Jesień w ogrodzie. O czym trzeba pamiętać?

@helene_mara

Jesień na dobre rozgościła się już wokół nas. Rude liście na drzewach, deszczowe dni, chłodne poranki i wieczory. Ta niezwykła pora roku potrafi być bardzo urokliwa, ale dla wielu oznacza pogorszenie humoru, mniej energii, nawracające infekcje. Żeby zapobiegać wszystkim tym nieprzyjemnym skutkom ubocznym jesieni, trzeba się do niej dobrze przygotować. Mowa nie tylko o zadbaniu o to, co zakładamy przed wyjściem z domu, ale też o tym, gdzie żyjemy. Wielkimi wygranymi są wszyscy ci, którzy na co dzień mają dostęp do własnego kawałka zieleni w postaci przydomowego ogródka. Prace wśród drzew i krzewów, obrabianie grządek i zbieranie owoców potrafią bardzo pozytywnie wpłynąć na nasz humor i samopoczucie. Ale żeby ogród cieszył, trzeba się o niego zatroszczyć. O czym należy pamiętać jesienią? Podpowiadamy. 

@a-joyfuljourney

Cebulki do boju

Dla naszych ogrodów jesień to naprawdę wyjątkowy czas. Z jednej strony część roślin obumiera przez zbyt niskie temperatury, z drugiej – to moment sadzenia, dbania o to, by flora dobrze przygotowała się do zimy. To, co zrobimy w ogrodzie jesienią, będzie owocować na wiosnę. Dlatego tak istotne jest, byśmy dobrze przemyśleli wszystkie kolejne ruchy. 

Pierwszym krokiem do zatroszczenia się o to, jak nasza oaza zieleni zaprezentuje się na wiosnę, jest zasadzenie nowych roślin. Jesienią do ziemi wsadzamy cebulki. W październiku i na początku listopada wybierajmy cebule krokusów, narcyzów, przebiśniegów, tulipanów, ozdobnego czosnku, zawilców i szafirków. Wszystkie one rozkwitają na wiosnę, ciesząc oko i będąc zwiastunem nadchodzącej, kwietnej pory roku. 

@lizmariegalvan

Istotne jest nie tylko zasadzenie cebulek, ale też wybranie tych odpowiednich. Kupując je w sklepie, zwróćmy uwagę na to, czy nie są przesuszone ani przebarwione. Lepiej unikać również tych z liśćmi i korzeniami. Zapleśniałe, z odpadającymi łuskami również nie powinny nas interesować. 

Cebulki sadzimy w miejscu dość nasłonecznionym, które uprzednio warto przygotować. Usuwamy chwasty, trawę i nawozimy niekwaśną ziemią. Umieszczamy cebulki w ziemi na głębokość odpowiadającą średnio trzem ich wysokościom. Pamiętajmy, by zachować odległość między kolejnymi nasadzeniami – 10 cm powinno wystarczyć. Wszystko to sprawi, że na wiosnę nasz ogród rozkwitnie dziesiątkami kolorów. 

Tego nie robimy!

Dla pięknego ogrodu istotne jest również odpowiednie nawożenie. Tu niespodzianka – jesienią NIE NAWOZIMY roślin. Te ozdobne nawozi się do końca sierpnia, we wrześniu kończymy również odżywianie trawnika. I to by było na tyle. Jesień to czas, w którym nasze rośliny mają „odpoczywać”, nie warto w tym okresie pobudzać ich do wzrostu. Ponowne nawożenie zaczynamy dopiero na wiosnę. 

@countryhomemagazine

Jeśli chodzi o rzeczy, które nie należy robić, jest coś jeszcze. W ogrodzie nie zostawiamy na jesień i zimę delikatnych roślin w donicach. Wszystkie je warto wnieść do domu, by nie przemarzły, nie łamały się pod wpływem silnego wiatru i nie mokły w jesiennych deszczach. Pelargonie, fuksje, rośliny cytrusowe – wszystkie one lepiej poradzą sobie z przetrwaniem zimy w pomieszczeniach. 

Pamiętajmy o ogrodach – także jesienią

Ale jesień to dla naszych ogrodów nie tylko czas wypoczynku. To również okres intensywnego owocowania wielu drzew i krzewów. Cieszmy się tym, co rodzi nasza roślinność. Zbierajmy jabłka, gruszki, śliwki i winogrona. Wyrywajmy marchewki, ścinajmy świeżą natkę pietruszki. Październik to najlepszy moment na robienie przetworów. Buraki, kapusta, jabłka – wszystkie one idealnie nadają się do stworzenia przepysznych, odżywczych zapasów na zimę. Wykorzystajmy wszystkie skarby z naszych ogrodów, doceniajmy to, co daje nam natura. Nic tak nie poprawia humoru, jak ogrodowe i kuchenne prace, dzięki którym cała nasza rodzina może potem celebrować odżywcze, zimowe posiłki.

@themessesofmen

Ale to nie koniec zbiorów. Jesienią warto również zebrać nasiona roślin jednorocznych. Wszystkie przydadzą się w przyszłym roku. Zasiejemy je, a one znów urodzą naturalne skarby!

Jesień to idealny czas na sadzenie wielu roślin – nie tylko cebulowych. Dzięki temu będą miały więcej czasu na wypuszczenie korzeni i dobre osadzenie się w gruncie. Wiele roślin możemy kupić w szkółkach, świetnie sprawdzą się również te sprzedawane w pojemnikach. Sadzimy je, kiedy zrzucą już wszystkie liście. W tym okresie sadzimy także wrzosy, byliny, naparstnice, bratki, stokrotki i malwy. Pamiętajmy również o podlewaniu wszystkich roślin. Bezdeszczowe okresy zdarzają się również jesienią. A nasza flora schnie pomimo braku upału. 

@julie.thedesigntwins

Dbajmy też o to, by rośliny nie niszczały w efekcie chorób i ataku szkodników. Zwalczajmy je! Najlepiej sprawdzą się metody ekologiczne – oprysk z sody, mikstury z ziół i warzyw, preparaty na bazie octu. Co nas powinno zaniepokoić? Przebarwienia na liściach, schnięcie roślin, plamy, więdnięcie, obumarłe pędy. Reagujmy szybko, by choroby i szkodniki nie zniweczyły naszej ciężkiej pracy przy pielęgnacji roślin.

Tagi: , , ,

Podobne wpisy

by
Poprzedni wpis Następny wpis