Jaki materiał na dach wybrać? Kiedy postawić na blachę trapezową?

Od tego, jakie pokrycie dachu zostanie wybrane, zależeć będzie wiele czynników, które wpłyną na jego wytrzymałość. Producenci materiałów budowlanych proponują inwestorom wiele ciekawych rozwiązań, które pozwalają na wykończenie dachu w estetyczny, ale i wytrzymały sposób. Jednym z nich jest blacha trapezowa, dostępna w kilku wariantach. Podpowiadamy, dlaczego wybór pokrycia dachu jest tak ważny i kiedy blacha trapezowa jest dobrym rozwiązaniem.

Dlaczego wybór odpowiedniego pokrycia dachowego jest tak ważny?

Niezależnie od tego, czy stawiany będzie budynek gospodarczy, użyteczności publicznej, dom, czy altanka na działce, jednym z ważniejszych elementów jest rodzaj pokrycia dachowego. Powinien on być dobrany pod względem kilku czynników. Przede wszystkim trzeba uwzględnić nośność budynku. Przy lekkich konstrukcjach dach powinien być również lekki, a  jednocześnie wytrzymały. Nie można tutaj stosować ciężkich dachówek ceramicznych, gdyż mogłoby to sprawić, że cała konstrukcja ulegnie z czasem zniszczeniu. Również przy wymianie pokrycia dachowego trzeba wziąć pod uwagę wytrzymałość budowli. Należy też pamiętać, że pokrycie powinno chronić całą konstrukcję przed niekorzystnym wpływem warunków panujących na zewnątrz. Chodzi tutaj przede wszystkim o wilgoć, która może prowadzić do rozwoju pleśni, a także próchnienia więźby dachowej. W budynkach mieszkalnych i użyteczności publicznej ważna będzie też dodatkowo możliwość ułożenia warstwy izolującej ciepło oraz dźwięki.

Blacha trapezowa – jakie są jej zalety?

Blacha trapezowa swoją nazwę zawdzięcza charakterystycznemu kształtowi rowków, które znajdują się na jej powierzchni. Jest to materiał lekki i jednocześnie stosunkowo wytrzymały na różnego rodzaju czynniki, w tym atmosferyczne. Trzeba pamiętać, że ostateczne parametry wybranego rodzaju blachy będą zależały od sposobu jej wykończenia. Producenci oferują zazwyczaj dwa rodzaje blach trapezowych – osłonową oraz konstrukcyjną. Do zalet tego materiału zalicza się także to, że jest dostępny w szerokiej gamie kolorystycznej, dzięki czemu można go idealnie dobrać do pozostałych elementów znajdujących się na posesji, czy po prostu do upodobań inwestora.

Kiedy warto zastosować blachę trapezową?

Rodzaj blachy trapezowej wykorzystanej do pokrycia dachu powinien być wybrany w zależności od nośności konstrukcji oraz jej przeznaczenia. Zazwyczaj blachę trapezową stosuje się przy budowie różnego rodzaju budynków gospodarczych. Blacha osłonowa sprawdzi się w szczególności przy niewielkich i lekkich konstrukcjach, takich jak np. wiaty garażowe czy pokrycia wiatrołapów. Niekiedy stosowane są także przy wznoszeniu magazynów czy hal przemysłowych, w których nie jest wymagane utrzymanie określonej temperatury.

Blacha konstrukcyjna jest o wiele bardziej wytrzymała. Można ją stosować do wznoszenia większych budynków gospodarczych, a także obiektów rolniczych. Czasami wykorzystywana jest też przy wykańczaniu budynków o przeznaczeniu usługowym.

Tagi:

Podobne wpisy

by
Poprzedni wpis Następny wpis