Jakie garnki powinny być w każdym domu?

Kuchnia to miejsce, w którym jedni lubią przebywać bardziej, inni mniej. W obu przypadkach ważne jest usprawnienie i maksymalne umilenie spędzanego na gotowaniu czasu. Niezaprzeczalnie do przygotowywania ulubionych potraw niezbędne są garnki. To w nich przyrządzana jest zdecydowana większość potraw. Dobrze dobrane garnki potrafią przyśpieszyć gotowanie potraw i sprawić, aby były one zdrowe.

Jakie rodzaje garnków mamy do wyboru?

Rodzajów garnków jest ogrom. Możemy je podzielić ze względu na formę, funkcjonalność, materiał wykonania czy też posiadaną powłokę. Aby zdecydować, jakich garnków potrzebujemy warto przyjrzeć się tym parametrom.

Rodzaj garnka

Każdy z nas jest w stanie wymienić rodzaje garnków, ponieważ mamy z nimi ciągłą styczność – garnki klasyczne o różnej pojemności, brytfankirondelki i patelnie. Tak, aktualnie patelnie śmiało zaliczymy do garnków – ponieważ często pełni ona ich rolę. Wybierając garnki lub zestaw garnków warto zastanowić się, jakie dokładnie rodzaje i pojemności są nam potrzebne i czy na pewno będziemy ich używać.

Funkcjonalność

Poza uniwersalnymi garnkami mamy też te specjalistyczne – do gotowania na parze, do ryżu, do makaronu lub ciśnieniowe. Zdecydowanie ułatwiają one przygotowanie konkretnych produktów, trzeba jednak zastanowić się czy na pewno będą one często używane.

Materiał wykonania

To właśnie od niego często zależy trwałość i żywotność garnków. Wybór jest spory – dostępne materiały to aluminiumżeliwostalszkło czy nawet glina. Każdy materiał wiąże się z określonymi właściwościami, należy więc dokładnie zastanowić się czego oczekujemy – możliwość umieszczania w piekarniku albo przechowywania żywności.  Materiał wykonania będzie też determinował sposób dbania o garnki, jak choćby to czy można myć je w zmywarce lub używać mocnych środków czystości.

Powłoka

Ważnym parametrem jest też powłoka garnka. Do wyboru mamy teflonemaliętytan, powłokę ceramiczną albo zyskującą popularność powłokę marmurową. Dobrze dobrana powłoka może ograniczyć przypalanie się potraw, umożliwić smażenie bez tłuszczu oraz ułatwić utrzymanie czystości. Najlepiej wybrać taką, która nie wchodzi w reakcje z żywnością. Dobrze, jakby powłoka była nieprzywierająca – taką powłokę posiada na przykład niemal każdy garnek i patelnia Tefal.

Jak dobrać idealne garnki?

Żeby dobrać garnki skrojone na miarę swoich potrzeb należy odpowiedzieć na kilka istotnych pytań:

Na czym gotujemy?

Chodzi oczywiście o rodzaj kuchenki. Inne garnki sprawdzą się przy kuchence gazowej, a inne przy ceramicznej czy indukcyjnej. Jeśli w niedalekiej przyszłości planujemy wymianę kuchenki, a chcemy już teraz zainwestować w garnki, to warto wybrać modele uniwersalne. Szczególnie ważne jest udzielenie uwagi garnkom w przypadku płyty indukcyjnej, ponieważ tylko te przystosowane do indukcji będą się nagrzewać.

Co i dla kogo gotujemy?

Gotując dla większej liczby osób, na pewno przydadzą się garnki o większej pojemności, aby można było przygotować odpowiednią ilość potrawy. Jeśli dobrze czujemy się w roli kucharza i przygotowujemy skomplikowane potrawy należy zaopatrzyć się w większą liczbę garnków różnych rodzajów. Dla potraw zapiekanych w piekarniku warto posiadać modele przystosowane do wysokich temperatur.

Czy mamy dużo miejsca na przechowywania?

Ze względów praktycznych to również trzeba brać pod uwagę, wybierając garnki. Jeśli mamy ograniczone miejsce albo zależy nam na zachowaniu ergonomii w kuchni, to warto zdecydować się na modele z odłączaną rączką, co pozwoli na znaczące ograniczenie miejsca. Takie rozwiązanie oferują garnki Tefal.

Garnek uniwersalny, czyli patelnia!

Wiele potraw jednogarnkowych można przygotować w patelni – więc służy ona nie tylko do samego smażenia, ale też do gotowania. Warto więc zainwestować w porządną patelnie, a najlepiej w kilka. Powinna posiadać nieprzywierającą powłokę, która umożliwi smażenie bez tłuszczu i pozwoli na uniknięcie przypalenia. Należy też pamiętać, że w przypadku wyboru patelni do kuchenki indukcyjnej powinna to być specjalna patelnia na indukcję.

Jakie garnki warto mieć w domu?

Takie, które będą odpowiadać naszym potrzebom. Każdy jest inny i ma inne preferencje, trzeba więc poświęcić chwilę na zapoznanie się w ofertą garnków i wybrać te, których funkcjonalność będzie nam odpowiadać. Warto zdecydować się na zestaw – wtedy wszystkie garnki mamy w jednej linii stylistycznej a często wychodzą też korzystniej cenowo.

Tagi: , , , ,
by
Poprzedni wpis Następny wpis