Jedwabny przedmiot pożądania. Apaszki

Apaszka to element stroju, który od lat kojarzony jest przede wszystkim z ponadczasową elegancją. Spoglądając na stylizacje z apaszkami występującymi w rolach głównych, naprawdę nietrudno się temu dziwić. Apaszki faktycznie mają w sobie coś bardzo szczególnego. W dobieraniu elementów stroju można uznać je za przysłowiowe kropki nad „i”, które wręcz potrafią czynić niemałe stylizacyjne cuda.

Apaszka dodana do całkowicie zwyczajnego, ba nawet i odzienia, jakie uznalibyśmy za nieco banalne, sprawia że zaczyna ono nabierać naprawdę ciekawego charakteru. Zaczyna wpisywać się w tak zwany paryski szyk, a więc rezultat, do jakiego dojścia marzy niewiarygodna liczba kobiet na całym świecie. Do tego trzeba mieć na uwadze, że wszystkie te nieprawdopodobne właściwości przypisywane są przedmiotowi, który jest przecież na dobrą sprawę najzwyklejszym kwadratowym bądź prostokątnym kawałkiem materiału. Mimo wszystko owinięty wokół szyi i zawiązany we wspaniale dekadencką kokardę, jest w stanie nadać niemal każdej kreacji niezwykłego szyku.

To dlatego kobiety dobierające do swych strojów apaszki nie muszą czynić specjalnie dużych wysiłków, by osiągnąć wspaniały efekt. Ponadto zakup jakościowej apaszki śmiało można uznać za inwestycję na lata. Apaszki to przecież klasyk, a co za tym idzie, można mieć wręcz stuprocentową pewność, że nie nigdy czeka ich wyjście z mody. Mając w swej garderobie kilka apaszek wykonanych z jedwabiu, jesteśmy w stanie raz po raz wyczarowywać niezwykle szykowne stylizacje. Jak to się jednak zaczęło i kiedy na dobrą sprawę świat mody oszalał na punkcie apaszek?

Elegancki chuligan  

Kto pierwszy zaczął nosić apaszki? Odpowiedź z pewnością będzie należała do tych zaskakujących. Apaszki, czyli dzisiejszy synonim szyku były bowiem kiedyś noszone wyłącznie przez towarzystwo tak zwanego moralnego niepokoju. Do swej garderoby włączali je apasze, jak również innymi słowy określa się wszelkiej maści rzezimieszków. To stąd wywodzi się również kolejna nazwa apaszek, czyli gawroszki. Gawroszami nazywano właśnie paryskich uliczników, którzy jak można się spodziewać raczej nie mieli wśród Paryżan za dobrej reputacji.

Swoją drogą gawroszki, jak nazywa się najczęściej ręcznie malowane apaszki, swą nazwę zawdzięczają jednemu z bohaterów powieści „Nędznicy” pióra Victora Hugo, czyli ulicznika Gavroche’a. W późniejszym czasie, około drugiej połowy XIX wieku, apaszki awansowały i zaczęły być noszone już nie przez grasujących po co ciemniejszych zaułkach Paryża złoczyńców, ale przez pracowitą klasę robotniczą. Wkroczenie gawroszek do stylizacji robotniczych można uznać za kolejny krok do ich wielkiej popularności. Na początku XX stulecia okazało się, że ów piękny atrybut bandytów, a potem robotników zaczął dość nieoczekiwanie zadomawiać się w garderobach elegantek. To zaś intrygujący dowód na to, że moda już od dawien dawna krąży po nadzwyczaj niespodziewanych rewirach i co więcej, bardzo umiejętnie wybiera z nich najbardziej smakowite kąski. Każdy detal ma więc szanse na awans i wielką modową karierę.

Garderoba sław

Jak wiele innych trendów apaszki zaczęły na wielką skalę oczarowywać oczarowały kobiety za sprawą gwiazd kina, które z upodobaniem zaczęły je dobierać do swych najbardziej eleganckich stylizacji, a następnie jak na gwiazdy przystało, pokazywać się w nich w świetle reflektorów. Gawroszki z namiętnością nosiła Brigitte Bardot, Audrey Hepburn, które uwielbiały nosić je najbardziej tradycyjnie, czyli przewiązawszy przez szyję albo wiązać ją jak opaskę. Jackie Kennedy Onassis miała w zwyczaju nosić ją jako nakrycie głowy. Muza Alfreda Hitchcocka, Grace Kelly była do nich tak przywiązana, że gdy przydarzyło się jej złamanie ręki, używała nawet pięknej, jedwabnej apaszki jako temblaka.

Potem było już z górki – każda kobieta, której zależało na atrakcyjnej aparycji marzyła, żeby posiadać zacną apaszkową kolekcję. W popularyzowaniu kultu apaszek miała swój duży udział legendarna francuska marka Hermès. Od kiedy jej założyciel Thierry Hermès w 1937 roku włączył jedyne w swoim rodzaju jedwabne cuda do sprzedaży, stały się jednymi z najbardziej pożądanych apaszek i chust na świecie.  Swój prestiż utrzymują po dziś dzień.

Apaszka niejedno ma imię

Apaszki mają także inne zastosowania aniżeli jedynie ozdabianie i chronienie szyi przed chłodniejszymi powiewami. Szalenie modne stało się także stosowanie apaszek jako detalu pozwalającego na zrobienie fryzury, mianowicie upięcie włosów, gdzie apaszka służy za wstążkę. Bardzo ciekawym pomysłem jest także zawiązanie gawroszek na paskach torebek. Pozwala to na cieszenie się z kolekcji apaszek, nawet gdy upalna aura odsuwa nas od myśli założenia ich na szyję.

Coś dla każdego

Co ciekawe, apaszki stały się zbawieniem dla kobiet zawodowo związanych z takimi funkcjami, w których mimo potrzeby ekstrawagancji, czy chęci nadawania kreacjom indywidualnego rysu i tak trzeba postawić na klasyczną elegancję. Nawet jeśli jest się skazanym na odziewanie się w koszule, garsonki i nie ma się najmniejszych szans na odejście od podobnego dress codu, to dzięki apaszkom można skutecznie przełamywać wszelkie stylizacyjne konwencje. Gdy sięgniemy po gawroszkę nawet i zaprojektowaną w szalony, niezwykle barwny deseń, to i tak nasz klasyczny strój nadal będzie posiadał znamiona wyrafinowania. Noszenie apaszek jest więc doskonałym sposobem na wyrażanie swej osobowości w biznesowym świecie. Dzięki nim nasze stroje nareszcie będą mogły nosić znamiona unikatowości.

Tagi: , , ,

Podobne wpisy

by
Poprzedni wpis Następny wpis