzględnie suche!

Równie często praktykowanym sposobem, który pozwala osiągnąć zaskakująco dobre rezultaty, jest rozsypanie na wewnętrznej stronie podeszwy dużej ilości sody oczyszczonej i zostawienie sandałów w zamkniętej szafce na dobę. Po tym czasie sodę należy odkurzyć: sandały powinny pachnieć neutralnie.

W drogeriach dostępne są także specjalne odświeżacze do butów, które co prawda pozwalają się pozbyć przykrego zapachu, ale jedynie go maskując. Samo ich rozpylanie nie prowadzi do wyczyszczenia obuwia. Aby zachować jak najdłużej świeżość w sandałach, warto jest stosować za to antyperspiranty do stóp (w postaci aerozolu lub kremów) lub sięgnąć po zwykły talk. Dodatkowo należy pamiętać, że wyjątkowo nieprzyjemny zapach stóp może świadczyć o różnych chorobach dermatologicznych, w tym grzybicy stóp: rozwiązanie tego problemu zdrowotnego sprawi, że buty nie będą przechodzić przykrymi woniami. Jeśli to możliwe, warto także regularnie wymieniać wkładki w butach: w sandałach nie zawsze istnieje taka możliwość ze względu na budowę tego typu obuwia, jednak obecnie dostępne w sklepach obuwniczych wkładki są niemal niewidoczne, a komfort ich użytkowania jest bardzo wysoki.

Tagi: ,

Podobne wpisy

by
Poprzedni wpis Następny wpis